Whatsapp Destek
%100 Orijinal Ürün
%100 Güvenli Ödeme
Yukarı
En İyi Güneş Kremi mi En Uygun Güneş Kremi mi?
03.12.2019

En İyi Güneş Kremi mi En Uygun Güneş Kremi mi?

En İyi Güneş Kremi Diye Birşey Var mı?

Google üzerinde güneş kremi ile ilgili en çok aranan kelimelerden biri bu: En iyi güneş kremi hangisi? Ve popüler bir kelime olması sebebiyle pek çok blog sayfasında veya güncel haber sitelerinde bu konuyla ilgili yazılar var:

2018 yılı için en iyi güneş kremleri,

2019’un en çok tutulan güneş kremleri,

2020 yazına damga vuracak güneş kremleri…

Peki bunlar ne kadar doğru, gerçekten “en iyi güneş kremi” diye bir şey var mı?

Maalesef en iyi güneş kremi diye bir şey yok. Geçek şu ki; sizin cilt yapınıza uygun güneş kremi var; güneş kreminden beklediğiniz UVA/UVB koruması var; fiziksel mi yoksa kimyasal içerikli güneş kremi istiyorsunuz; SPF koruması ne istiyorsunuz, bunlar var; ama ne iyi güneş kremi diye bir şey yok…

Yani güneş kremini seçerken; öncelikle cilt yapınız önemlidir, sonra fiziksel bir güneş kremi mi kullanmak istiyorsunuz yoksa kimyasal içerikli bir güneş kremi mi kullanmak istiyorsunuz bunlar önemlidir; daha sonra aslında SPF korumasından çok daha önemli olan UVA-UVB korumasından neler bekliyorsunuz bu önemlidir…

Bununla birlikte göz çevrenize uygun bir güneş kremi seçmek ayrı bir konudur. Çocuğunuz, bebeğiniz için güneş kremi kullanmak istiyorsunuz bu ise bambaşka bir konudur.

Şimdi sizin için “en iyi güneş kremini - en uygun güneş kremini” -belirli önemli noktaları açıklayarak- gelin beraber bakalım:

 

1)Cilt Tipinize Göre Güneş Kremi Seçmelisiniz!

Güneş kremi önerisinde veya tercihinde en önemli nokta burası. Genellikle insanlar herhangi bir forumdan veya blogtan veya arkadaş tavsiyesi ile güneş kremi hatta cilt bakım ürünü kullanmaya meyillidirler. Oysa okuduğunuz bloggerın cildi ile veya arkadaşınızın cilt yapısı ile sizinki aynı değildir! Sizin cilt yapınız hangisi?

-          Yağlı Cilt / Karma Cilt

-          Hassas Cilt

-          Kuru Cilt

-          Lekeli Cilt

-          Olgun Cilt

-          Normal Cilt

-          Hassas- Lekeli vs vs

İlk olarak cilt yapınızı bilmeniz gerekiyor, cilt yapınız herhangi bir ürün seçiminde anahtarınız olacaktır.

Yani sonuç olarak güneş kremi seçerken ilk dikkat edilmesi gereken nokta cilt tipinizdir. Hassas cilt yapısına sahip olan bir kişi, yağlı cilt yapısına uygun bir ürün kullanırsa, belki güneşten nispeten korunacaktır ama cildinde farklı sorunlarla karşılaşacaktır.

Bu konuda çeşitli yerlerde gördüğümüz; La Roche Posay Güneş Kremi kullandım ama cildime iyi gelmedi; sivilcem çıktı veya Bioderma Güneş Kremi aldım, hiçbir faydasını görmedim; gibi olayları da yaşamamış olacaksınız. Buralarda karşılaşan sorun cilt yapısına uygun güneş kremi seçilememesidir. La Roche Posay markası içinde yaklaşık 10’dan fazla güneş kremi var, sizin için uygun olan hangisi peki? Veya Bioderma’da 20’den fazla güneş kremi var, sizin cilt yapınıza uygun olan Bioderma Güneş Kremi hangisi?

Unutmayın doğru cilt yapısına uygun güneş kremi seçmek, güneş kremi önerisinde altın kuraldır.

 la roche posay güneş kremi

2)Fiziksel Güneş Kremi mi Kimyasal İçerikli Güneş Kremi mi?

