Whatsapp Destek
%100 Orijinal Ürün
%100 Güvenli Ödeme
Yukarı
Benzoil Peroksit Nedir? Akne Tedavisinde Nasıl Kullanılır?
10.05.2021

Benzoil Peroksit Nedir? Akne Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Benzoil Peroksit Nedir?

Benzoil Peroksit sivilce ile savaşmak için kullanılan yaygın bir bileşendir. Reçetesiz satın alınabilen jeller, temizleyiciler ve sivilce lekelerinin tedavisinde kullanılır. Benzoil peroksit ciltteki aknelerin ciddiyetine göre değişik konsantrasyonlarda kullanılabilir.

Benzoil peroksit, sizi gözeneklerinizi tıkayan bakteri ve ölü deri hücrelerinden etkili bir şekilde kurtulabilir, fakat sınırlamaları vardır. Yazımızın devamında benzoil peroksitin artılarını ve eksilerini tartışacağız, ayrıca, reçetesiz alınabilen ilaçlar işe yaramıyorsa ne zaman dermtologa görünmeniz gerektiği ile alakalı tavsiyelerde bulunacağız.

Benzoil Peroksit Akne Tedavisi İçin Etkili Mi?

Benzoil peroksit, cildin altındaki bakterileri öldürerek sivilceleri tedavi etmeye ve önlemeye çalışır, ayrıca gözeneklerin ölü cilt hücrelerini ve fazla sebumu (yağ) atmasına yardımcı olur.

Kistik Akne Tedavisi İçin Benzoil Peroksit

Kistik akne en ciddi akne formu olarak kabul edilir. Dolayısıyla diğer akne türlerine kıyasla tedavi edilmesi daha zordur.

Eğer cildinizin altına sert bir şişlik varsa ve sivilcenin “başı” olarak tabir edilen kısmını göremiyorsanız kistik akneye sahip olabilirsiniz.

Kistik aknelerin ortaya çıkma sebeplerinden biri bakterilerdir. Benzoil peroksit diğer ilaçlarla beraber kullanıldığında akne tedavisini kolaylaştırabilir.

Eğer bu cildinize bu aknelerden varsa, en iyi tedavi yolunu öğrenmek için bir dermatologa danışın.

Siyah Noktaların Tedavisinde Benzoil Peroksit

 

 Benzoil Peroksit

Siyah noktalar akne olarak kabul edilir. Fakat diğer sivilce türlerinin aksine kırmızı yumrulara sebep olmadıkları için “enflamatuvar” olarak sınıflandırılmazlar.

Benzoil peroksit, gözeneklerinizi tıkayan yağ ve ölü hücrelerin tedavisine yardımcı olabilirken, siyah nokta tedavisi için en iyi seçenek olmayabilir.

Benzoil peroksit belirli akne türlerinin tedavisine yardımcı olurken, adapalen ve tretinoin gibi topikal retinoidler ilk tedavi yöntemi olarak kabul edilir. 

Differin Gel gibi bazı adapalen ürünleri reçetesiz elde edilebilir fakat tretinoin içeren ürünler reçete gerektirir.

Sivilce Yaralarının Tedavisinde Benzoil Peroksit

Akne yaraları cildinizde oluşan akne salgınının bir sonucudur. Özellikle iltihaplı akneler, onları sıkmasanız bile cildinizi yara edebilir.

Akne yaraları güneşe maruz kalındığında kötüleşebilir, dolayısıyla, her gün güneş kremi kullanmak oldukça önemlidir. Teoride benzoil peroksit ölü deri hücrelerinin dökülmesine yardımcı olarak yaraları daha az görülür bir biçime getirebilir, fakat ne yazık ki henüz bu kullanımın pratikte etkili olduğunu gösteren bilimsel bir araştırma yok.

Benzoil Peroksit Nasıl Kullanılır?

 Benzoil Peroksit

Benzoil peroksit birçok farklı cilt bakım ürününde karşınıza çıkabilir. Bu ürünlerin içinden tercihinize ve ihtiyaçlarınıza göre doğru seçimi yapmak oldukça önemlidir.

Örneğin, yüzünüz yerine vücudunuz için özel olarak formüle edilmiş bir duş jeli kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Önemli faktörlerden bir diğeri de doğru konsantrasyonu seçmektir. Cildinizin ihtiyaçları için doğru konsantrasyonu seçtiğinizden emin olun.

Bazı kişiler yüksek konsantrasyondaki benzoil peroksiti (%10’a kadar) tolere edebilirken diğerleri daha düşük konsantrasyonları tercih edebilir.

