Whatsapp Destek
%100 Orijinal Ürün
%100 Güvenli Ödeme
Yukarı
Cildinize Uygun 7 Farklı Serum Önerisi
06.07.2021

Cildinize Uygun 7 Farklı Serum Önerisi

Cildinize ve cildiniz ile ilgili hedeflerinize uygun, iyi bir bakım rutini oluşturmaya hazırsınız. Ve bir temizleyici, bir retinol ve belki de bir maske seçmeye çalışırken, aynı zamanda bir seruma da ihtiyacınız olduğuna karar kıldınız. Eğer cildinizde çözmek istediğiniz belirli bir problem varsa bu akıllıca bir seçenek olabilir.

 

Serum Nedir ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?

 

New York'taki Mount Sinai dermatoloji bölümünde doçent olan Angela Lamb’a göre “Serum sıvı ve krem arasındaki bir kıvamda olan kaygan bir sıvıdır." diyor.

 

Doktor Lamb cilt bakımı rutininizde serumların nemlendiricilerden önce ve temizleyicilerden sonra kullanılmak için dizayn edildiğini söylüyor. Serumlar genellikle cilt tonunu aydınlatmak veya kırışıklıklarla savaşmak gibi belirli hedeflere ulaşmak için tasarlanmış aktif öğeler içeren ürünlerdir. Genellikle, serumlar benzer nemlendiricilerle karşılaştırıldıklarında daha iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayabilirler. Westport, Connecticut'ta kurul sertifikalı dermatolog Deanne Robinson "Serumlar geleneksel bir nemlendiriciden daha yüksek aktif bileşen konsantrasyonuna sahiptir. Nemlendiricilerin görevi cildin üzerinde kalıp nemi hapsetmekken, serumlar cilde nüfuz etmek için tasarlanmıştır.” diyor.

 

Serumların Esanslardan ve Cilt Bakım Ampullerden Farkı Nedir?

 Serum

Serumları esanslar ve cilt bakım ampulu gibi diğer güzellik ürünleri ile karıştırmak kolaydır. Doktor Robinson’a göre esanslar serumların seyreltilmiş bir formudur, ampuller ise oldukça yüksek konsantrasyona sahiptir, ancak daha az aktif bileşen içerirler. Belirli bir cilt problemini tedavi etmek için yüksek dozdaki bir bileşenden oluşan ampullere ihtiyaç duyarsınız. Serumlar ampullere kıyasla daha fazla “görev” üstlenirler. Cilt bakım rutininize serumların yanı sıra ampuller ve esansları da ekleyebilirsiniz.

 

Hangi Serum Sizin İçin Daha Uygun?

 

Doktor Lamb, cilt tipinizi ve hedeflerinizi ele alarak dikkatli bir şekilde seçtiğiniz serumların genel olarak güvenli olduğunu belirtiyor (Örneğin, eğer hamileyseniz, retinol içeren bir kullanmaktan kaçınmalısınız, ancak bu bileşeni içermeyen serumları hala kullanabilirsiniz.)

 

Serumlar pahalı olabilir, ancak satın aldığınız ürün sizin için uzun süre boyunca yeterli olacaktır.

 Serum

Yazımızın devamında yaygın cilt problemlerini çözmenize yardımcı olabilecek yedi farklı serumu derledik.

 

1- İnce Çizgiler ve Kırışıklıklar İçin Retinol

 

İlerleyen yaşla beraber, vücudunuz doğal olarak kollajen kaybeder ve bu nedenle yüzünüzde ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşur. Yani, yapmanız gereken şey cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırmak ve kolajen üretimini arttırmaktır. Doktor Lamb, bunun için retinol serumunu öneriyor. Retinolün diğer olumlu yönlerinden biri de cildi dolgun ve nemli tutmaya yarayan bir bileşen olan hyaluronik asit seviyelerini arttırmasıdır. Doktor Lamb retinol güneş tarafından etkisizleştirildiği için bu ürünleri gece kullanmanızı tavsiye ediyor.

