x
Marka Listesi
Tavsiye Edilenler
Sırala:
Sırala:

Parfüm

İnsanlar etrafındaki kişilere güzel koku saçmak amacıyla ya da kendisinin iyi koktuğunun bilinmesini hissetmesi amacıyla parfüm ürünlerini kullanır. Günümüzde çok sayı ve çeşitte parfümler bulunmaktadır. Kimisi ucuz kimisi pahalı. Piyasada ucuza bulabileceğiniz çok kaliteli parfümler de mevcuttur. Özellikle doğadaki bir maddenin kokusunu taşıyan parfümler insanların hep ilgisini çekmiştir. Doğal kokular zaman ilerlese de insanların tercih etmekten bıkmadıkları ürün olarak kalmaya devam edecektir. Günümüzün gelişmiş teknolojisi sayesinde parfümler artık kolay şekilde elde edilip hızlıca üretilebiliniyor. Bu seri üretimler sayesinde parfüm ürünleri fiyatlarında ciddi düşüşler yaşanmaktadır. Eski tarihlerde ise bu tür imkanlar bulunmadığından parfümler çok pahalı olmuştur ve herkesin satın alamayacağı türden ürünler halindeydiler.

Parfümler Zararlı mıdır?

Çok az olasılıkla da olsa ucuza kaliteli parfümler bulmanız mümkündür. Fakat çoğu zaman ucuz parfümlerin insan sağlığına ciddi zararları dokunabilmektedir. Bazı parfümler fareler üzerinde test edildiğinde farelerde lenf düğümlerinin genişlediği, karaciğerin zarar gördüğü ve dalaklarının genişlediği görülmüştür. Bu nedenle parfüm alırken oldukça dikkatli olmalıyız. Güzel kokucağız diye alınan parfüm vücudumuza ummadığımız zararlar verebilir.

 

Bazı parfümler kullanıcı olarak sadece size değil çevrenizdekilere de zarar vermekte olabilir. Özellikle migren hastaları yakınlarında parfüm kokusu aldığında beyni aşırı derecede uyarı gider. Bu durumda migren hastalarında sorun yaratabilir.

 

Bazı parfümlerin başlıca zararları: çift görme, baş dönmesi, hapşırma, uyumsuzluk, mide bulantısı, egzama, astım krizi, kulak çınlaması, burun tıkanıklığı, endişe.

 

Erkek ve Kadınlar için Parfüm Kokuları

 

Kadınlara tavsiye edilen parfüm kokuları;

 

Meyve: Hafif kokulu parfümlerdir. Tazelik hissi veren bu parfüm kokularında portakal, limon, greyfurt, bergamot kullanılır.

 

Çiçek: En fazla çeşit bu kokularda bulunur. Tazelik hissi verir, neşeli aromalar içerir. Bu parfümler genellikle çiçek, çiçek tohumları ve çiçek yapraklarından oluşturulmuştur.

 

Erkeklere tavsiye edilen parfüm kokuları;

 

Ağaç: Keskin olan kokuları içerir. Sıcaklık yaratır. Ana ürün olarak sedir ağacı, sandal ağacı ve vetiver kullanılır.

 

Aromatik: Hafif kokulardır ve dinamiklerdir. Ana ürün olarak biberiye, adaçayı kullanılır. Çiçekler de katılabilir. Genellikle kokulu bitkilerden yararlanılır.

 

Parfüm seçiminde ve kullanımında dikkat edilecekler

Aldığınız parfümü vücudunuza sıktıktan sonra yaklaşık 1 saat beklemeniz tavsiye edilir. Bu süre içinde parfüm gerçek kokusunu vücudunuza yerleştirecektir.

  • Kış mevsiminde ve akşam üzeri vakitlerinde koku duyuları daha iyi çalıştığı için parfüm bu vakitlerde sürülebilinir.

Yukarı Çık
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.