Ayrıca, konsantrasyon seçiminde benzoil peroksiti cildinizin hangi kısmına uyguladığınız da önemlidir.

Yüz genelde göğüs ve bacaklara kıyasla daha hassastır. Dolayısıyla yüzünüzde daha düşük konsantrasyonlu ürünler (%4 civarı) tercih etmenizde yarar var.

Benzoil Peroksit Aşağıdaki Akne Tedavi Ürünlerinde Bulunabilir;

  • Sivilce kremleri ve losyonları: Genelde hem tedavi hem de önleyici tedbir olarak tüm cilt bölgesine günde bir veya iki kez uygulanır.
  • Yüz yıkamaları jelleri ve köpükler: Akneyi önlemeye ve mevcut sivilceleri tedavi etmeye yardımcı olmak için günde bir veya iki kez kullanılır.
  • Akne vücut yıkamaları ve sabunları: Göğsünüzde, sırtınızda ve vücudunuzun diğer bölgelerinde sık sık akne salgını yaşıyorsanız idealdir.
  • Jeller: Genelde daha konsantre ürünlerdir, lekerin tedavi edilmesinde kullanılırlar. Genelde sadece etkilenen bölgeye uygulanır.

Benzoil Peroksit Kullanımının Yan Etkileri

Çoğu insan için güvenli olduğu düşünülse de, benzoil peroksit özellikle ilk kullandığınızda yan etkilere neden olabilir.

Günde bir kez kullanarak başlatıp, eğer alerjik reaksiyon göstermiyorsanız, uygulama sıklığını zaman içinde arttırabilirsiniz. Ayrıca düşük konsantrasyonlu ürünlerden başlayarak yan etkilerini en aza indirgeyebilirsiniz.

Benzoil Peroksitin Ciltte Yaratabileceği Yan Etkiler

Benzoil peroksit, kuruluğun yanı sıra kızarıklık ve aşırı soyulmaya neden olabilir. Uygulama yerinde de kaşıntı ve genel tahriş fark edebilirsiniz.

Eğer güneş yanığınız varsa benzoil peroksit kullanmayın.

Kıyafetlerde Ve Saçlarda Lekelenme

Benzoil peroksit kıyafetlerde ve saçlarda leke oluşturması ile bilinir. Her kullanımdan sonra ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.

Ayrıca ürünü ter yoluyla saçlarınıza ve giysilerinize aktarmamak için spor yapmadan önce benzoil peroksit içeren ürünleri kullanmaktan kaçınmanızda fayda var.

Alerjik Reaksiyonlar

 Yağlı Cilt

Benzoil peroksitten kaynaklanan alerjik reaksiyonlar nadir görülse de, yine de mümkündür. Uygulama yapılan alanlarda kızarıklık ve tahriş fark ederseniz ürünü kullanmayı hemen bırakın. 

Şiddetli şişlik ve nefes alma güçlüğünüz varsa hemen acil servise gitmelisiniz.

Benzoil Peroksit Ve Farklı Cilt Türleri

Eğer hassas bir cildiniz varsa bir dermatolog size benzoil peroksit kullanmanızı önermeyebilir. Çünkü hassas ciltler kızarıklık ve tahriş gibi yan etkilere daha yatkındır.

Ayrıca eğer egzama veya seboreik dermatitiniz varsa  benzoil peroksit sizin için en iyi seçenek olmayabilir.

Sivilce İçin Benzoil Peroksit Ve Salisilik Asit

Benzoil peroksit, enflamatuar akne tedavisinde yaygın olarak kullanılsa da, enflamatuar olmayan akneniz (siyah nokta) varsa, salisilik asit kullanmayı düşünebilirsiniz.

Her ikisi de gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur, ancak salisilik asidin birincil rolü ölü deri hücrelerinden kurtulmaktır. Bu tür peeling etkileri, enflamatuar olmayan lezyonların tedavisine yardımcı olabilir.

Ayrıca salisilik asit benzoil peroksit gibi saçınızı ve kıyafetlerinizi leke yapmaz. Fakat özellikle salisilik asit içeren bir ürünü ilk kullandığınız zamanlarda cildin kurumasına, kızarmasına ve soyulmasına neden olabilir.

Genel olarak eğer iltihaplı sivilceleriniz varsa ve deriniz hassas değilse benzoil peroksit sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

Diğer Reçetesiz Akne Tedavileri

Benzoil peroksit akne ve aknelerden geriye kalan yaraları tedavi etmek için tek seçeneğiniz değil. Diğer reçetesiz ürünler bakteri, aşırı yağ ve ölü deri hücrelerinin tedavisine yardımcı olabilir.

