Whatsapp Destek
Menü
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Sepetim
K Vitamini Nedir? K Vitamini Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!
12.06.2021

K Vitamini Nedir? K Vitamini Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

K vitamini, kanın pıhtılaşmasında, kemik metabolizmasında ve kan kalsiyum seviyelerini düzenlemede rol oynayan, yağda çözünen vitamin bir vitamindir.

 

İnsan vücudu, kan pıhtılaşması ve kemik metabolizmasında önemli olan bir protein olan protrombin üretimi için K vitaminine ihtiyaç duyar. Kan sulandıran ilaçları kullanan kişiler, bir doktora danışmadan önce K vitamini takviyesi kullanmaya başlamamalıdır.

 K Vitamini

K vitamini eksikliği nadirdir, fakat, ciddi vakalarda, kan pıhtılaşma süresini artırabilir ve aşırı kan kaybına yol açabilir.

 

K1 vitamini veya filokinon bitkilerden elde edilir. En yaygın tüketilen K vitamini türüdür. Daha az yaygın olan diğer bir K vitamini kaynağı, hayvansal ve fermente gıdalarda bulunan K2 vitamini veya menakinondur.

 

Kullanım Alanları

 

K1 vitamini olarak da bilinen phylloquinone bitkilerde bulunur. Bu vitamini tükettiğinizde, kalın bağırsaklarımızdaki bakteriler K1 vitamini depolama formu olan K2 vitaminine dönüştürür. İnce bağırsakta emilir ve yağ dokusunda ve karaciğerde depolanır.

Eylül Duo (K2 Duo) Tablet 30 Tablet
Magdevit K2 60 Tablet
Venatura K2 60 Kapsül

 

İnsan vücudu K vitamini olmadan, kan pıhtılaşması ve kemik metabolizması için gerekli olan protrombini üretemez. 

 

Çoğu kişi K vitamini eksikliği riski altında değildir. K vitamini eksikliğinin yeni doğanları veya kısa bağırsak sendromu, kistik fibrozis, çölyak hastalığı veya ülseratif kolit gibi malapsorpsiyon problemi olan kişileri etkilemesi daha muhtemeldir.

 

Yeni doğan bebekler ölüme yol açabilecek kadar ciddi bir durum olan beyin kanamasından korunmak için K vitamini alırlar.

 K Vitamini

Yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olarak günlük önerilen K vitamini tüketim miktarınız değişebilir. 19 yaşından büyük kadınlar günlük 90 mikrogram ve erkekler 120 mikrogram K vitamini tüketmelidir.

Yararları

 

K vitamininin vücuda birçok faydası vardır.

 

Kemik Sağlığı

 

Düşük K vitamini alımı ile osteoporoz arasında bir korelasyon olduğu görülmektedir.

 

Birçok araştırma K vitamininin kemiklerin güçlü kalmasına, kemik yoğunluğunun artmasına ve kırık riskinin azalmasına neden olduğunu gözlemlemiştir. Fakat, bu iddiaları doğrulanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Bilişsel Sağlık

 

Kandaki K vitamini seviyesinin artmasının, ileri yaştaki kişilerde epizodik hafızayı geliştirebileceği düşünülmektedir.

 

70 yaşının üzerindeki sağlıklı kişiler ile yapılan bir araştırmada, K1 vitamini seviyesi en yüksek kişilerin en yüksek sözel ve epizodik hafıza performansına sahip olduğu keşfedildi.

 

Kalp Sağlığı

 K Vitamini

K vitamini, minerallerin arterlerde biriktiği mineralizasyonu önleyerek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bu, kalbin vücutta rahatça kan pompalamasına yardımcı olur.

 

Mineralizasyon yaşla birlikte doğal olarak ortaya çıkar ve kalp hastalığı riskini artıran faktörlerden biridir. Ayrıca, yeterli K vitamini tüketmenin inme riskini de azalttığı da gözlemlenmiştir.

K Vitamini Bakımından Zengin Yiyecekler

 

Lahana ve İsviçre pazı gibi yapraklı yeşil sebzeler yüksek miktarlarda K1 vitamini içerir. Diğer K1 vitamini kaynakları arasında bitkisel yağlar ve bazı meyveler bulunur. 

 

Menanoquines veya K2 bakımından zengin yiyecekler arasında arasında et, süt ürünleri, yumurta ve fermente soya fasulyesinden yapılan Japon yiyeceği "natto" bulunur.