Çok fazla bilinmeyen ama sağlığımız için son derece 2 önemli kavram da güneş kremi tercih ederken bu noktadır. Öncelikle fiziksel ve kimyasal güneş kremi nedir buradan başlayalım.

Fiziksel Güneş Kremi:

Aslında fiziksel güneş kreminden ziyade fiziksel engelleyici güneş kremi denilirse daha doğru olacaktır. Kısaca fiziksel güneş kremleri; güneşten tenimize ulaşan ışını veya ışınları ayna gibi yansıtarak tenimizi koruyan mikroskobik pudralardır. Bu içeriğe sahip güneş koruyucularda cilt tarafından bir emilim söz konusu olmaz. Fiziksel güneş kremleri ciltte emilmedikleri için beyaz bir görüntü bırakırlar.

Fiziksel güneş kremleri, genel olarak Mineral Filtreli Güneş Kremleri diye de geçer ve yine genelde Çinko Oksit ve/veya Titanyum Dioksit içeriğe sahiptir. Mineral Filtreye sahip güneş kremlerini incelemek için: 

Kimyasal Güneş Kremi:

Çeşitli kimyasal veya organik maddelerle cilt tarafından emilerek güneşin zararlı ışın veya ışınlarına karşı bizi korular.

Peki kimyasal içerikli güneş kremleri zararlı mıdır? Bu tartışılan bir konu. Pek çok kaynakta birbirinin zıttı bilgiler bulmak mümkün; ancak özellikle Dermokozmetik markaların FDA (ABD İlaç ve Gıda Bürosu) onaylı içerik kullandıkları söylenebilir.

Sonuç olarak:

Hangisini tercih etmelisiniz? Bu tamamen sizin tercihiniz. Eğer organik veya kimyasal içerikli güneş kremi kullanmak istemiyorum yani tenimin bu organik veya kimyasal maddeleri emmesini istemiyorum diyorsanız, tercihiniz fiziksel güneş kremleri olmalıdır.

 fiziksel güneş kremi

3)UVA/UVB Korumasına Dikkat

Güneşten yeryüzüne 2 zararlı güneş ışığı geliyor, UVA ve UVB. Zaten güneş kremini kullanmamızın temel sebepleri de bu ışınlar. Düşünülebilir ki, güneş kremi bu 2 zararlı ışına karşı da koruma sağlıyordur… Maalesef öyle değil. Bazı güneş kremleri bu iki ışına karşı koruma sağlarken, bazıları sadece birine veya birine tam birine yarım koruma sağlıyor olabilirler. (İşte burada güneş kreminin içeriği devreye giriyor)

Peki UVA ve UVB ışınları nedir?

UVA ışını yeryüzüne yılın tüm zamanı ulaşan ışınlardır, yaz veya kış fark etmez. Buluttan, camdan hatta sudan bile geçebilir. Cildimizi karşı büyük zararı vardır ve cildimizin alt katmanlarına kadar sirayet eder. Bazı yabancı kaynaklarda “yaşlanma ışını” olarak geçer!

UVB ise daha çok yazın etkili olur. (Türkiye için, çünkü Ekvatora doğru gidince etkisi artar) Yine yabancı kaynaklarda “yakan ışık” olarak geçer. Etkisi yoğındur ve cildimizin yanması sağlayan bu ışındır.

Bu iki zararlı ışığa karşı koruma için” Geniş Spektrumlu” güneş kremi tercih etmelisiniz. Veya her ikisine de etki eden içerikli güneş kremi tercih etmelisiniz. (Örneğin Çinko Oksit içerikli güneş kremleri) (Güneş kremlerinin üstünde bu 2 ışına karşı koruma olup olmadığı genelde belirtilir.)

 uva uvb

4) SPF Nedir Ne Değildir?

Spf, UVB ışınlarına karşı cildimizin ne kadar korunduğunu anlatan bir ölçümdür. (Evet bu arada yanlış okumadınız SPF sadece UVB’ye karşı bir koruma sağlıyor! UVA korumasını zaten üstte değinmiştik.)