  1. Salisilik Asit
  2. Kükürt
  3. Çay ağacı yağı
  4. Adapalen

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Hiçbir sivilce ürünü lekelerinizi ve izlerinizi bir gecede temizleyemez. Benzoil peroksitte durum böyledir. Bazı ürünlerin etkilerini tam olarak göstermesi uzun sürebilir.

Eğer altı hafta içinde cildinizde bir değişiklik görmezseniz bir dermatoloğa danışmayı düşünebilirsiniz. Eğer sivilceleriniz şiddetli ise dermatolog size daha güçlü reçeteli bir ürün önerecektir.

Dermatoloğunuzun mümkün olan en iyi tedavi seçeneğini belirleyebilmesi için sivilceniz ve şiddeti ile ilgili soruları yanıtlamaya hazır olun. Ayrıca doktorunuz sahip olduğunuz sivilce türünü görmek için bir cilt muayenesi yapabilir.

Özetlemek Gerekirse;

Benzoil peroksit akne tedavisi için kullanılabilecek birçok tedavi yönteminden biridir.

Ulaşılabilir ve ucuz olduğu için popüler olan benzoil peroksit, iltihaplı akneleri ve aknelerden geriye kalan yara izlerini tedavi etmede kullanılabilir. Ayrıca, topikal retinoidler gibi diğer tedavilerle birlikte kullanıldığında çok faydalıdır.

Yine de her cilt farklıdır ve benzoil peroksit sizin için işe yaramayabilir. Kullandığınız ürünlere işe yaramaları için bir iki hafta izin vermeden yeni ürünlere geçmeyin. Eğer reçetesiz ürünler işinize yaramıyorsa bir dermatologa danışabilirsiniz.

Kaynak

Blog Son Eklenenler
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
Kırışık Eller İçin En İyi Krem Çeşitleri Nelerdir?
Kırışık Eller İçin En İyi Krem Çeşitleri Nelerdir?

Cilt & Vücut Bakımı

Zarif, kendin emin çizgiler, yumuşak dokunuşlar ve pürüzsüz bir cilde sahip eller için basit bir bakım bile yeterli olabilir. Bu bakım içinde en büyük yeri kulkusuz kremler kaplıyor. Doğru krem için tüm detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
Yüz Masajı İle Gençliğe Bir Adım Daha Atın
Yüz Masajı İle Gençliğe Bir Adım Daha Atın

Cilt & Vücut Bakımı

Yüz masajı, yüz bölgesine uygulanan bir masaj türüdür. Bu masajın amacı, yüz kaslarını rahatlatmak, dolaşımı arttırmak ve genel olarak yüzün daha genç ve canlı görünmesini sağlamaktır. Yüz masajının uygulama yöntemleri ve püf noktaları yazımızın devamında...

Devamını Oku
04.10.2023
Gözaltı Şişliğini ve Morluğunu Gidermek İçin En Etkili Yöntemler
Gözaltı Şişliğini ve Morluğunu Gidermek İçin En Etkili Yöntemler

Cilt & Vücut Bakımı

Gözaltı şişliği ve morluğu herkesin yaşayabileceği yaygın bir sorundur. Stres, yorgunluk, uyku eksikliği, alerjiler ve hormonsal değişiklikler gibi birçok faktör, gözaltı şişliği ve morluğuna neden olabilir. Göz çevresi sorunları ve giderme yöntemleri yazımızın devamında...

Devamını Oku
04.10.2023
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri

Cilt & Vücut Bakımı

Yaz aylarında güneşin cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmak önemlidir. Ancak tüm önlemlere rağmen cildimizde bazı yorgunluk ve yıpranma belirtileri görülebilir. Bu etkileri en aza indirecek ve gidermenize yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
11.09.2023
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı

Cilt & Vücut Bakımı

Esmer ciltler, güneş ışınlarına maruz kaldıklarında açık tenlilere göre daha az güneş yanığı yaşarlar, ancak güneş lekeleri oluşma riski daha yüksektir. esmer tenliler için güneş lekelerini giderici detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
08.09.2023
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Tüyoları

Yazın girdiğiniz havuzun klorlu suyu, içerisindeki kimyasallar ve güneş ışınları, saçlarınızı yıpratabilir. Yıpranan saçlar, matlık, kırılma ve düzensizlik gibi sorunlara yol açabilir. Saçınızı eski canlılığına kavuşturmaya yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler

Güzellik & Dermokozmetik

Açık tenlerde güneş lekeleri, UV ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanır ve ciltte renk açılmasına neden olur. Bu renk değişimlerini önlemenin ve önüne geçmenin yöntemleri tüm detayları ile yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.