Whatsapp Destek
%100 Orijinal Ürün
Güvenli Ödeme Garantisi
Yukarı
Selenyum Nedir? Faydaları Nelerdir?
22.12.2021

Selenyum Nedir? Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir antioksidan olarak yer alan selenyum maddesi vücut sağlığı için oldukça önemli. Dışarıdan alınması zorunlu olan Selenyum’un cilt vücut sağlığına olumlu etkileriyle bilinen bir mineral türevi olduğu biliniyor. Selenyum’un diğer mineral çeşitleri gibi vücut tarafında üretimi ne yazık ki mümkün değil. Bunun için düzenli olarak selenyum içeren besinler tüketmeniz veya gıda takviyeleriyle bu eksikliği gidermeniz gerekiyor. Çünkü selenyum minerali olumlu etkisiyle vücudun ihtiyaç duyduğu maddelerden birisi. Nedeni ise saymakla bitmez.

Bu yazımızı “selenyum nedir?” gibi sorularınıza cevap bulmanız için hazırladık. Yazımızı inceleyerek selenyum ihtiyacınızı nasıl sağlayabileceğinizi ve kullanım biçimini öğrenebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam ve bakım tüyolarıyla dolu diğer içeriklerimize göz atmak için Narecza Bloğu ziyaret edin.

Selenyum Nedir?

Selenyum vücudun ihtiyaç duyduğu eser mineral çeşitleri arasında yer alıyor. Beyin ve vücut fonksiyonlarına olumlu etkileriyle bilinen mineralin belirli bir miktarda edinilmesi gerekiyor. Çünkü fazlası vücuda toksik etki olarak zarar verebiliyor. Bunun için vücut yaşı ve yapısına göre belirli miktarda tüketilmeli. İnsan vücudunun selenyuma olan ihtiyacı az miktarda olsa da vücut gelişimine önemli faydaları olduğu bilinmekte. Bununla birlikte kanser ve tiroit gibi hastalıkların önlenmesinde de oldukça etkili. Toprakta bol miktarda bulunabilen selenyum maddesini çeşitli sebzelerle edinebilirsiniz. Bunun yanında çeşitli gıda takviyeleri yoluyla selenyum maddesini düzenli olarak tüketebilirsiniz. Şimdi “Selenyum kimler kullanmalı?” ve faydaları gibi hususlardan söz edeceğiz. Yazımızın devamını inceleyerek selenyum hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Voonka Selenium 92 Kapsül
Selenomax 30 Tablet
Venatura Selenyum 90 Tablet

Selenyum Faydaları

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu mineraller arasında yer alan selenyum, yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için oldukça önemlidir. Çünkü mineralin bağışıklık sistemi, metabolizma ve tiroit gibi vücut faaliyetleri açısından önemli alanlarda birçok faydası vardır. “Selenyum ne işe yarar?” gibi sorular için faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Bağışıklık sistemini destekler: Selenyum vücuttaki hücrelerin yenilenmesini artırır ve zararlı mikroorganizmaların giderilmesini sağlar. Bununla birlikte tiroit bezinin düzenli olarak çalışmasında etkin rol oynar. HIV ve kanser gibi hastalıklarda kullanılması önerilen maddenin bu etkileriyle bağışıklık sisteminde de etkin rol oynar. Bunun için vücudunuzu hastalıklardan korumak ve güçlendirmek amacıyla selenyum tüketebilirsiniz.

Saç ve Cilt Yapısını Güçlendirir: Özellikle saç bakım ürünlerinde rastlayabileceğiniz selenyum maddesinin saç ve cilt yapısına güçlü etkileri bulunuyor. Saçlarda yaşanabilen kepek, pullanma ve dökülme sorunları için selenyum minerali sıklıkla tavsiye ediliyor. Çünkü güçlü bir antioksidan olan selenyum saç ve cilt yapısını güçlendiriyor. Bunula birlikte dış etkilere karşı ekstra koruma sağlıyor. Selenyum cilde faydalarıyla da öne çıkan bir madde olarak biliniyor. Bunun için cilt bakımında selenyum içeren ürünlere göz atabilirsiniz.

Spor Sırasında Verimi Artırır: Güçlü bir mineral türevi olan selenyum kas ve kemik gelişimini destekler. Böylece egzersiz sırasında alınan verimi maksimum seviyeye taşır. Beslenme rutininizde eser miktarda selenyum maddesine yer vererek kas gelişiminizi hızlandırabilirsiniz.

