Whatsapp Destek
Menü
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Sepetim
Çay Ağacı Yağının Faydaları Nedir, Cilt Sağlığına Etkileri Nelerdir
20.08.2021

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nedir, Cilt Sağlığına Etkileri Nelerdir

Çay ağacı yağı, cilt için birçok faydası olan ve geleneksel tedavilere alternatif olarak kullanılan esansiyel bir yağdır. 

 

Çay ağacı yağı cilt, tırnak ve saçı etkileyen hastalıkların semptomlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca deodorant, böcek kovucu veya gargara olarak da kullanılabilir. Çay ağacı yağı topikal olarak uygulandığında, belirli cilt sorunlarını tedavi edebilir veya cildinizin genel olarak daha iyi görünmesini sağlayabilir.

 

Çay Ağacı Yağının Cilt Sağlığına Faydaları

 

Çay ağacı yağı, birçok cilt sorununu hafifleterek daha sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Ancak, çay ağacı yağını kullanmadan önce birkaç hususu değerlendirmeniz önemlidir.

 

- Çay ağacı yağını doğrudan cildinize uygulamayın. Çay ağacı yağını kullanmadan önce zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmek önemlidir.

 

- Her 1 ila 2 ölçek çay ağacı yağı başına başına 12 ölçek taşıyıcı yağ kullanın.

 

- Ayrıca, çay ağacı yağını göz çevrenizin etrafında kullanırken dikkatli olun. Çay ağacı yağına maruz kalmak kızarıklığa ve tahrişe yol açabilir.

 

- Çay ağacı yağı kullanmaya başlamadan önce alerjiniz olmadığına emin olmak için yama testi yaptırabilirsiniz.

Gaia Organic Soğuk Sıkım Kuşburnu Yağı 30 ML
Topicrem AD Emollient Oil 145 ML
Nuxe Huile Prodigieuse Neroli Kuru Yağ 100 ML

 

Cilt Kuruluğu ve Egzama

 Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı kaşıntı ve tahrişi azaltarak cilt kuruluğunu yatıştırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, bazı araştırmalara göre, çay ağacı yağının, egzamanın tedavisinde çinko oksit ve klobetasone bütirat kremlerinden daha etkili olduğu keşfedilmiştir.

 

Nasıl kullanılır: Birkaç damla çay ağacı yağını, az miktarda nemlendirici veya taşıyıcı yağ ile karıştırın. Karışımı duştan çıktıktan hemen sonra ve günde en az iki kez egzamadan etkilenmiş bölgelere uygulayın.

 

Yağlı Cilt

 

Çay ağacı yağı antiseptik özelliklere sahip olduğundan yağlı cilde karşı etkili olabilir. 2016’da yapılan küçük çaplı bir bilimsel araştırma, 30 gün boyunca çay ağacı yağı içeren güneş kremi kullanan katılımcıların ciltlerinin daha az yağlandığını keşfetti.

 

Kaşıntılı Cilt

 

Çay ağacı yağı antienflamatuar özelliklere sahip olduğundan ciltteki kaşıntıların yol açtığı rahatsızlığın giderilmesinde etkilidir. Çay ağacı yağı cildi rahatlatır ve ciltte kaşıntıya neden olan enfeksiyonların iyileşmesine de yardımcı olabilir.

 

2012 yılında yapılan küçük çaplı bir araştırmada çay ağacı yağının göz kapaklarındaki kaşıntıyı azaltmada etkili olduğu keşfedilmiştir. Araştırma sürecinde katılımcıların göz kapaklarına yüzde 5 çay ağacı yağı içeren merhem ile masajı yapıldı. 24 katılımcıdan 16'sı kaşıntıntıdan tamamen kurtulurken, diğer 8 kişide bazı ilerlemeler gözlemlendi.

 

Nasıl Kullanılır: Birkaç damla çay ağacı yağını nemlendiriciye veya taşıyıcı yağa ilave edin. Karışımı cildinize günde birkaç kere uygulayın.

 

Enflamasyon

 

Çay ağacı yağının antienflamatuar etkisi, ağrılı ve tahriş olmuş cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Ayrıca kızarıklık ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilir.

 Çay Ağacı

Araştırmalar, çay ağacı yağının, nikel isimli metale karşı oluşan alerjik reaksiyon nedeniyle ortaya çıkan cilt iltihabı semptomlarını azalttığını desteklemektedir. Bu araştırmada, saf çay ağacı yağı kullanılmış olsa da, genellikle çay ağacı yağını cildinize uygulamadan önce bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz önerilir.

 

Nasıl Kullanılır: Birkaç damla çay ağacı yağını nemlendiriciye veya taşıyıcı yağa ilave edin. Karışımı cildinizin etkilenmiş bölgelerine günde birkaç kere uygulayın.

 

Saç ve Kafa Derisi Tedavileri

 

Çay ağacı yağı kafa derisindeki zararlı kimyasalları temizleyerek kepek oluşmasını engeller. Çay ağacı yağı kullanmak, saçınızın sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlar.