Bu ölçüm zamanla ve koruam gücüyle ilgili bir ölçümdür. Badger Balm Güneş Kreminin sitesinde bununla ilgili kabaca bir örnek var: “Cildiniz normalde güneşte 10 dakika sonra yanarsa, bir SPF 15 güneş koruyucu uygulamak yaklaşık 150 dakika boyunca (15 kat daha uzun bir faktör) yanmadan güneşte kalmanızı sağlar.” Deniliyor. Yani güneş kreminin bizi UVB ışınına karşı ne kadar süre koruduğunu anlatan bir değerdir. Tabi bu süre terlemek, suya girmek vs durumlarda değişebilir. Aynı zamanda sürülen güneş kremi miktarına göre de değişir. ( Genel olarak 2 mg / cm2 tavsiye ediliyor.

Ama sadece bu değil, aynı zamanda SPF faktörü; UVB ışınlarına karşı koruyuculuğu da anlatır:

-          SPF 15 Güneş Kremi: %93

-          SPF 30 Güneş Kremi: %97

-          SPF 50 Güneş Kremi: %98

UVB ışınını bloke eder.

Tüm bunlarla birlikte uygun SPF koruması için 2 saatte güneş kreminin tekrarlanması gerekiyor.

 

Sonuç Olarak:

Gördüğünüz gibi güneş kremi seçmek oldukça zor; ancak bu noktada en iyi güneş kreminin, aslında sizin için en uygun güneş kremi olduğu noktasına vardığımızı söyleyebiliriz. Sitemizdeki güneş kremlerini aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz:Blog Son Eklenenler
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
Kırışık Eller İçin En İyi Krem Çeşitleri Nelerdir?
Kırışık Eller İçin En İyi Krem Çeşitleri Nelerdir?

Cilt & Vücut Bakımı

Zarif, kendin emin çizgiler, yumuşak dokunuşlar ve pürüzsüz bir cilde sahip eller için basit bir bakım bile yeterli olabilir. Bu bakım içinde en büyük yeri kulkusuz kremler kaplıyor. Doğru krem için tüm detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
Yüz Masajı İle Gençliğe Bir Adım Daha Atın
Yüz Masajı İle Gençliğe Bir Adım Daha Atın

Cilt & Vücut Bakımı

Yüz masajı, yüz bölgesine uygulanan bir masaj türüdür. Bu masajın amacı, yüz kaslarını rahatlatmak, dolaşımı arttırmak ve genel olarak yüzün daha genç ve canlı görünmesini sağlamaktır. Yüz masajının uygulama yöntemleri ve püf noktaları yazımızın devamında...

Devamını Oku
04.10.2023
Gözaltı Şişliğini ve Morluğunu Gidermek İçin En Etkili Yöntemler
Gözaltı Şişliğini ve Morluğunu Gidermek İçin En Etkili Yöntemler

Cilt & Vücut Bakımı

Gözaltı şişliği ve morluğu herkesin yaşayabileceği yaygın bir sorundur. Stres, yorgunluk, uyku eksikliği, alerjiler ve hormonsal değişiklikler gibi birçok faktör, gözaltı şişliği ve morluğuna neden olabilir. Göz çevresi sorunları ve giderme yöntemleri yazımızın devamında...

Devamını Oku
04.10.2023
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri

Cilt & Vücut Bakımı

Yaz aylarında güneşin cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmak önemlidir. Ancak tüm önlemlere rağmen cildimizde bazı yorgunluk ve yıpranma belirtileri görülebilir. Bu etkileri en aza indirecek ve gidermenize yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
11.09.2023
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı

Cilt & Vücut Bakımı

Esmer ciltler, güneş ışınlarına maruz kaldıklarında açık tenlilere göre daha az güneş yanığı yaşarlar, ancak güneş lekeleri oluşma riski daha yüksektir. esmer tenliler için güneş lekelerini giderici detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
08.09.2023
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Tüyoları

Yazın girdiğiniz havuzun klorlu suyu, içerisindeki kimyasallar ve güneş ışınları, saçlarınızı yıpratabilir. Yıpranan saçlar, matlık, kırılma ve düzensizlik gibi sorunlara yol açabilir. Saçınızı eski canlılığına kavuşturmaya yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler

Güzellik & Dermokozmetik

Açık tenlerde güneş lekeleri, UV ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanır ve ciltte renk açılmasına neden olur. Bu renk değişimlerini önlemenin ve önüne geçmenin yöntemleri tüm detayları ile yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.