Yorgunluk Belirtilerini Giderir: Selenyum maddesi antioksidan etkisiyle vücuttaki tüm hücrelerin güçlenmesini sağlar. Böylece hareketsizlik, stres ve yoğun tempo sonucunda meydana gelen oksidatif stresi azaltır.

Bahsettiğimiz gibi selenyum maddesinin vücut fonksiyonlarının neredeyse her alanında olumlu etkileri mevcut. Selenyum kimler kullanmalı? gibi sorulara sahipseniz bu unsurlar üzerinden ihtiyacınızı belirleyebilirsiniz. Eğer selenyum maddesini gıda takviyesiyle edinmek isterseniz, ürün seçimi öncesinde mutlaka uzman tavsiyesi alın. Uzman tavsiyesi ile almanız gereken miktarı ve kullanım miktarını belirleyebilirsiniz. Peki gelelim selenyum eksikliğini tespit edebilme hususuna. Sıradaki başlığımızda selenyum eksikliği belirtilerine dair tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Selenyum

Selenyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Selenyum mineralinin vücut için öneminden ve faydalarından yeterince bahsettik. Selenyumun birçok alanda faydası olduğu için eksikliğini algılamak aslında oldukça kolay. Bunun için vücudunuzu iyi izlemeli ve herhangi bir sorunu doğru yorumlamanız yeterli. Selenyum eksikliği ilk olarak bağışıklığın zayıflamasıyla ortaya çıkar. Eğer sık sık hasta olan birisiyseniz vücudunuzda bulunan selenyum miktarı için doktora gidebilirsiniz. Bununla birlikte saç dökülmesi ve kepek gibi sorunlarda selenyum eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bunun için selenyum içeren bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Selenyum maddesinin psikoloji ve ruh sağlığına da olumlu etkileri olduğu bilinmekte. Vücutta oluşabilen oksidatif stresi azaltan ve enerji sağlayan mineralin eksikliğinde çeşitli psikolojik sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun için yorgunluk, stres ve depresyon gibi problemlerinizde mutlaka uzman tavsiyesine başvurun. Çünkü vücudunuzdaki selenyum eksikliğine bağlı olarak bu tip problemler yaşıyor olabilirsiniz.

Selenyum İçeren Besinler

Selenyum hangi besinlerde bulunur?” gibi soruların cevabını birçok besin çeşidiyle vermek mümkün. Selenyum mineralinin toprakta bol miktarda bulunduğunu daha öncede ifade etmiştik. Bundan dolayı çeşitli sebzeler yoluyla selenyum mineralini edinebilirsiniz. Ayrıca karides, somon ve orkinos gibi balık türevlerini tercih ederek selenyum mineralini tüketebilirsiniz. Ispanak, brokoli, lahana ve karnabahar ise adeta bir selenyum deposu olarak biliniyor. Bu tip besinlerin yanında süt ürünleri ve kuru baklagillerde de eser miktarda selenyum bulunuyor. “Selenyum nelerde var?” gibi sorularınız varsa özellikle peynir ve kuru fasulye çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Selenyum mineralinin birçok sebze, meyve, kuruyemiş ve kuru baklagillerde bulunduğu aşikar. Fakat beslenme rutininiz bu tip besinleri tüketmek için her zaman uygun olmayabiliyor. Bununla birlikte vücudunuz selenyum bakımından yetersiz kalabiliyor. Bu durumlarda çeşitli selenyum takviyelerini tercih edebilirisiniz. Vitamin ve minerallerle geliştirilen selenyum gıda takviyeleri günlük almanız gereken miktarı karşılayabilir. Şimdi sizlere tercih edebileceğiniz iki üründen bahsedeceğiz. İster incelediğimiz ürünleri tercih edebilir ister daha fazlası için Selenyum kategorimize göz atabilirsiniz.

