Whatsapp Destek
Menü
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Sepetim
Cildinize Uygun 7 Farklı Serum Önerisi
06.07.2021

Cildinize Uygun 7 Farklı Serum Önerisi

Cildinize ve cildiniz ile ilgili hedeflerinize uygun, iyi bir bakım rutini oluşturmaya hazırsınız. Ve bir temizleyici, bir retinol ve belki de bir maske seçmeye çalışırken, aynı zamanda bir seruma da ihtiyacınız olduğuna karar kıldınız. Eğer cildinizde çözmek istediğiniz belirli bir problem varsa bu akıllıca bir seçenek olabilir.

 

Serum Nedir ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?

 

New York'taki Mount Sinai dermatoloji bölümünde doçent olan Angela Lamb’a göre “Serum sıvı ve krem arasındaki bir kıvamda olan kaygan bir sıvıdır." diyor.

 

Doktor Lamb cilt bakımı rutininizde serumların nemlendiricilerden önce ve temizleyicilerden sonra kullanılmak için dizayn edildiğini söylüyor. Serumlar genellikle cilt tonunu aydınlatmak veya kırışıklıklarla savaşmak gibi belirli hedeflere ulaşmak için tasarlanmış aktif öğeler içeren ürünlerdir. Genellikle, serumlar benzer nemlendiricilerle karşılaştırıldıklarında daha iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayabilirler. Westport, Connecticut'ta kurul sertifikalı dermatolog Deanne Robinson "Serumlar geleneksel bir nemlendiriciden daha yüksek aktif bileşen konsantrasyonuna sahiptir. Nemlendiricilerin görevi cildin üzerinde kalıp nemi hapsetmekken, serumlar cilde nüfuz etmek için tasarlanmıştır.” diyor.

 

Serumların Esanslardan ve Cilt Bakım Ampullerden Farkı Nedir?

 Serum

Serumları esanslar ve cilt bakım ampulu gibi diğer güzellik ürünleri ile karıştırmak kolaydır. Doktor Robinson’a göre esanslar serumların seyreltilmiş bir formudur, ampuller ise oldukça yüksek konsantrasyona sahiptir, ancak daha az aktif bileşen içerirler. Belirli bir cilt problemini tedavi etmek için yüksek dozdaki bir bileşenden oluşan ampullere ihtiyaç duyarsınız. Serumlar ampullere kıyasla daha fazla “görev” üstlenirler. Cilt bakım rutininize serumların yanı sıra ampuller ve esansları da ekleyebilirsiniz.

 

Hangi Serum Sizin İçin Daha Uygun?

 

Doktor Lamb, cilt tipinizi ve hedeflerinizi ele alarak dikkatli bir şekilde seçtiğiniz serumların genel olarak güvenli olduğunu belirtiyor (Örneğin, eğer hamileyseniz, retinol içeren bir kullanmaktan kaçınmalısınız, ancak bu bileşeni içermeyen serumları hala kullanabilirsiniz.)

 

Serumlar pahalı olabilir, ancak satın aldığınız ürün sizin için uzun süre boyunca yeterli olacaktır.

 Serum

Yazımızın devamında yaygın cilt problemlerini çözmenize yardımcı olabilecek yedi farklı serumu derledik.

 

1- İnce Çizgiler ve Kırışıklıklar İçin Retinol

 

İlerleyen yaşla beraber, vücudunuz doğal olarak kollajen kaybeder ve bu nedenle yüzünüzde ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşur. Yani, yapmanız gereken şey cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırmak ve kolajen üretimini arttırmaktır. Doktor Lamb, bunun için retinol serumunu öneriyor. Retinolün diğer olumlu yönlerinden biri de cildi dolgun ve nemli tutmaya yarayan bir bileşen olan hyaluronik asit seviyelerini arttırmasıdır. Doktor Lamb retinol güneş tarafından etkisizleştirildiği için bu ürünleri gece kullanmanızı tavsiye ediyor.

