Whatsapp Destek
Menü
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Sepetim
Glikolik Asit Nedir? İçeren Ürünler Nelerdir?
03.07.2020

Glikolik Asit Nedir? İçeren Ürünler Nelerdir?

 

Birçok insan kimyasal deyince çekinir. Tüm kimyasalların cilt sağlığını bozacağını düşünür. Aslında tüm kimyasallar zararlı değildir. Cilt sağlığını ve bakımını destekleyen kimyasallar da mevcut. Bunlardan bir tanesi de glikolik asit. Öncelikle yapısı bakımından incelemek gerekirse glikolik asit, alfa-hidroksi asit olarak bilir ve AHA formudur. Daha basit ve akılda kalıcı bir tanım olarak “meyve asidi” adı ile de bilinir. Bileşenleri bakımından bitki şekerlerinden üretilmiş kimyasal bir içeriktir.

 

Sağlıklı bir cilt ve asit kelimeleri aynı cümlede kullanıldığında biraz kulak tırmalıyor olabilir. Ancak glikolik asit, dermatologlar ve güzellik sırlarını denemek isteyen kişiler tarafından sevilen bir asit türü. Genellikle peeling ürünleri içerisinde kullanılan bir madde olan glikolik asit, ciltte görülen kırışıklık ve sarkma problemlerini engelleme konusunda başarılıdır. Yüz, el ve vücut bölgelerinde uygulanan peeling sonrasında ciltte iyileştirici etkilerini görmek mümkündür.

 

Glikolik asit kullanımında yaş önemli bir faktör. Özellikle yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmadığı ciltlerde glikolik asit kullanımı dermatologlar tarafından tavsiye edilmiyor. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, cilt sağlığı için yararlı olan glikolik asit, sadece yaşlanma sonucu etkilenen ciltlerde iyi sonuçlar veriyor. Bu nedenle genç bir cilt dokusuna sahip olan kişilerin cilt bakımında tercih ettiği ürün içerisinde glikolik asit bulunmamasına da dikkat etmesi tavsiye edilir.

 

Glikolik Asit Peelingi

 

Glikolik asit, güzellik dünyası içerisinde “kimyasal peeling” adı ile de bilinir. Birçok kişi cildi ölü derilerden temizlemeye ve cilde canlı bir görünüm kazandırmaya yardımcı olduğunu bildiği peeling uygulamalarının glikolik asit ile nasıl uygulandığını da merak eder.

 Peeling

Yaşın ilerlemesi ile birlikte sadece vücudun çalışma sisteminde değil, ciltte de bazı değişimler yaşanır. Vücut yapısı ve cilt dokusu bir kişinin yaşı hakkında çok fazla ipucu verir; Özellikle eller ve yüz! Bu nedenle el, yüz, vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan kırışıklık, sarkma problemleri kişileri mutsuz eder. Bu sorunlardan kurtulmak günümüzde glikolik asit yardımı ile mümkün olmaktadır.

 

Cildin doğal yapısını güçlendirmeye yardımcı olan doğal bir peeling olan glikolik asit, sıklıkla yüz için tercih edilir. Ellerinde kırışıklık şikayeti veya yaşlılık lekelerinden şikayetçi olan kişiler için ele uygulanan glikolik asit peelingi de bulunmaktadır.

 

Her peeling amacında olduğu gibi glikolik asit peelinginde de amaç, cildin üst tabakasında oluşan ve biriken ölü derilerin soyularak ölü cilt hücrelerinden cildin arındırılmasıdır. Buna bağlı olarak işlem sonucunda kırışık görünümü en aza iner, gözenekler açılır ve cilt lekelerinin yok edilmesi sağlanır.

 

Glikolik Asit Peelingi Evde Uygulanabilir Mi?

 

Bir kozmetik mağazasına giriş yaptığınızda veya evde kahve vb. ürünleri kullanarak peeling hazırlamak mümkündür. Genellikle haftalık olarak vücudun yüz dahil çeşitli bölgelerine uygulanan peeling uygulamaları glikolik asit peelinginden farklıdır.

