Whatsapp Destek
%100 Orijinal Ürün
Güvenli Ödeme Garantisi
Yukarı
Güneş Kremi Ne İşe Yarar? Güneş Kreminin Faydaları Nelerdir?
24.03.2022

Güneş Kremi Ne İşe Yarar? Güneş Kreminin Faydaları Nelerdir?

Yaz, insanların büyük çoğunluğunun muhtemelen en sevdiği mevsimler arasındadır. Serin sular, sıcak kumlar, rahat giysiler, açık havada uzun akşam sohbetleri, sıcacık güneş... İşte bu son kısım, dikkat etmeniz gereken noktalar arasında. Zira güneş, dünyamızı ısıtıp aydınlatırken, eğer fazlaca maruz kalınırsa insanlar üzerinde zararlı etkiler bırakabiliyor. Dolayısıyla uzmanların uyarılarını dikkate alarak, özellikle sıcak yaz aylarında, güneşe çıkmadan önce belli başlı önlemler almamızda fayda var. Böylece güneş ışınlarından en çok etkilenen bölümümüz olan cildimizi koruyabilir, sağlığımıza ideal biçimde katkıda bulunabiliriz. Bu yazımızda zararlı güneş ışınlarından korunmamız için en büyük desteği veren güneş kremlerinin faydalarına ve onların nasıl kullanıldıklarına değindik. Yazımızın devamını okuyarak güneş kremi ne işe yarar, konusu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

En İyi Güneş Kremlerini Keşfet!
En İyi Güneş Kremlerini Keşfet!

Alışverişe Başla

En İyi Güneş Kremlerini Keşfet!
En İyi Güneş Kremlerini Keşfet!

Alışverişe Başa

Güneş Kreminin Faydaları

Güneş, dünyadaki tüm canlılar için yaşam enerjisi, bunu biliyoruz. Güçlü bir D vitamini kaynağı olarak kemiklerimize ve bağışıklık sistemimize olan olumlu katkıları tartışılmaz. Ancak güneşin radyoaktif özellikte olan ve cildimize zarar veren UV ışınları içerdiğini de biliyoruz. Bu ışınlar aslında dünyadaki canlılığın kaynağı. Ancak cildimize yaptığı etki için aynısını söylemek zor. UV ışınlar, belli miktarda ve doğru açıyla derimize temas ettiğinde, derinin alt tabakasındaki yaşlanma etkilerini artırıyor. Bu, uzun vadede geri dönüşü zor olan bazı cilt hastalıklarını da beraberinde getiriyor. Dolayısıyla, kaseti başa saralım ve tüm bu olumsuzluklar gerçekleşmeden önlemimizi alalım. Nasıl mı? Cevap çok basit: Güneş kremi kullanarak. Peki , güneş sonrası krem ne işe yarar? Aşağıda, başlıklar halinde sıralanmış güneş kreminin cilde faydalarını görebilirsiniz.

Gunes Kremi

Foto Yaşlanmayı Geriletir

Güneş kremi neye yarar, konusunun kozmetik anlamda herhalde en önemli başlığı foto yaşlanma ile ilgilidir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere güneş ışınları, cilde belli bir süre temas ettiğinde derinin alt tabakasında yaşlanma belirtileri meydana getirebiliyor. Dolayısıyla bunu önlemek için cildimizle güneş arasına bir bariyer koymalıyız. Bu bariyer de güneş kremi oluyor. Güneş kremlerinin formülünde dermisteki kolajen, elastin ve proteinlere zarar verebilecek UV-A ve UV-B ışınlarının önüne geçen maddeler bulunmakta. Dolayısıyla ister vücudunuzu ister yüzünüzü korumak için güneş kremlerinden faydalanmanızda büyük yarar var.

Yanıkları Önler

Kimimiz, yazın bir an önce bronzlaşmak için elimizden geleni yapmak isteriz. Bronz bir tenle kışın en azından birkaç ayını geçirme hayali çoğumuzun aklında var. Ancak bunun cildiniz için ne kadar büyük bir işkence olduğunu bilseydiniz, yine de bu hayalinizi sürdürür müydünüz? Aslında cildin renk değiştirerek bronzlaşması, güneş ışınlarına karşı kendini savunma isteğinden ileri gelen bir savunma tepkisinden başka bir şey değil. Biz, bilerek ya da bilmeyerek, cildimizin bu talebini duymuyor ve ona daha fazla güneş ışığı veriyoruz. Artık, bu gerçeği bildiğimize göre yaz aylarında güneşe çıkmadan önce güneş kremi sürerek cildimizi bu işkenceden kurtarabiliriz. Güneş kreminin faydaları arasında yer alan yanık önleme, bu aşamada devreye girerek cildinizin ideal formda ve dokuda kalmasına yardımcı oluyor.

