Whatsapp Destek
%100 Orijinal Ürün
%100 Güvenli Ödeme
Yukarı
Prezervatif Markaları, Çeşitleri ve Özellikleri Nedir?
17.05.2022

Prezervatif Markaları, Çeşitleri ve Özellikleri Nedir?

Tarihin her döneminde istenmeyen gebelikleri engelleyebilmek adına pek çok farklı yöntem kullanılmış. Bunların bazıları denenmiş ama etki etmemiş olanlar, bazıları eski çağlarda mantıklı olsa da şu an kulağa mantıksız gelenler, bazıları ise halen kullanılmakta olanlar. Örneğin Libya'da M.Ö 600'lü yıllara gittiğimizde Ferula Silphium'um sıklıkla yenildiği görülmüş. Bunun sebebi, bu bitkinin kadınların yumurtalıkları üzerinde doğum kontrolü sağlayacak bir etkisinin olduğunun fark edilmesiymiş. Hatta bir rivayete göre bu bitki o kadar fazla tercih edilmiş ki maalesef bitkinin soyu tükenmiş. Timsah dışkısı ve bal ile hazırlanan bir macunun kadın cinsel organına sürülmesi ise o zamanların bir diğer doğum kontrol yöntemiymiş. Kadınlar cinsel ilişkiden hemen önce bu macunu sürdüklerinde, ilişki sonrası spermlerin bala yapışarak ilerlemesinin durdurulduğu sanılıyormuş. Macunun bir diğer maddesi olan timsah dışkısının asidik yapısının ise hamile kalmak için gereken pH değerini bozduğu ileri sürülmüş. Şimdi sırada kulağa en komik gelen doğum kontrol yöntemi var: Zıplamak. Evet, yanlış duymadınız. Kadınlar cinsel ilişki sonrası yedi defa zıplarlarsa yer çekiminin etkisiyle spermlerin yumurtalıklara ulaşamayacağı düşünülüyormuş. Siz denemeyin!

Bu tarihi bilgilerden sonra günümüze dönersek prezervatif çeşitlerinin, en etkili ve en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Biz de bu yazımızda farklı prezervatif markalarının ürünlerini yakından inceleyerek prezervatif nedir, sorusunu sizler için yanıtlamaya çalıştık. Keyifli okumalar!

Prezervatif Nedir? Ne işe Yarar?

Prezervatif nedir ne işe yarar, sorusunun cevabını iki farklı alana yönelerek vermek sağlıklı olacaktır. İlki, ürünün sağlık açısından ne anlam ifade ettiği, ikincisi ise aile planlaması için nasıl kullanılması gerektiği. Zira prezervatif ya da diğer adıyla kondomu, kadında gebeliği önlemek amacıyla erekte haldeki penise geçirilen lateks veya kauçuk bir kılıf olarak tanımlamak mümkün. Bu cinsel sağlık ürünlerinin temel amacı, erkekten gelen spermlerin kadının yumurtalıklarına ulaşmasını engellemek. Bu sayede de cinsel ilişki sonrası istenmeyen hamilelik durumu söz konusu olmaktan çıkıyor. Prezervatif kullanımının bir diğer çok önemli amacı da sağlık. Ten temasını önleyen yapısı sayesinde kondomlar, cinsel yolla bulaşan pek çok hastalığı da önlemek adına son derece ideal ve gerekli. Bu ürünlerin, bir anlamda hastalık önleyici bir bariyer görevi gördüğünü söyleyebiliriz. Prezervatifin avantajlarına kısaca değinecek olursak:

 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • Lateks alerjiniz yoksa prezervatifleri herhangi bir uzmana danışmaya gerek kalmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Oysa hormon takviyesi gerektiren doğum kontrol hapları için aynı şeyi söylemek imkansız.
 • Sadece cinsel ilişki esnasında kullanmak yeterli.
 • Sanılanın aksine doğru kullanıldığında çok çabuk zarar görmez ve doğum kontrol anlamında son derece etkilidir.

Prezervatif Çeşitleri ve Özelikleri

Piyasada görüp satın alabileceğiniz prezervatif çeşitleri ile cinsel sağlığınızı koruyabilir, ilişki sırasında farklı zevkler almayı garantileyebilirsiniz. Bu ürünlerin tırtıklı, inceltilmiş, geciktiricili ve klasik çeşitlerini bulmak mümkün. Aşağıda, prezervatif çeşitleri ve özelliklerini başlıklar halinde görebilirsiniz.

