Whatsapp Destek
Menü
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Sepetim
Cilt Neden Yağlanır? Yağlı Cilt Nasıl Temizlenir?
04.03.2020

Cilt Neden Yağlanır? Yağlı Cilt Nasıl Temizlenir?

Cilt problemleri yaşayan kadınlar, erkeklere göre daha şanslı. Çünkü biz kadınlar, cilt problemlerinin önüne geçemesek de makyajla kapatma şansına sahibiz. Bu büyük nimet! Ancak her cilt problemini makyaj altına hapsedemezsiniz. Ne kadar makyaj yaparsanız yapın, en kaliteli makyaj malzemelerini kullansanız dahi bazı cilt problemleri, “ben buradayım” der. Bakınız: yağlı cilt!

Yağlı Cilt

Cilt tipleri arasında en çok bakım isteyen, günlük hayat içerisinde de kişileri en çok zorlayan, akneye ve siyah noktaya gösterdiği eğilimi ile de kişileri çok üzen bir cilt tipidir, yağlı cilt. Yetişkinlik dönemine geçiş yapana kadar cilt tipi tam oturmaz bu nedenle karma olarak nitelendirilebilir. Ama cilt tipinin oturmaya başladığı ergenlik döneminde birçok kişide cilt yağlanması problemi görülür.

Cilt tamamen kişiye özel bir yapı… Yağlı cilt tipine sahip olan iki kişinin dahi yaşadığı cilt problemleri kişiye özeldir. Yaygın olarak T bölgesinde yağlanma sorunları ortaya çıksa da yağlı cilt problemleri her farklı cilt bölgelerinde ortaya çıkabilir.

Yağlı Cilt

Cildinizde oluşan yağlanma problemi, gün içerisinde sizi rahatsız edecektir. Makyajınızın bozulmasına dahi neden olan cilt yağlanması problemine karşı birçok yöntem bulunur. Son yıllarda özellikle gün içerisinde yaşanan sorunun giderilmesi için yağ emici kâğıt mendillerden destek alabilirsiniz. Ancak bir süre sonra gün içerisinde sürekli bu ürünleri kullanmak da sizi yorabilir. Bu nedenle daha kalıcı tedavi yöntemleri denemek, cildinizde yağlanma sorununun önüne geçmek isteyebilirsiniz.

Ciltte yağlanmayı engellemek için öncelikle yağlanmanın neden olduğunu bilmelisiniz.

Medeniyetin başkenti ilan ettiğimiz şehirler, sağlıklı bir cilde sahip olmak için gerekli ortamı sağlamıyor, maalesef. Egzoz dumanı, havalandırma vb. yerlerden hava salınan gazlar, yeşilden uzak bir yaşam beraberinde temiz havadan da bizleri uzaklaştırıyor. Bu da gözeneklerin güç içerisinde tıkanarak daha çok yağ ve akne sorununun doğmasına neden oluyor.

Genetik faktörlerden dolayı görülen yağlı cilt tipini bir kenara bırakırsak stres, baharatlı ve yağlı beslenme alışkanlıkları, hormonal değişiklikler, bazı ilaç kullanımı, cildin düzenli temizlenmemesi gibi faktörler ciltte yağlanma sorununa yol açar.

Yağlı Cilt

Yağlanma sorununu çok sık yaşıyor ve gidermek istiyorsanız öncelikle cilt hijyenine çok özen gösterin. Cildinizi yıkamak, cilt hijyenini sağlamak için yeterli değil. Özellikle yağlı bir cilt için yıkama gerekli arındırmayı sağlamaz. Bu nedenle yağlardan arındırıcı özelliği olan, cildi kurutmayan, yağlı histen sizi rahatlatırken cilt gözeneklerinize hava aldıracak, cildin ihtiyaç duyduğu nem dengesini de korumaya yardımcı olan etkili bir yüz temizleme jeline ihtiyacınız var!

Cilt temizleme konusunda tercih edeceğiniz ürün, cildiniz çok önemli. Bu nedenle gözünüz kapalı cildinizi emanet edebileceğiniz dermatologlar tarafından da denenip onaylanan dermokozmetik ürünleri tercih etmeniz bu açıdan cildinizi yağdan arındırırken sağlığını korumasına yardımcı olacaktır.