 

2- Cildiniz Hassassa Bakuchiol Kullanın

 

Bakuchiol psoralea corylifolia bitkisinin yapraklarından elde edilen doğal bir retinol alternatifidir. Doktor Robinson bakuchiol ciltte retinol gibi fonksiyon gösterir, fakat retinole kıyasla kızarma veya soyulma gibi negatif reaksiyonlara yol açma olasılığı daha düşüktür diyor. Bu yüzden, bakuchiol daha nazik bir yaşlanma karşıtı ürüne ihtiyaç duyan kişiler için iyi bir seçenek olabilir. Şubat 2019'da British Journal of Dermatology'de yayınlanan bir araştırmada, yüzde 0,5'lik bir bakuchiol kremini yüzde 0,5'lik bir retinol kremi ile karşılaştırdı ve iki ürünün de 12 hafta sonra hem kırışıklıkların görünümünü hem de hiperpigmentasyonu eşit derecede azalttığını keşfetti. Ancak bakuchiol içeren ürün daha az yan etkiyi tetikledi.

 

3- Karma veya Yağlı Ciltler İçin Hyaluronik Asit

 Hyaluronik asit ağırlığının 1,000 katı kadar su tutabilir. Bu nedenle çoğu dermatolog bu asidi nemlendirici olarak tavsiye ediyor. Doktor Lamb nemlendirici bir krem ve nemlendirci etkiye sahip bir serumu aynı anda kullanmanın bir anlamı olmadığını belirtiyor, ancak, hyaluronik asit serumu hafif oluğundan losyon ve kremlere kıyasla sivilceye yol açma ihtimali daha düşüktür. Doktor Lamb komedojenik olmayan olan yani Amerikan Dermatoloji Akademisi'ne göre gözenekleri tıkama ve sivilceye yol açma olasılığı daha düşük olan Neutrogena Hydro Boost’u tavsiye ediyor.

 Serum

4- Gözenekleri Temizlemek ve Sivilceyi Engellemek İçin Salisilik Asit

 

Eğer aynaya baktığınızda gözenekleriniz sizi rahatsız ediyorsa, gözeneklerinizi temizleme amacı ile özel üretilen bir serum işinize yarayabilir. Doktor Robinson “Gözeneklerin büyük olması ölü cilt hücreleriyle tıkanmış ve yağ ile karıştırılmış gözeneklerin sonucudur.” diyor. Doktor Robinson gözenekleri temizlemek için beta hidroksi asit (BHA) olan salisilik asit ile birlikte alfa hidroksi asitlerin (AHA'lar) (glikolik veya laktik asit gibi) beraber kullanılmasını önermektedir. Doktor Robinson “Salisilik asit gözenekleri tıkayan keratinleri yumuşatır ve çözer” diyor. 

5- Cildinizi Sıkılaştırmak İçin Peptitleri Kullanın

 

Eğer cildinizi sıkılaştırmak istiyorsanız peptidleri tercih edebilirsiniz. Peptitler, cilt yapısını destekleyen proteinleri oluşturan amino asit zincirleridir. Robinson Gevşemiş cilde destek sağlamak için harikalar,”diyor. 

 

Doktor Robinson Alastin Restorative Skin Complex’i öneriyor. Serum, peptitler ve botaniklerin bir karışımı olan TriHex Teknolojisini içerir. Üretici firmanın 2018 yılının mart ayında Journal of Cosmetic Dermatology’de yayınladığı araştırmaya göre, ürünü 12 hafta kullanmak kollajen ve elastin üretimini arttırarak kırışıklıkları ve sarkmaları azaltıyor.