Glikolik asit peelinginin mutlaka bir cilt uzmanı tarafından, tam donanımlı bir merkezde uygulanması gerekir. İstenmeyen durumlarla karşılaşmamak ve güvenli bir hizmet almak için glikolik asit peelingi sadece belgeli, uzman ekip bulunan profesyonel adresler tercih edilmelidir.

Glikolik Asit Peelingi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Glikolik asit peelingi uygulaması yaptırdıysanız en dikkatli olmanız gereken konu güneş! Glikolik asit peelingi uygulaması sonrasında uygulama yapılan bölgenin direk güneş ışınlarına karşı hassasiyeti yükseleceği ve güneş kaynaklı sorunlara daha açık bir hale geleceği için güneş ışınlarından özellikle uygulama yapıldığı gün kaçınmak gerekir.

Özellikle yaz aylarında ve tatil sezonunda güneş ışınlarına karşı çok dikkatli olunması gerekir. İyi bir güneş kremi ile cildinizi güneşten korumalısınız. Bununla birlikte glikolik asit peelingi yaptıran kişiler bronzlaştırıcı krem kullanımından da kaçınmalıdır. Cilde A vitamini desteği sağlanmaması ve yüz maskesi, serum gibi ürünlerin kullanılmaması peeling sonrası tahriş vb. sorunları yaşamamanız için önemlidir.

Glikolik Asit

Glikolik asit peelingi sonrasında bölgede hafif kızarıklık ve hassasiyet şikayetleriniz olabilir. Bu şikayetler genellikle aynı gün içerisinde yok olur ve uzmanlar tarafından da beklenen, doğal bir durum olarak karşılanır. Endişelenmemek gerekir.

 

Glikolik Asit Peelingi Kimler Yaptırabilir?

 

Kırışıklık ve sarkma problemi, özellikle ellerde meydana gelen yaşlılık lekeleri kadın ve erkeklerde yaşlanma ile birlikte görülen problemler. Bu problemlere karşı etkili bir sonuç olarak görülen glikolik asit peelingi birçok kişi tarafından araştırılır. Ancak her kişiye uygulanması mümkün değildir.

 

Cildin üst yüzeyinde soyucu bir işlem uygulamasından dolayı özellikle cilt rahatsızlığı olan, cildinde herhangi bir yarası bulunan ve bazı ilaçları kullanan kişilere glikolik asit peelingi yapılmamaktadır.

 

Glikolik Asit İçeren Dermakozmetik Ürünler

 

Glikolik asit genellikle kimyasal peeling alanında karşımıza çıkar. Ancak bu faydasından yararlanabilmek için öncelikle ciltte yaşlanma etkilerinden muzdarip olmak gerekir. Birçok kadın, cildinin genç görünümünü uzun yıllar korunmasını istediği için bakım ürünlerinden destek alır. Özellikle dermakozmetik ürünler, cildiniz için geliştirilmiş özel formülleri ile cildinizi yenileyip onarmaya yardımcı olurken cilt beklentilerini de karşılar.

Gençleştirici bir etki isteyen ve glikolik asit içeren ürünleri merak eden kişiler için dermakozmetik alanında İsis Pharma Glyco-A %10 Superficial Peel Cream ve Caudalie DeepCleansing Exfoliating Cream  ürünleri ön plana çıkıyor. Cildinizi derinlemesine temizleyen ürün, temizleyici etkisinin yanı sıra düzenli kullanımda ciltte kırışıklık oluşumunu, ince çizgileri, engelleyerek yaşlılık belirtilerini geciktirir.

İçeriğinde glikolik asit bulunan birçok dermakozmetik ürünü, düzenli olarak kullanıldığında ciltte yaşlanma karşıtı koruyucu etkisi net bir şekilde kullanıcılar tarafından da hissedilir. La Roche Posay, Bioderma, Vichy vb. birçok dermatolog onaylı güvenilir marka tarafından üretilen arındırıcı jel, nemlendirici, gece bakım kremi, losyon, peeling ürünlerin içerisinde de bir miktar glikolik asit içeriğine yer verilmektedir.