 

2- Cildiniz Hassassa Bakuchiol Kullanın

 

Bakuchiol psoralea corylifolia bitkisinin yapraklarından elde edilen doğal bir retinol alternatifidir. Doktor Robinson bakuchiol ciltte retinol gibi fonksiyon gösterir, fakat retinole kıyasla kızarma veya soyulma gibi negatif reaksiyonlara yol açma olasılığı daha düşüktür diyor. Bu yüzden, bakuchiol daha nazik bir yaşlanma karşıtı ürüne ihtiyaç duyan kişiler için iyi bir seçenek olabilir. Şubat 2019'da British Journal of Dermatology'de yayınlanan bir araştırmada, yüzde 0,5'lik bir bakuchiol kremini yüzde 0,5'lik bir retinol kremi ile karşılaştırdı ve iki ürünün de 12 hafta sonra hem kırışıklıkların görünümünü hem de hiperpigmentasyonu eşit derecede azalttığını keşfetti. Ancak bakuchiol içeren ürün daha az yan etkiyi tetikledi.

 

3- Karma veya Yağlı Ciltler İçin Hyaluronik Asit

 Hyaluronik asit ağırlığının 1,000 katı kadar su tutabilir. Bu nedenle çoğu dermatolog bu asidi nemlendirici olarak tavsiye ediyor. Doktor Lamb nemlendirici bir krem ve nemlendirci etkiye sahip bir serumu aynı anda kullanmanın bir anlamı olmadığını belirtiyor, ancak, hyaluronik asit serumu hafif oluğundan losyon ve kremlere kıyasla sivilceye yol açma ihtimali daha düşüktür. Doktor Lamb komedojenik olmayan olan yani Amerikan Dermatoloji Akademisi'ne göre gözenekleri tıkama ve sivilceye yol açma olasılığı daha düşük olan Neutrogena Hydro Boost’u tavsiye ediyor.

 Serum

4- Gözenekleri Temizlemek ve Sivilceyi Engellemek İçin Salisilik Asit

 

Eğer aynaya baktığınızda gözenekleriniz sizi rahatsız ediyorsa, gözeneklerinizi temizleme amacı ile özel üretilen bir serum işinize yarayabilir. Doktor Robinson “Gözeneklerin büyük olması ölü cilt hücreleriyle tıkanmış ve yağ ile karıştırılmış gözeneklerin sonucudur.” diyor. Doktor Robinson gözenekleri temizlemek için beta hidroksi asit (BHA) olan salisilik asit ile birlikte alfa hidroksi asitlerin (AHA'lar) (glikolik veya laktik asit gibi) beraber kullanılmasını önermektedir. Doktor Robinson “Salisilik asit gözenekleri tıkayan keratinleri yumuşatır ve çözer” diyor. 

5- Cildinizi Sıkılaştırmak İçin Peptitleri Kullanın

 

Eğer cildinizi sıkılaştırmak istiyorsanız peptidleri tercih edebilirsiniz. Peptitler, cilt yapısını destekleyen proteinleri oluşturan amino asit zincirleridir. Robinson Gevşemiş cilde destek sağlamak için harikalar,”diyor. 

 

Doktor Robinson Alastin Restorative Skin Complex’i öneriyor. Serum, peptitler ve botaniklerin bir karışımı olan TriHex Teknolojisini içerir. Üretici firmanın 2018 yılının mart ayında Journal of Cosmetic Dermatology’de yayınladığı araştırmaya göre, ürünü 12 hafta kullanmak kollajen ve elastin üretimini arttırarak kırışıklıkları ve sarkmaları azaltıyor.

 Serum

6- Pigment Problemleri ve Donukluk İçin Üç Antioksidan ve Peptit

 

Donuk ve pigment problemleri olan cilt için dermatologlar C vitaminini öneriyor. Şubat 2019'da Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology’de yayınlanan ve 31 araştırmayı derleyen bir incelemeye göre, güçlü bir antioksidan olan C vitamini, istenmeyen pigmentasyonu hafifletmede ve gelecekte ciltte koyu renkli lekelerin oluşmasını önlemede etkilidir. Doktor Robinson ferulik asit, phloretin (diğer iki antioksidan) ve peptid içeren Pure BioDerm Antioxidant Super Serum’u öneriyor. Doktor Robinson “C vitamini kırılgan bir bileşen olarak bilinir ve ürünün içinde ferulik asit bulunması C vitamininin ömrünü ve etkinliğini uzatır" diyor. Phloretin, başka bir güçlü antioksidan olmanın yanı sıra C vitaminini ve ferulic asidi stabilize eder. 

