Whatsapp Destek
Menü
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Sepetim
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Nasıl Beslenmeliyiz?
05.01.2021

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Sağlıklı bir yaşam istiyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken unsur, sağlıklı beslenmeden geçmektedir. Sağlıklı beslenme; vücudun enerjisinin yüksek olması, sağlığının korunması, yaşam kalitesinin artması, kişinin ruh halinin pozitif olması gibi birçok şeyi kapsamaktadır.

 

 Vücudun gereksinimi olan besinleri yeterli miktarda ve uygun zamanlarda alınması büyük önem taşımaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenmenin sonucunda meydana gelen obezite (aşırı şişmanlık) birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Bunun olmaması için yeterli ve dengeli beslenerek sağlığınızı korumalısınız.

 

İşte sizler için bazı sağlıklı beslenme tüyolarını listeledik:

 

Öğünlerinizi Atlamayın!

 ogun

Bir günde alınan kalorilerin dağılımı çok önemlidir. Bir öğüne çok yüklenip diğer öğünü geçiştirmek kan şekeri dengesinin bozulmasına neden olur. Bunun yanı sıra atlanılan öğün sizin bir sonraki öğüne kadar çok acıkmanıza ve o öğünde çok yemenize sebep olur. Her öğünde yeterli ve dengeli beslenmek; diğer öğünlerin kalori alımının daha rahat yapılmasının sağlaması demektir.

 

Her öğün önemlidir fakat kahvaltının daha özel bir yanı vardır. O da şudur ki; vücudumuzun gün boyu enerjiye ihtiyaç duyduğundan güne iyi bir kahvaltı ile başlayarak o enerjinin vücuda yüklenmesi onu altın öğün yapmaktadır.

 

Bol Su İçin!

 su


Su, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Suyu yeteri miktarda tükettiğiniz zaman, sindirim sisteminizin iyi çalışmasına, besinlerin rahatlıkla parçalanmasına, metabolizmanın hızlı çalışmasına, cildinizin ışıl ışıl görünümüne ve daha birçok şeye fayda sağlamaktadır. Uzmanlar yetişkin bir bireyin günde 2-2.5 litre su tüketmesini önermektedir.

 

Üç Beyazdan Uzak Durun (un – şeker – tuz )!

3_Beyaz


Sağlığınız açısından tüketimini azaltmanız gereken üç beyaz: un, şeker ve tuzdur. Karbonhidrat değeri yüksek olan bu üç besin sağlığınız açısından risk oluşturmaktadır.

 

Tuz: Fazla miktarda tüketildiği zaman kan basıncının yukarı çıkmasına neden olarak tansiyonu olumsuz etkilerken, bunun yanı sıra kalp ve damar hastalıklarına, bağırsak hastalıklarına, böbrek taşı oluşumuna, vücutta su toplanmasına ve ödeme yol açabilmektedir.

 

Şeker: Fazla tüketildiği zaman obezite, diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları, hipertansiyon, diş çürümesi gibi hastalıkları da beraberinde getirmektedir.

 

Un: Kalori değeri yüksek olan bu besin fazla tüketildiği zaman kan şekerinin yükselmesine, sindirim sistemi bozukluklarına, obeziteye, hipertansiyona sebebiyet vermektedir.

 

Bol Sebze ve Meyve Tüketin!

 Sebze_Meyve


Sebze ve meyveler insan sağlığı için vazgeçilmez besin grubudur.

 

*Hastalıklara karşı direnç oluşumunda etkilidir.

*Hücre yenilenmesi ve onarımı sağlarlar.

*Bol vitamin ve su deposudur. Bu sebeple kalorisi oldukça düşüktür.

*Büyüme ve gelişmeye yardımcı olur.

*Sağlıklı bir atıştırma görevini üstlenerek doygunluk sağlarlar.

 

Fasfood ve Abur-Cuburdan Uzak Durun!

 Fast_Food


Fasfood ve abur-cubur olarak nitelendirilen besin grupları içerisinde fazla miktarda yağ ve enerji içerdiğinden insan sağlığı için risk oluşturmaktadır. Bu yiyecekler fazla tüketildiği zaman obeziteye ve birçok hastalığa sebep olmaktadır.Bu nedenle tüketiminizi azaltmanızda hatta hiç hayatınıza dahil etmemeniz, sizin için daha sağlıklı olacaktır.

 

Yağ Tüketimini Azaltın!

 Yag


Yağın insan sağlığına faydası olduğu kadar zararları da vardır. Burada dikkat etmeniz gereken öncelik yağ seçiminiz olacaktır. Katı yağlardan (margarin, tereyağı vb.) uzak durmalı bunun yerine bitkisel sıvı yağları tercih etmelisiniz. Bir günde en fazla 3 yemek kaşığı sıvıyağ tüketerek sağlığınızı koruyun.

 

Kuru Baklagilleri Hayatınıza Dâhil Edin!

 Kurubaklagiller


Kuru baklagillerin sağlığımıza büyük katkısı bulunmaktadır. Etten sonra en etkili protein kaynağı olmaları ve lifli yapıları ile içerisinde birçok vitamin, mineral bakımından oldukça zengindir. Yeterli miktarda tüketildiği zaman sağlımıza olan faydalarına gelin, kısaca bir göz atalım.

 

*Bağışıklık sistemini güçlendirir.

*Kalbi korur.

*Kabızlık şikâyetinin azalmasına yardımcı olur.

*Uzun süre tokluk hissi verir.

*Hafızayı güçlendirir.

 

Gördüğün gibi sağlıklı beslenmek için hayatında çok büyük değişikler yapmana gerek yok! Yeterli besinleri vücuduna dengeli ve zamanında alarak sağlığını koruyabilir ve kendini harika hissedebilirsin!

Blog Son Eklenenler
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı Yaşam İpuçları

C vitamini, vücut için hayati öneme sahip bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan doğal savunma mekanizmasıdır.  C Vitamine dair detaylı bilgi yazımızın devamında...

Devamını Oku
23.02.2024
Atopik Cilt Nedir?
Atopik Cilt Nedir?

Cilt & Vücut Bakımı

Atopik cilt, genellikle kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren kronik bir cilt durumudur. Bu durum, cildin doğal bariyerinin zayıflaması sonucu dış etkenlere hassas hale gelmesiyle ortaya çıkar.   Detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
23.02.2024
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Arjinin, vücutta çeşitli önemli işlevleri yerine getiren bir aminoasittir.  Arjinin vücudunuzda ne işe yaradığı, eksikliğinde oluşacak belirtiler ve daha fazlası yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Kışın vitamin takviyeleri, soğuk havalarında etkisiyle hastalanma riskinizi en az düzeye indirebilecek unsurların başında gelmektedir. Peki, hangi vitaminleri ne kadar ve ne oranda almalıyız? Detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış mevsimi, daha çok rüzgar, daha çok soğuk hava ve bunların etkisiyle düşük nem seviyeleri anlamına geliyor. Tüm bu etkilerle birlikte cilt sağlığı da olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Cildinizi soğuk havada koruyacak bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte havadaki nem oranının düşmesi, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir.  Kış aylarında nemlendirici kullanmanın önemi ve püf noktaları yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
En Çok Melatonin İçeren Besinler!
En Çok Melatonin İçeren Besinler!

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Melatonin, vücudun doğal olarak ürettiği bir hormondur. Uyku düzenini sağlamak gibi bir görevi yerine getirse de aslında birçok konuda faydası bulunuyor. Melatonin ve vücudunuza etkileri üzerine detaylı bilgi yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.