Yağlı Ciltten Kurtulmanın Yolları!

Yağlı Ciltten Kurtulmanın Yolları!

Birçok kişinin gündüz cilt bakım rutininde yüz yıkama yer alır. Ancak doğru yıkadığınızdan emin misiniz?

Yağlanma problemi yaşayan bir cilt ile karşı karşıyaysanız hem sabah yüz yıkama rutininize kaliteli bir yüz temizleyici ürünü eklemeli hem de akşam rutininizde bu işlemi tekrarlamayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Dermatologların da hemfikir olduğu bu konuda piyasada güvenle kullanabileceğiniz yağlanma probleminden arındırmak için özel formülle geliştirilmiş birçok özel ürün, farklı fiyat aralıkları ile herkese hitap etmektedir.

Yağlı bir ciltle başa çıkmaya çalışmak yanlış ürün tercihi nedeniyle oldukça zor ve yıpratıcı olurken doğru ürünü tercih ettiğinizde ne kadar konforlu bir süreç olduğunu fark edeceksiniz. Ciltte oluşan yağ problemlerinin altında gözenekler yatar. Bu nedenle sorunun köküne inip gözeneklere yönelik bir cilt bakımı yapmaya özen göstermelisiniz.

Yağlı cilt tiplerinde gözeneklerin ihtiyacı sıkılaşmak… Bu ihtiyacı ilk kullanımdan itibaren karşılamaya yardımcı olacak birçok etkili ve güçlü özel formüle sahip tonik ürününü rahatlıkla edinebilirsiniz. Eczanelerde dahi sağlıklı içerikleri nedeniyle kolaylıkla bulabileceğiniz toniklerin çok farklı seçeneklerini bulmak mümkün.

Tonik seçiminde biraz ucuza kaçayım diyorsanız yağlı cilt problemini azaltayım derken çoğaltabilirsiniz. Yüzün en yağlı noktaları olarak bilinen T bölgesi, alın ve burun bölgelerine özellikle kullanmanız gereken tonik ürünleri, içerisinde zararlı maddelerden arındırılmış olması ve cildinizde ferahlatıcı, yağdan arındırıcı özellik göstermesi önemlidir. Bazı tonik uygulamaları kimi kişilerde yağlanma sorununu gidermede oldukça başarılı olurken bir diğer yandan kuruluk problemini ortaya çıkarır. Eğer toniğe bağlı bir kuruluk yaşıyorsanız mutlaka tonik sonrası yağlandırma yapmayan etkili, kolay emilen, ağırlaştırmayan bir nemlendiriciyi de cilt bakım rutininize eklemelisiniz.

Yağlı Ciltler İçin Tonik

Günlük cilt bakım rutinleri ve yanınızda bulunduracağınız yağ emici mendiller yağdan arındırılmış, sağlıkla ışıldayan, parlama sorunu olmayan bir cildi sizlere sunar. Ancak daha derin bir bakım sağlanması, yağlanma problemine karşı cilt bariyerinin güçlendirilmesi için belli aralıklar ile mutlaka cilt maskeleri de uygulamalısınız.

Haftada bir yağlanmaya karşı özel formülle hazırlanmış ve özellikle dermokozmetik ürünleri arasında gerekli laboratuar testlerinden başarı ile geçen maske ürünlerini kullanmanız, cildinizin uzun süre canlılığını ve ferah görünümünü korumasına, yağlanma problemini engellemeye yardımcı olmaktadır. Cilt maskesi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir nokta yağlanma problemine uygun bir maske seçimi olduğu gibi aynı zamanda cilt bakım maskesini tavsiye edilen aralıklar ile kullanmalısınız.

Yağlı Cilt

Bazı maske yapmak isteyen kişiler, ne kadar çok uygularsam o kadar etkili ve kısa sürede sonuç alırım diye düşünüyor olabilir. Ancak bu cildinize faydadan çok zarar getirir. Çünkü yağlanma karşıtı bakım maskeleri çok sık uygulandığında ve kullanım talimatlarına dikkat edilmediğinde ciltte ciddi boyutlarda kuruluk probleminin oluşmasına neden olabilir.