 

Nasıl Kullanılır: Çay ağacı yağını ve taşıyıcı yağı karıştırın, karışımı kafa derinize ve saçlarınıza uygulayın. 20 dakika boyunca bekleyin. Daha sonra, yüzde 5 çay ağacı yağı içeren şampuan ile saçlarınızı masaj yaparak yıkayın. Son olarak çay ağacı yağı içeren saç kremi sürün.

 

Sivilce

 

Çay ağacı yağı, antienflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle akne tedavisi için sık tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Çay ağacı yağının, kızarıklık, şişlik ve iltihaplanma gibi semptomları yatıştırdığı düşünülüyor. Ayrıca, çay ağacı yağı sivilce izlerini önlemeye yardımcı olarak cildinizin pürüzsüz ve berrak kalmasını sağlayabilir.

 

Nasıl kullanılır: 3 damla çay ağacı yağını 2 ons cadı fındığı esnasında seyreltin. Gün boyunca toner olarak kullanın. Karışımı nemlendirici ve siyah nokta tedavisi olarak da kullanabilirsiniz.

 

Gaia Organic Soğuk Sıkım Kuşburnu Yağı 30 ML
Topicrem AD Emollient Oil 145 ML
Nuxe Huile Prodigieuse Neroli Kuru Yağ 100 ML

Sedef Hastalığı

 

Çay ağacı yağının sedef hastalığının tedavisindeki etkinliğini araştıran bilimsel çalışma sayısı sınırlıdır. Fakat, bazı bulgular, çay ağacı yağının bağışıklığı artırırken enfeksiyon ve iltihaplanma gibi sedef hastalığı semptomlarının tedavisinde yararlı olabileceğini göstermektedir.

 

Nasıl kullanılır: 1 ila 2 damla çay ağacı yağını az miktarda taşıyıcı yağa karıştırarak seyreltin. Karışımı etkilenen bölgeye günde birkaç kez nazikçe uygulayın.

 

Çay Ağacı Yağının Çeşitleri

 Çay Ağacı

Çay ağacı yağının kalitesi değişkenlik gösterdiğinden, katkı maddesi olmayan, yüzde 100 doğal bir yağ satın almak önemlidir. Mümkünse bilinen bir markadan organik çay ağacı yağı satın alın. Yağın Latince adı, Melaleuca alternifolia ve menşe ülke gibi bilgiler ürünün ambalajında bulunmalıdır. Terpinen konsantrasyonu yüzde 10 ila 40 arasında olan bir yağ satın aldığınıza dikkat edin. 

 

Özetle

 

Çay ağacı yağını düzenli bir şekilde kullanmaya başladıktan sonraki birkaç gün içinde semptomlar azalmaya başlayacaktır. Bazı sorunların tamamen iyileşmesi daha uzun sürebilir. Semptomların tekrardan nüks etmesini önlemek için çay ağacı yağı kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Çay ağacı yağı kullanmak isteyen kişilerin önce cilt yama testi yapmaları ve daha fazla tahrişi önlemek için çay ağacı yağını dikkatlice seyreltmeleri önerilir. Ayrıca halihazırda içlerinde çay ağacı yağı bulunan ürünleri de satın alabilirsiniz.


Kaynak

Blog Son Eklenenler
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı Yaşam İpuçları

C vitamini, vücut için hayati öneme sahip bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan doğal savunma mekanizmasıdır.  C Vitamine dair detaylı bilgi yazımızın devamında...

23.02.2024
Atopik Cilt Nedir?
Atopik Cilt Nedir?

Cilt & Vücut Bakımı

Atopik cilt, genellikle kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren kronik bir cilt durumudur. Bu durum, cildin doğal bariyerinin zayıflaması sonucu dış etkenlere hassas hale gelmesiyle ortaya çıkar.   Detaylar yazımızın devamında...

23.02.2024
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Arjinin, vücutta çeşitli önemli işlevleri yerine getiren bir aminoasittir.  Arjinin vücudunuzda ne işe yaradığı, eksikliğinde oluşacak belirtiler ve daha fazlası yazımızın devamında...

18.01.2024
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Kışın vitamin takviyeleri, soğuk havalarında etkisiyle hastalanma riskinizi en az düzeye indirebilecek unsurların başında gelmektedir. Peki, hangi vitaminleri ne kadar ve ne oranda almalıyız? Detaylar yazımızın devamında...

18.01.2024
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış mevsimi, daha çok rüzgar, daha çok soğuk hava ve bunların etkisiyle düşük nem seviyeleri anlamına geliyor. Tüm bu etkilerle birlikte cilt sağlığı da olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Cildinizi soğuk havada koruyacak bakım önerileri yazımızın devamında...

18.01.2024
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte havadaki nem oranının düşmesi, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir.  Kış aylarında nemlendirici kullanmanın önemi ve püf noktaları yazımızın devamında...

18.01.2024
En Çok Melatonin İçeren Besinler!
En Çok Melatonin İçeren Besinler!

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Melatonin, vücudun doğal olarak ürettiği bir hormondur. Uyku düzenini sağlamak gibi bir görevi yerine getirse de aslında birçok konuda faydası bulunuyor. Melatonin ve vücudunuza etkileri üzerine detaylı bilgi yazımızın devamında...

18.01.2024
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

14.11.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.