 

K vitamini içeren besin kaynaklarına dair bazı örnekler:

- 10 dal maydanoz 90 mikrogram K vitamini içerir

 

- 85 gramlık bir porsiyon natto 850 mcg K vitamini içerir

 

- Bir bardak çiğ ıspanak 145 mcg K vitamini içerir

 

- 1 çorba kaşığı soya yağı 25 mcg K vitamini içerir

 

- Yarım bardaklık bir porsiyon üzüm 11 mcg K vitamini içerir

 

- Haşlanmış yumurta 4 mcg K vitamini içerir

 

Riskleri ve Yan Etkileri

 K Vitamini

K vitamini için tolere edilebilir bir üst limit belirlenmemiştir. Toksisite nadirdir ve K vitamini içeren yiyecekleri tüketerek zehirlenmek olası değildir.

 

Fakat herhangi bir besin takviyesini kullanmak toksisiteye yol açabilir.

 

Kan sulandırıcı ilaçlar, antikovülsanlar, antibiyotikler, kolesterol düşürücü ilaçlar ve kilo verme ilaçları da dâhil olmak üzere çeşitli yaygın ilaçlar K vitamini ile etkileşime girebilir.

 

Kan sulandırıcı ilaçlar: Kan sulandırıcı ilaçlar beyne veya kalbe kan akışını engelleyebilecek zararlı kan pıhtılarını önlemek için kullanılır. K vitamininin pıhtılaştırma kabiliyetini azaltarak veya geciktirerek çalışırlar. K vitamini alımının aniden artması veya azalması bu ilacın etkilerini engelleyebilir. K vitamini alımınızı düzenli tutarak bu sorunları engelleyebilirsiniz.

 

Antikovülsanlar: Antikovülsanlar hamilelik sırasında veya emzirirken alınırsa, fetüste veya yeni doğanda K vitamini eksikliği riskini artırabilir.

 K2 Mono 30 Tablet
Naturalnest Vitamin K2 30 Kapsül K Vitamini Takviyesi
Venatura K2 Kompleks 20 ML

Kolesterol düşürücü ilaçlar: Bu tür ilaçlar yağ emilimine müdahale ederler. Yağ, K vitamininin emilimi için gereklidir, bu nedenle bu tür ilaçları kullanan kişilerin K vitamini eksikliği riski daha yüksek olabilir.

 

Bu ilaçlardan herhangi birini kullanan kimseler K vitamini hakkında doktora danışmalıdırlar.

 

Vücudunuzun yeterli vitamin ve minerallere sahip olduğundan emin olmanın en iyi yolu birçok meyve ve sebze içeren dengeli bir beslenme düzenidir. Besin takviyeleri sadece vitamin ve mineral yetersizliği durumunda doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

 

Kaynak

Blog Son Eklenenler
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı Yaşam İpuçları

C vitamini, vücut için hayati öneme sahip bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan doğal savunma mekanizmasıdır.  C Vitamine dair detaylı bilgi yazımızın devamında...

Devamını Oku
23.02.2024
Atopik Cilt Nedir?
Atopik Cilt Nedir?

Cilt & Vücut Bakımı

Atopik cilt, genellikle kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren kronik bir cilt durumudur. Bu durum, cildin doğal bariyerinin zayıflaması sonucu dış etkenlere hassas hale gelmesiyle ortaya çıkar.   Detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
23.02.2024
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Arjinin, vücutta çeşitli önemli işlevleri yerine getiren bir aminoasittir.  Arjinin vücudunuzda ne işe yaradığı, eksikliğinde oluşacak belirtiler ve daha fazlası yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Kışın vitamin takviyeleri, soğuk havalarında etkisiyle hastalanma riskinizi en az düzeye indirebilecek unsurların başında gelmektedir. Peki, hangi vitaminleri ne kadar ve ne oranda almalıyız? Detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış mevsimi, daha çok rüzgar, daha çok soğuk hava ve bunların etkisiyle düşük nem seviyeleri anlamına geliyor. Tüm bu etkilerle birlikte cilt sağlığı da olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Cildinizi soğuk havada koruyacak bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte havadaki nem oranının düşmesi, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir.  Kış aylarında nemlendirici kullanmanın önemi ve püf noktaları yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
En Çok Melatonin İçeren Besinler!
En Çok Melatonin İçeren Besinler!

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Melatonin, vücudun doğal olarak ürettiği bir hormondur. Uyku düzenini sağlamak gibi bir görevi yerine getirse de aslında birçok konuda faydası bulunuyor. Melatonin ve vücudunuza etkileri üzerine detaylı bilgi yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.