Güneş Kremi

Güneş Lekeleriyle Savaşır

Güneş kreminin önemi cildiniz güneş ışığı sebebiyle lekelenmeye başladığında ortaya çıkıyor. Zira güneş lekeleri hem estetik anlamda kötü hem de uzun vadede cildimiz için zararlı. Hatta bazen bu lekelerden kurtulmaz son derece zahmetli ve maliyetli bir tedavi gerektirebiliyor. Bu sebeple durumun buralara kadar gelmesini istemiyorsanız, güneşe maruz kalmadan önce kendinize ve sevdiklerinize güneş kremi sürerek güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunun!

Cilt Kanseri Olasılığını Azaltır

Güneş kreminin cilde faydaları saymakla bitmez. Ancak bir etkisi var ki hayati boyutlarda. UV-A ve UV-B ışınlarındaki radyasyon, cilt hücrelerinin yapısını değiştirebilecek kadar güçlü. Özellikle güneş ışınlarının en dik açılarla geldiği haziran, temmuz ve ağustos aylarında bu etki çok daha fazla oranlarda gerçekleşiyor. Güneş kremlerinin içeriğindeki onarıcı ve besleyici maddeler sayesinde güneşin bu kansere neden olabilecek zararlı etkilerinden kurtulmak mümkün.

Güneş kreminin yararlarından bahsettikten sonra sırada bu ürünlerin nasıl kullanılması gerektiğine değişiyoruz. Siz de güneş kremlerini ideal biçimde nasıl kullanacağınızı öğrenerek hem kendinizi hem de çocuklarınızı zararlı güneş ışınlarından koruyabilirsiniz.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kremleri cildi korur, cildin güneş ışınları sebebiyle yaşlanmasını geciktirir, cildin lekelenmesini önler ve cilt kanseriyle savaşır. Bu yararlara ek olarak güneş kremlerinin cilde nasıl uygulanması gerektiğini de bilirsek, onlardan en etkin şekilde faydalanabiliriz. Gelin, şimdi güneş kremi nasıl kullanılır, sorusunun cevabını hep beraber öğrenelim.

 • Güneş kremini cilde uygulamadan önce doğru ürünü kullandığınızdan emin olmalısınız. Zira bu ürünler yetişkinler, bebekler ve çocuklar olmak üzere farklı kategorilerde satışa sunuluyor. Çocuklarınız için kendi güneş kreminizi kullanamayacağınız gibi kendi güneş kremlerinizi de çocuklarınıza sürmemelisiniz.
 • Güneş kremini güneşe çıkmadan en az 25-30 dakika önce sürmelisiniz ki kremin içeriğinde yer alan etken maddeler açığa çıkabilsin.
 • Güneş ışınlarından en çok etkilenen burun, alın, omuz, diz, ense, ve üst bacak bölgelerine özellikle dikkat ederek yeterli miktarda güneş kremini eşit biçimde sürmeniz gerekiyor.
 • eğer çok yağlı bir cildiniz varsa, normal güneş kremleri yerine su bazlı güneş kremlerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu kremlerin yağ oranı diğerlerine göre daha az olduğundan bu kremler sizin cildiniz için doğru ürün olabilir.
 • Eğer güneşte uzun süre kalmayı planlıyorsanız ya da kalmak durumundaysanız, güneş kreminizi iki saatte bir tazelemeyi unutmayın. Böylece kremin etkisi azalmaya başlamadan yenilenmiş olur.

Güneş Kremi

Bebek ve Çocukları da Unutmayın!