 1. Tırtıklı Prezervatif: Farklı markaların ürünlerinde bu çeşidi fark etmiş olabilirsiniz. Nedir bu tırtıklı prezervatif, dediğinizi duyar gibiyiz. Bu ürünlerin dış dokusu kabartmalı ve tırtıklı olarak tasarlanmış. Bu sayede tırtıklı kondomlar cinsel ilişkiden alınan hazzı ikiye katlamaya destek oluyor.
 2. İnceltilmiş Prezervatif: İnceltilmiş prezervatifleri çoğu kez "Yok Ötesi" ibaresiyle görürsünüz. Daha keyifli bir cinsel ilişki vadeden bu ürünlerin yapısı, ten temasını daha iyi hissettirmek adına inceltilmiş olarak satışa sunuluyor.
 3. Geciktiricili Prezervatif: Bu çeşitler, erkeği yavaşlatmaya yardımcı olan benzokain içeriğine ek olarak kadının hazzını hızlandıran tırtıklar içeriyor. Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığın güzel bir örneği olabilecek bu üründe amaç, cinsel ilişkiye birlikte başlayıp ilişkiyi birlikte bitirmek.
 4. Klasik Prezervatif: Temel koruma sağlamak amacıyla geliştirilen bu kondom çeşitlerini farklı markaların etiketleriyle bulabilirsiniz. Doğum kontrol ve sağlık dışında herhangi bir artısı bulunmayan bu çeşitler de aklınızda bulunsun.

O.K Prezervatif Çeşitleri

OK prezervatif çeşitleri; standart, geciktiricili, ince, ekstra ince ve kabartmalı olarak gruplara ayrılmış olarak satılıyor. Her birinin kendine has özellikleri bulunan bu çeşitler arasından kendi zevkinize ve ihtiyacınıza uygun olanları seçerek cinsel sağlığınıza ve hazzınıza katkıda bulunabilirsiniz. 20'li, 10'lu ve 5'li prezervatif çeşitlerini bulabileceğiniz OK markası, bu alanda en çok tercih edilenler arasında.

OK marka prezervatifleri güvenle satın almak için tıklayın!

Durex Prezervatif Çeşitleri

Durex prezervatif çeşitleri özellikleri, farklı isimlerle anılsa da OK markasında olduğu gibi benzer niteliklere sahip. Chill, Yok Ötesi, Klasik, Naturals, Yakın Hisset, Intense, Maraton, Ultra Kaygan, Extreme, Ekstra Zevk, Ekstra His ve Gerçek Dokunuş gibi çeşitleri bulunan Durex prezervatiflerini ise 10'lu, 20'li ve 40'lı paketler halinde satın almak mümkün.

Durex marka prezervatifleri güvenle satın almak için tıklayın!

Prezervatif Ne Zaman Takılmalı?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere prezervatifler, tam olarak erekte olmuş erkek cinsel organına takılıyor. Dolayısıyla prezervatifin takılması için en uygun zaman ilk erekte olma anıdır, diyebiliriz. Zira toplum içinde, kondomların kullanımı için en doğru zamanın cinsel ilişkinin sonuna doğru olduğu gibi yanlış bir inanış hakim. Siz siz olun, prezervatif türlerini takmak için beklemeyin. Belirtilen doğru uygulamayı gerçekleştirdiğinizde ürünün amacına da en iyi şekilde hizmet ederek hem kendinizi hem de partnerinizi koruyabilirsiniz.

Prezervatif Neyden Yapılır?

Prezervatif neyden yapılır, sorusu sıklıkla sorulanlar arasında. Prezervatifler lateks türü plastik ham maddelerden üretiliyor. Bu ürünlerde lateks maddesinin kullanılmasının özel bir sebebi var. Cinsel yolla bulaşan ve duyduğumuzda tüylerimizi diken diken eden AIDS virüsü, sadece lateks maddesinden geçemez. Dolayısıyla eğer kutusunda lateks yazan prezervatifleri tercih ederseniz, AIDS bulaş riskini asgari düzeye indirmiş olursunuz. Tabi lateks alerjisi olanlar için farklı seçenekler bulmak da mümkün.

Prezervatif Neden Yırtılır?

Prezervatifi doğru yerde, doğru koşullarda saklıyor ve doğru kullanıyorsanız onun yırtılmasından endişe etmenizi gerektirecek çok az neden var. Bunlar arasında en yaygın olanları ise şöyle:

 • Son kullanma tarihi geçtiğinde
 • Ucunda sperm birikmesi için hafif bir boşluk bırakılmadan takıldığında
 • Çok sıcak ve doğrudan güneş ışığı alan bir yerde saklandığında
 • Doğru boyut kullanılmadığında
 • Ambalajı açarken zarar verildiğinde
 • Öncesinde yağ bazlı kayganlaştırıcı kullanıldığında

Prezervatif Boyutları Nelerdir?