Venatura Selenyum Gıda Takviyesi

Venatura Selenyum

Kullanıcılar tarafından en iyi selenyum takviyesi olarak yorumlanan ürünler arasında Venatura ürünü yer alıyor. Venatura selenyum takviyesi günlük ihtiyacınız olan selenyum miktarını karşılamanızı sağlıyor. Kapsül şeklinde sunulan ürün 11 yaş üzeri tüketicilerin kullanımına oldukça uygun. “Venatura selenyum nasıl kullanılır?” gibi soruların ise cevabı oldukça basit. Yemekle birlikte veya sonrasında günde 1 bardak su ile ürünü tüketebilirsiniz. Eğer selenyum miktarınız fazla düşük ise uzman tavsiyesi doğrultusunda kullanımınızı artırabilirsiniz. Unutmayın ki “selenyum nasıl kullanılır?” gibi soruların doğru cevabını her zaman bu alanın uzmanları sunabilir. Ürünlerden sağlıklı sonuç almak ve doğru bir şekilde kullanmak için kullanım öncesinde uzman tavsiyesi alabilirsiniz.

Venatura Selenyum Takviyesi İçin Tıklayınız.

Selyum Şampuan

Selyum Şampuan

Selenyum içeren şampuanlar arasında yer alan Selyum markası saç bakım ürünleri arasında güçlü etkisiyle biliniyor. Günlük bakım rutininde kullanılabilen Selyum şampuan yüksek miktarda selenyum içeriyor. Güçlü içerikle sunulan ürünü kepek, saç dökülmesi ve pullanma gibi problemleriniz için tercih edebilirsiniz. Ürünün içeriğinde ihtiyol, klorid, hekzamidin diizotiyonat gibi güçlü etkilere sahip maddeler de mevcut. Bu tip maddeler saçınızın floral dengesini etkilemeden kir ve yağdan arındırabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızın sebum dengesini düzenlemek ve korumak için de Selyum şampuanı tercih edebilirsiniz.

Selyum Şampuan İçin Tıklayınız.

Selenyum ürünleri hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için yazımızda iki ürün önerisine de yer vermek istedik. Bu tip ürünler ve daha fazlasını Narecza’da bulabilirsiniz. Yaşam kalitenizi artıracak dermokozmetik ve mineral takviyesi ürünleri bir tıkla kapınızda. Şimdiden keyifli alışverişler!

Blog Son Eklenenler
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri

Cilt & Vücut Bakımı

Yaz aylarında güneşin cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmak önemlidir. Ancak tüm önlemlere rağmen cildimizde bazı yorgunluk ve yıpranma belirtileri görülebilir. Bu etkileri en aza indirecek ve gidermenize yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
11.09.2023
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı

Cilt & Vücut Bakımı

Esmer ciltler, güneş ışınlarına maruz kaldıklarında açık tenlilere göre daha az güneş yanığı yaşarlar, ancak güneş lekeleri oluşma riski daha yüksektir. esmer tenliler için güneş lekelerini giderici detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
08.09.2023
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Tüyoları

Yazın girdiğiniz havuzun klorlu suyu, içerisindeki kimyasallar ve güneş ışınları, saçlarınızı yıpratabilir. Yıpranan saçlar, matlık, kırılma ve düzensizlik gibi sorunlara yol açabilir. Saçınızı eski canlılığına kavuşturmaya yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler

Güzellik & Dermokozmetik

Açık tenlerde güneş lekeleri, UV ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanır ve ciltte renk açılmasına neden olur. Bu renk değişimlerini önlemenin ve önüne geçmenin yöntemleri tüm detayları ile yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
Deniz Sonrası Etkili Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Deniz Sonrası Etkili Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saç Bakım Tüyoları

Yazın gelmesi ile birlikte deniz sonrası saç bakımı rutinleri başladı.  Deniz sonrası etkili saç bakımı nasıl olmalıdır? Deniz suyu saçlara zarar verir mi merak edilenler yazımızın devamında.. 

Devamını Oku
06.07.2023
Bronzlaştırıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bronzlaştırıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cilt & Vücut Bakımı

Bronzlaştırıcı seçerken nelere dikkat edilmelidir? Bronzlaştırıcı kullanmanın faydaları nelerdir merak edilenler yazımızın devamında!

Devamını Oku
06.07.2023
Peeling Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalı?
Peeling Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalı?

Cilt & Vücut Bakımı

Cildiniz için nasıl bir cilt bakım rutini tercih etmelisiniz? Peeling hakkında tüm merak edilenler yazımızın devamında.. 

Devamını Oku
03.05.2023
Saç İçin Hangi Vitamin Alınmalı?
Saç İçin Hangi Vitamin Alınmalı?

Saç Bakım Tüyoları

Hangi saç ürünü ne için kullanılır, en kaliteli ve en iyi saç bakım ürünleri hangileridir? Gelin, birlikte göz atalım.

Devamını Oku
03.05.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.