Yaz aylarında daha sık yağlanma problemi yaşadığınızı fark ettiyseniz bunun en önemli sebeplerinden biri güneş kremleri! Dört mevsim kullanılması dermatologlar tarafından tavsiye edilen ancak geçmişten gelen bir alışkanlık olarak genellikle sadece plaj çantalarımızı omzumuza taktığımız dönemlerde aklımıza gelen güneş kremleri, uygun bir formüle sahip değilse ciltte ilk olarak kolay emilmeyerek kendini belli eder. Daha sonrasında ise ağırlaşma problemi ve arkasından da yağlanmaya meyilli akne problemleri görülen bir cilt bırakır.

Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korurken bir enkaza dönmesini istemiyorsanız mutlaka güneş kremi seçimine de özen göstermelisiniz. Çünkü yağlı cilt tipine uygun olmayan güneş kremleri, cildinizde yağ ile verdiğiniz mücadeleyi bir günde mahvedebilir. Yağ içermeyen, laboratuar testlerinden onay alınmış ve dermatologların tavsiye ettiği güneş kremlerine yönelmek yaz aylarında görülen yağlanma problemlerini büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi

Yediğimiz içtiğimiz her şey yiyiyoruz ve bitiyor mu sanıyorsunuz? Aslında biraz düşündüğünüzde tüm yediğimiz ve içtiğimiz gıdaların, zararlı bağımlılıklarımızın, film keyfinde tükettiğimiz baharatlı yağlı cipslerin, çikolataların, asitli içeceklerin yansımaları cildimizde! Bunun en büyük ciltteki yansıması ise yağlanma problemi.

Kuru bir cilt tipine sahipseniz baharatlı ve yağlı tüketmek sizi etkilemiyor olabilir. Ancak yağlı bir cilt tipine sahipseniz çok az miktar yağlı, baharatlı gıda tüketmeniz cildinizde yağlanma sinyallerinin hemen yanmasına neden olur. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmek, yağlı gıdalardan, aşırı baharattan uzak durmak, cildin havalanmasına ve temizlenmesine yardımcı olan bakım rutinleri kadar büyük önem taşır.

Blog Son Eklenenler
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı Yaşam İpuçları

C vitamini, vücut için hayati öneme sahip bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan doğal savunma mekanizmasıdır.  C Vitamine dair detaylı bilgi yazımızın devamında...

23.02.2024
Atopik Cilt Nedir?
Atopik Cilt Nedir?

Cilt & Vücut Bakımı

Atopik cilt, genellikle kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren kronik bir cilt durumudur. Bu durum, cildin doğal bariyerinin zayıflaması sonucu dış etkenlere hassas hale gelmesiyle ortaya çıkar.   Detaylar yazımızın devamında...

23.02.2024
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Arjinin, vücutta çeşitli önemli işlevleri yerine getiren bir aminoasittir.  Arjinin vücudunuzda ne işe yaradığı, eksikliğinde oluşacak belirtiler ve daha fazlası yazımızın devamında...

18.01.2024
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Kışın vitamin takviyeleri, soğuk havalarında etkisiyle hastalanma riskinizi en az düzeye indirebilecek unsurların başında gelmektedir. Peki, hangi vitaminleri ne kadar ve ne oranda almalıyız? Detaylar yazımızın devamında...

18.01.2024
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış mevsimi, daha çok rüzgar, daha çok soğuk hava ve bunların etkisiyle düşük nem seviyeleri anlamına geliyor. Tüm bu etkilerle birlikte cilt sağlığı da olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Cildinizi soğuk havada koruyacak bakım önerileri yazımızın devamında...

18.01.2024
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte havadaki nem oranının düşmesi, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir.  Kış aylarında nemlendirici kullanmanın önemi ve püf noktaları yazımızın devamında...

18.01.2024
En Çok Melatonin İçeren Besinler!
En Çok Melatonin İçeren Besinler!

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Melatonin, vücudun doğal olarak ürettiği bir hormondur. Uyku düzenini sağlamak gibi bir görevi yerine getirse de aslında birçok konuda faydası bulunuyor. Melatonin ve vücudunuza etkileri üzerine detaylı bilgi yazımızın devamında...

18.01.2024
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

14.11.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.