 Serum

6- Pigment Problemleri ve Donukluk İçin Üç Antioksidan ve Peptit

 

Donuk ve pigment problemleri olan cilt için dermatologlar C vitaminini öneriyor. Şubat 2019'da Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology’de yayınlanan ve 31 araştırmayı derleyen bir incelemeye göre, güçlü bir antioksidan olan C vitamini, istenmeyen pigmentasyonu hafifletmede ve gelecekte ciltte koyu renkli lekelerin oluşmasını önlemede etkilidir. Doktor Robinson ferulik asit, phloretin (diğer iki antioksidan) ve peptid içeren Pure BioDerm Antioxidant Super Serum’u öneriyor. Doktor Robinson “C vitamini kırılgan bir bileşen olarak bilinir ve ürünün içinde ferulik asit bulunması C vitamininin ömrünü ve etkinliğini uzatır" diyor. Phloretin, başka bir güçlü antioksidan olmanın yanı sıra C vitaminini ve ferulic asidi stabilize eder. 

 

7- Cildi Korumak ve Yaşlanmayı Yavaşlatmak İçin Resveratrol

 

Resveratrol üzümlerde bulunan bir bitki bileşiği olan polifenoldur. (2017 yılının mayıs atında Current Medicinal Chemistry’de yayınlanan bir araştırmaya göre, kırmızı şarabın ölçülü olarak tüketildiğinde kalp sağlığı için yararlı olmasının da nedenlerinden biridir.) Doktor Lamb "Resveratrol en sevdiğim bileşenlerden biridir, çünkü hakkında çok sayıda destekleyici araştırma olan gerçekten harika bir antioksidandır." diyor. Journal of Cosmetic and Laser Therapy’de yayınlanan bir araştırmaya göre, resveratrol kolajen üretimini teşvik etmenin yanı sıra, antioksidan özellikleri olduğundan cildi serbest radikal hasarından korur ve yaşlanmayı yavaşlatır.

 

Kök Hücre Serumlarını Denemeli Misiniz?

 

Bazı serumlar formüllerine kök hücreleri dahil ediyorlar. Kök hücreler geleneksel olarak kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan prematüre hücrelerdir. Duruma cilt sağlığı bakımından yaklaşacak olursak, mevcut teori kök hücrelerin ciltteki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak cildin daha genç gözükmesini sağlayacağıdır. Bu konuda Doktor Lamb şüphelerini "Teknik olarak kök hücreler canlı. Bu hücreleri soğutulması mümkün olmayan bir kreme eklemek veya onları hayatta tutma olasılığı düşük bir ortamda bulundurmak biraz zordur." diyerek dile getiriyor.

Kaynak

Blog Son Eklenenler
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı Yaşam İpuçları

C vitamini, vücut için hayati öneme sahip bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan doğal savunma mekanizmasıdır.  C Vitamine dair detaylı bilgi yazımızın devamında...

Devamını Oku
23.02.2024
Atopik Cilt Nedir?
Atopik Cilt Nedir?

Cilt & Vücut Bakımı

Atopik cilt, genellikle kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren kronik bir cilt durumudur. Bu durum, cildin doğal bariyerinin zayıflaması sonucu dış etkenlere hassas hale gelmesiyle ortaya çıkar.   Detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
23.02.2024
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Arjinin, vücutta çeşitli önemli işlevleri yerine getiren bir aminoasittir.  Arjinin vücudunuzda ne işe yaradığı, eksikliğinde oluşacak belirtiler ve daha fazlası yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Kışın vitamin takviyeleri, soğuk havalarında etkisiyle hastalanma riskinizi en az düzeye indirebilecek unsurların başında gelmektedir. Peki, hangi vitaminleri ne kadar ve ne oranda almalıyız? Detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış mevsimi, daha çok rüzgar, daha çok soğuk hava ve bunların etkisiyle düşük nem seviyeleri anlamına geliyor. Tüm bu etkilerle birlikte cilt sağlığı da olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Cildinizi soğuk havada koruyacak bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte havadaki nem oranının düşmesi, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir.  Kış aylarında nemlendirici kullanmanın önemi ve püf noktaları yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
En Çok Melatonin İçeren Besinler!
En Çok Melatonin İçeren Besinler!

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Melatonin, vücudun doğal olarak ürettiği bir hormondur. Uyku düzenini sağlamak gibi bir görevi yerine getirse de aslında birçok konuda faydası bulunuyor. Melatonin ve vücudunuza etkileri üzerine detaylı bilgi yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.