 

Glikolik Asit Bulunan Ürünlerin Cilde Etkileri

 

Evde uygulanan bir peeling yöntemi olmayan kimyasal peeling yerine ev ortamında ve rutin bakımınızı gerçekleştirirken glikolik asit faydalarından faydalanmak istiyor olabilirsiniz. Bunun için cilt bakım rutininizde dermakozmetik ürünleri tercih etmeye, cildinizi ona iyi gelecek özel formüller ile buluşturmaya özen göstermelisiniz.

 

İçeriğinde glikolik asit bulunduran ürünleri düzenli kullanmaya başladığınızda cilt yaşınız yaşıtlarınızdan daha genç görünecektir. Yenileyici bir peeling etkisi yaratmasından dolayı cildinizde tercih etmeye başladığınız andan çok kısa bir süre sonra pütürlü cilt görünümü ortadan kalkacaktır.

 

Cilt bakımınızda tek başına glikolik asit içeren ürünler tercih ediyor olmanız cildinize iyi gelmeyecektir. Bakım rutini içerisinde cildinizin tüm ihtiyaçlarına yönelik adımlar ve bakım ürünleri bulundurmaya dikkat etmelisiniz. Bu nedenle cildinizin ihtiyaçlarını gözetmek, dermatolog görüşmeleri ile cildinizi iyileştirme ve gençleştirme yolunda uzman fikrine başvurmak önemlidir.

 

Cildinize yatırım yaparken gençlik görünümünü koruyup ciltte görülen kırışıklık, sarkma ve yaşlılık lekelerinin oluşumunu engelleme konusunda birçok glikolik asit içeren ürün başarılı sonuçlar elde etmeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra tek başına glikolik asit ile evde karışı hazırlamak veya kimyasal peeling denemeleri cilde ciddi zararlar verebilir.

 

Glikolik asit içeren ürünleri tercih ederken dermatolojik testlerden geçirilmiş, uzmanlar tarafından tavsiye edilen, zararlı içeriklerden arındırılmış özel formüllü markaların kısa sürede etki eden ürünlerini tercih etmek, glikolik asit kullanımından elde edeceğiniz olumlu etkileri görme süresini kısaltır. Cildinizin kısa sürede toparlanıp yenileyici ve tazelenmiş görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Blog Son Eklenenler
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı Yaşam İpuçları

C vitamini, vücut için hayati öneme sahip bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan doğal savunma mekanizmasıdır.  C Vitamine dair detaylı bilgi yazımızın devamında...

23.02.2024
Atopik Cilt Nedir?
Atopik Cilt Nedir?

Cilt & Vücut Bakımı

Atopik cilt, genellikle kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren kronik bir cilt durumudur. Bu durum, cildin doğal bariyerinin zayıflaması sonucu dış etkenlere hassas hale gelmesiyle ortaya çıkar.   Detaylar yazımızın devamında...

23.02.2024
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Arjinin, vücutta çeşitli önemli işlevleri yerine getiren bir aminoasittir.  Arjinin vücudunuzda ne işe yaradığı, eksikliğinde oluşacak belirtiler ve daha fazlası yazımızın devamında...

18.01.2024
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Kışın vitamin takviyeleri, soğuk havalarında etkisiyle hastalanma riskinizi en az düzeye indirebilecek unsurların başında gelmektedir. Peki, hangi vitaminleri ne kadar ve ne oranda almalıyız? Detaylar yazımızın devamında...

18.01.2024
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış mevsimi, daha çok rüzgar, daha çok soğuk hava ve bunların etkisiyle düşük nem seviyeleri anlamına geliyor. Tüm bu etkilerle birlikte cilt sağlığı da olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Cildinizi soğuk havada koruyacak bakım önerileri yazımızın devamında...

18.01.2024
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte havadaki nem oranının düşmesi, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir.  Kış aylarında nemlendirici kullanmanın önemi ve püf noktaları yazımızın devamında...

18.01.2024
En Çok Melatonin İçeren Besinler!
En Çok Melatonin İçeren Besinler!

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Melatonin, vücudun doğal olarak ürettiği bir hormondur. Uyku düzenini sağlamak gibi bir görevi yerine getirse de aslında birçok konuda faydası bulunuyor. Melatonin ve vücudunuza etkileri üzerine detaylı bilgi yazımızın devamında...

18.01.2024
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

14.11.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.