Bebek ve çocukların cilt tabası yetişkinlerinkinden çok daha hassas bir yapıya sahip. Dolayısıyla onların güneş ışınlarından korunması, bizimkine kıyasla çok daha önemli. Bebekleri ve çocukları güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için onların yaşına uygun doğru ürünleri kullanmak gerekiyor. Zira bu ürünler geniş spektrumlu olarak hem UV-A hem UV-B koruması içeriyor. Ayrıca ürünlerin güneş koruma faktörü ise SPF 15 ile 50 arasında olmalı. SPF 50 ve üzeri çeşitler için henüz yeterli bir bilimsel araştırma bulunmadığı için şimdilik onlardan uzak durmakta yarar var. Ayrıca bebek ve çocuk güneş kremlerinin içeriğinde oksibenzon maddesinin olup olmadığını da mutlaka kontrol edin. Bu madde çocuğunuzun hormonal dengesine zarar verebileceği için kullanımı uygun değildir. Onun yerine çinko-oksit ve titanyum oksit içeren güneş kremlerini kullanmanızda fayda var. Ayrıca güneş kremlerini çocuğunuz güneşe çıkmadan en az 15-20 dakika önce sürmeli ve her iki saatte bir kremi tazelemelisiniz. Böylece çocuğunuz güneşin tadını doyasıya çıkarabilir. Kısaca özetlemek gerekirse, bebek ve çocuk güneş kremleri;

En İyi Renkli Güneş Kremlerini Keşfet!
En İyi Renkli Güneş Kremlerini Keşfet!

Alışverişe Başla

En İyi Renkli Güneş Kremlerini Keşfet!
En İyi Renkli Güneş Kremlerini Keşfet!

Alışverişe Başa

 • En az SPF 15 ve SPF 50 koruma içeren çeşitler arasından seçilmeli.
 • Güneşe çıkmadan 15-20 dakika kadar önce uygulanmalı.
 • Her iki saatte bir tazelenmeli.
 • Yaşa uygun olarak seçilmeli.
 • Oksibenzonlu değil, çinko-oksit ve titanyum oksitli olmalı.
 • Geni spektrumlu olmalı. Yani kremin UV A ve B koruması olması önemli.
Blog Son Eklenenler
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri

Cilt & Vücut Bakımı

Yaz aylarında güneşin cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmak önemlidir. Ancak tüm önlemlere rağmen cildimizde bazı yorgunluk ve yıpranma belirtileri görülebilir. Bu etkileri en aza indirecek ve gidermenize yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
11.09.2023
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı

Cilt & Vücut Bakımı

Esmer ciltler, güneş ışınlarına maruz kaldıklarında açık tenlilere göre daha az güneş yanığı yaşarlar, ancak güneş lekeleri oluşma riski daha yüksektir. esmer tenliler için güneş lekelerini giderici detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
08.09.2023
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Tüyoları

Yazın girdiğiniz havuzun klorlu suyu, içerisindeki kimyasallar ve güneş ışınları, saçlarınızı yıpratabilir. Yıpranan saçlar, matlık, kırılma ve düzensizlik gibi sorunlara yol açabilir. Saçınızı eski canlılığına kavuşturmaya yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler

Güzellik & Dermokozmetik

Açık tenlerde güneş lekeleri, UV ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanır ve ciltte renk açılmasına neden olur. Bu renk değişimlerini önlemenin ve önüne geçmenin yöntemleri tüm detayları ile yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
Deniz Sonrası Etkili Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Deniz Sonrası Etkili Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saç Bakım Tüyoları

Yazın gelmesi ile birlikte deniz sonrası saç bakımı rutinleri başladı.  Deniz sonrası etkili saç bakımı nasıl olmalıdır? Deniz suyu saçlara zarar verir mi merak edilenler yazımızın devamında.. 

Devamını Oku
06.07.2023
Bronzlaştırıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bronzlaştırıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cilt & Vücut Bakımı

Bronzlaştırıcı seçerken nelere dikkat edilmelidir? Bronzlaştırıcı kullanmanın faydaları nelerdir merak edilenler yazımızın devamında!

Devamını Oku
06.07.2023
Peeling Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalı?
Peeling Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalı?

Cilt & Vücut Bakımı

Cildiniz için nasıl bir cilt bakım rutini tercih etmelisiniz? Peeling hakkında tüm merak edilenler yazımızın devamında.. 

Devamını Oku
03.05.2023
Saç İçin Hangi Vitamin Alınmalı?
Saç İçin Hangi Vitamin Alınmalı?

Saç Bakım Tüyoları

Hangi saç ürünü ne için kullanılır, en kaliteli ve en iyi saç bakım ürünleri hangileridir? Gelin, birlikte göz atalım.

Devamını Oku
03.05.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.