 

7- Cildi Korumak ve Yaşlanmayı Yavaşlatmak İçin Resveratrol

 

Resveratrol üzümlerde bulunan bir bitki bileşiği olan polifenoldur. (2017 yılının mayıs atında Current Medicinal Chemistry’de yayınlanan bir araştırmaya göre, kırmızı şarabın ölçülü olarak tüketildiğinde kalp sağlığı için yararlı olmasının da nedenlerinden biridir.) Doktor Lamb "Resveratrol en sevdiğim bileşenlerden biridir, çünkü hakkında çok sayıda destekleyici araştırma olan gerçekten harika bir antioksidandır." diyor. Journal of Cosmetic and Laser Therapy’de yayınlanan bir araştırmaya göre, resveratrol kolajen üretimini teşvik etmenin yanı sıra, antioksidan özellikleri olduğundan cildi serbest radikal hasarından korur ve yaşlanmayı yavaşlatır.

 

Kök Hücre Serumlarını Denemeli Misiniz?

 

Bazı serumlar formüllerine kök hücreleri dahil ediyorlar. Kök hücreler geleneksel olarak kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan prematüre hücrelerdir. Duruma cilt sağlığı bakımından yaklaşacak olursak, mevcut teori kök hücrelerin ciltteki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak cildin daha genç gözükmesini sağlayacağıdır. Bu konuda Doktor Lamb şüphelerini "Teknik olarak kök hücreler canlı. Bu hücreleri soğutulması mümkün olmayan bir kreme eklemek veya onları hayatta tutma olasılığı düşük bir ortamda bulundurmak biraz zordur." diyerek dile getiriyor.

Kaynak

Blog Son Eklenenler
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
Kırışık Eller İçin En İyi Krem Çeşitleri Nelerdir?
Kırışık Eller İçin En İyi Krem Çeşitleri Nelerdir?

Cilt & Vücut Bakımı

Zarif, kendin emin çizgiler, yumuşak dokunuşlar ve pürüzsüz bir cilde sahip eller için basit bir bakım bile yeterli olabilir. Bu bakım içinde en büyük yeri kulkusuz kremler kaplıyor. Doğru krem için tüm detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
Yüz Masajı İle Gençliğe Bir Adım Daha Atın
Yüz Masajı İle Gençliğe Bir Adım Daha Atın

Cilt & Vücut Bakımı

Yüz masajı, yüz bölgesine uygulanan bir masaj türüdür. Bu masajın amacı, yüz kaslarını rahatlatmak, dolaşımı arttırmak ve genel olarak yüzün daha genç ve canlı görünmesini sağlamaktır. Yüz masajının uygulama yöntemleri ve püf noktaları yazımızın devamında...

Devamını Oku
04.10.2023
Gözaltı Şişliğini ve Morluğunu Gidermek İçin En Etkili Yöntemler
Gözaltı Şişliğini ve Morluğunu Gidermek İçin En Etkili Yöntemler

Cilt & Vücut Bakımı

Gözaltı şişliği ve morluğu herkesin yaşayabileceği yaygın bir sorundur. Stres, yorgunluk, uyku eksikliği, alerjiler ve hormonsal değişiklikler gibi birçok faktör, gözaltı şişliği ve morluğuna neden olabilir. Göz çevresi sorunları ve giderme yöntemleri yazımızın devamında...

Devamını Oku
04.10.2023
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri

Cilt & Vücut Bakımı

Yaz aylarında güneşin cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmak önemlidir. Ancak tüm önlemlere rağmen cildimizde bazı yorgunluk ve yıpranma belirtileri görülebilir. Bu etkileri en aza indirecek ve gidermenize yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
11.09.2023
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı

Cilt & Vücut Bakımı

Esmer ciltler, güneş ışınlarına maruz kaldıklarında açık tenlilere göre daha az güneş yanığı yaşarlar, ancak güneş lekeleri oluşma riski daha yüksektir. esmer tenliler için güneş lekelerini giderici detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
08.09.2023
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Tüyoları

Yazın girdiğiniz havuzun klorlu suyu, içerisindeki kimyasallar ve güneş ışınları, saçlarınızı yıpratabilir. Yıpranan saçlar, matlık, kırılma ve düzensizlik gibi sorunlara yol açabilir. Saçınızı eski canlılığına kavuşturmaya yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler

Güzellik & Dermokozmetik

Açık tenlerde güneş lekeleri, UV ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanır ve ciltte renk açılmasına neden olur. Bu renk değişimlerini önlemenin ve önüne geçmenin yöntemleri tüm detayları ile yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.