Prezervatif boyutları farklı ihtiyaçları karşılamak üzere çeşitleniyor. Aşağıdaki listede hangi prezervatif boyutlarının hangi penis ölçüsü için kullanılabileceği hakkında bilgiyi bulabilirsiniz.

 • Genişliği 5 cm, uzunluğu 16 cm penisler: Küçük prezervatif
 • Genişliği 6,5 cm, uzunluğu 18 cm penisler: Standart prezervatif
 • Genişliği 7,5 cm, uzunluğu 22 cm penisler: Büyük prezervatif

Doğru prezervatif seçimi nasıl olmalıdır?

Prezervatiflerin ne olduğunu, hangi amaçlarla kullanıldığını ve çeşitlerini anlattığımız bu yazımıza, doğru prezervatif seçimi ile nokta koyuyoruz. Kondom seçiminde dikkat etmeniz gerekenler konulardan ilki, doğru boyutu seçmek olacaktır. Zira eğer olması gerekenden küçük bir çeşit kullandıysanız hem siz rahatsız olabilirsiniz hem partneriniz rahatsız olabilir. Diğer taraftan büyük bir prezervatif kullanırsanız da spermlerin sızma riskiyle karşı karşıya kalma ihtimaliniz artar. Bu sebeple penis boyutuna uygun prezervatifi temin ederek kullanmanız en sağlıklısı. Doğru ölçüyü almak içinse erekte haldeki penisin uç kısmında yer alan pubik kemiğine kadar ölçüm yapmanız yeterli.

Blog Son Eklenenler
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
Kırışık Eller İçin En İyi Krem Çeşitleri Nelerdir?
Kırışık Eller İçin En İyi Krem Çeşitleri Nelerdir?

Cilt & Vücut Bakımı

Zarif, kendin emin çizgiler, yumuşak dokunuşlar ve pürüzsüz bir cilde sahip eller için basit bir bakım bile yeterli olabilir. Bu bakım içinde en büyük yeri kulkusuz kremler kaplıyor. Doğru krem için tüm detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
Yüz Masajı İle Gençliğe Bir Adım Daha Atın
Yüz Masajı İle Gençliğe Bir Adım Daha Atın

Cilt & Vücut Bakımı

Yüz masajı, yüz bölgesine uygulanan bir masaj türüdür. Bu masajın amacı, yüz kaslarını rahatlatmak, dolaşımı arttırmak ve genel olarak yüzün daha genç ve canlı görünmesini sağlamaktır. Yüz masajının uygulama yöntemleri ve püf noktaları yazımızın devamında...

Devamını Oku
04.10.2023
Gözaltı Şişliğini ve Morluğunu Gidermek İçin En Etkili Yöntemler
Gözaltı Şişliğini ve Morluğunu Gidermek İçin En Etkili Yöntemler

Cilt & Vücut Bakımı

Gözaltı şişliği ve morluğu herkesin yaşayabileceği yaygın bir sorundur. Stres, yorgunluk, uyku eksikliği, alerjiler ve hormonsal değişiklikler gibi birçok faktör, gözaltı şişliği ve morluğuna neden olabilir. Göz çevresi sorunları ve giderme yöntemleri yazımızın devamında...

Devamını Oku
04.10.2023
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri

Cilt & Vücut Bakımı

Yaz aylarında güneşin cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmak önemlidir. Ancak tüm önlemlere rağmen cildimizde bazı yorgunluk ve yıpranma belirtileri görülebilir. Bu etkileri en aza indirecek ve gidermenize yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
11.09.2023
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı

Cilt & Vücut Bakımı

Esmer ciltler, güneş ışınlarına maruz kaldıklarında açık tenlilere göre daha az güneş yanığı yaşarlar, ancak güneş lekeleri oluşma riski daha yüksektir. esmer tenliler için güneş lekelerini giderici detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
08.09.2023
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Tüyoları

Yazın girdiğiniz havuzun klorlu suyu, içerisindeki kimyasallar ve güneş ışınları, saçlarınızı yıpratabilir. Yıpranan saçlar, matlık, kırılma ve düzensizlik gibi sorunlara yol açabilir. Saçınızı eski canlılığına kavuşturmaya yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler

Güzellik & Dermokozmetik

Açık tenlerde güneş lekeleri, UV ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanır ve ciltte renk açılmasına neden olur. Bu renk değişimlerini önlemenin ve önüne geçmenin yöntemleri tüm detayları ile yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.