Whatsapp Destek
%100 Orijinal Ürün
%100 Güvenli Ödeme
Yukarı
Ağda Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
05.05.2022

Ağda Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Farklı yaşlardan kadınların ortak derdi olan vücut kıllarından uzun süre kurtulmak için ağda kullanmak iyi bir çözüm. Üstelik bunun için güzellik salonlarına ya da kuaförlere gitmenize de gerek yok. Piyasada bulabileceğiniz pek çok farklı çeşitten ağda ile bu sorunu çözebilirsiniz. Ağda, doğası gereği yapışkan olduğu için bu özelliği sayesinde kıl köklerini sökerek alıyor. Böylece siz de tüylerinizi uzun bir süre dert etmek durumunda kalmıyorsunuz. Kadınların, tüy temizliği için yıllardır başvurduğu ağda çeşitleri ve kullanımları hakkında bu yazımızda detaylı bilgi bulmak mümkün. Burada öncelikle ağda çeşitleri nelerdir, sorusunu cevaplayarak ağda türleri ile ilgili kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ağda Çeşitleri İsimleri

Hangi çeşidini kullanacaksanız kullanın, ağda türlerinin her biri vücut kıllarına uzun süre kalıcı çözüm sağlamak üzere geliştirilmiş. Ağda çeşitleri isimleri; kalıp ağda, granül (boncuk) ağda, roll-on (kartuş) ağda ve konserve ağda olmak üzere dört başlıkta incelenen ayrıntılarıyla burada.

Ağda

Kalıp Ağda

Çam reçinesinin farklı yöntemlerle işlenmesinden elde edilen kalıp ağdaların en güzel yanı, herhangi bir bez ya da kağıda ihtiyaç duyulmadan elle çekilebilmesi. Kol, koltuk altı, bacak ve bikini bölgesini tüylerden arındırılmış ve pürüzsüz bir hale getirmek üzere kullanabileceğiniz bu ağdaları ilgili bölgeye spatula ile uyguladıktan sonra elinizle çekmeniz yeterli. İstenmeyen tüylere elveda diyebilirsiniz. Ayrıca, koltuk altınızdaki renk değişimlerinden muzdaripseniz, Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? başlıklı yazımıza mutlaka göz atın!

Konserve Ağda

Konserve ağdalar, ısıtılarak hazır hale getirilen sir ağdalardır. Bu ağda türü bir konserve kutu içerisinde bulunur ve belli bir süre ısıya maruz bırakıldığında sıvılaşarak cilde sürülebilir hale gelir. Dolayısıyla evlerde de sıklıkla kullanılan bu ağda çeşidini, başkalarından yardım almaya gerek duymadan kendiniz de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Konserve ağdalar kol, koltuk altı, bacak, bikini ve yüz bölgelerinde kullanılabilir. Kalıp ağdalardan farklı olarak, bu ağdayı vücudunuzdan ayırmak için bir ağda kağıdı ya da uygun bir beze ihtiyacınız olacak.

Ağda

Granül (Boncuk) Ağda

Granül veya boncuk ağdalar, boncuk şekillerinden dolayı bu ismi alıyor. İnci ağda olarak da bilinen bu ağda türü de diğer sir ağdalar gibi ısıtılarak kullanılıyor. Geleneksel ağdalara göre daha az acılı bir yöntem olan granül ağda kullanımı, günümüzde pek çok kadının tercihi. Üstelik granül ağdayı sürdükten sonra bezli ya da bezsiz olarak vücuttan ayırmak da mümkün.

Roll-On (Kartuş) Ağda

Geldik en popüler ağda çeşidi olan roll-on ağda. Kullanımı son derece pratik olan kartuş ağdaları ısıtmak için bir ağda ısıtıcı makineye ihtiyacınız olacak. Roll-on ağda kartuşunu ısıtıcıya yerleştirdikten sonra ısınmasını bekleyip istenmeyen tüylere uygulayabilirsiniz. İdeal ısıya ulaştıktan sonra kolayca sürülebilen bu ağdalar sayesinde dakikalar içinde hazırsınız.

Ağda Bandı

Ağda bantları da tıpkı roll-on ağdalar gibi oldukça kolay bir kullanım vadediyor. Uygulanacak bölgeye göre farklı boyutlarda üretilen bu ürünler yüz ve kol altı gibi farklı vücut bölümlerindeki tüyleri almak için kullanılabilir. Örneğin, bıyık bölgesindeki kılları almak için küçük ve kısa ağda bantlarından yararlanabilirken, bacak ya da kollar için daha büyük ve uzun olanları tercih etmenizde fayda var. Sir ağda bantlarıyla tüylerden kısa sürede kurtulun!

Ağda çeşitleri ve özellikleri hakkında kısaca bilgi verdikten sonra sir ağda ile ilgili fikir sahibi olmaya ne dersiniz? Sir ağda kullanarak hassas bölge ağda nasıl yapılır, merak ediyorsanız, yazımızın devamını okumaya hemen başlayabilirsiniz.

Ağda

Sir Ağda nedir?

Ağda çeşitlerinden bahsettiğimiz bu yazıda sir ağda nedir sorusunu cevaplamasak olmaz. Sir ağda, çoğumuzun bildiği üzere çam ağacının reçinesinden elde ediliyor. Yani bu ağdanın doğası, çam reçinesi. Bu sebeple de sir ağda için bitkisel bir epilasyon yöntemi demek, yanlış olmaz. Isı ile akışkanlık kazanan bu madde uzun yıllardır tüylenme sorununa çözüm olarak kullanılmakta. Evde yapılanların aksine sir ağdanın içinde şeker olmadığından bu ürün sadece tüylerinizi almakla kalmıyor, kıl köklerini beslemediği için tüylerin kısa aralıklarla çıkmasını engelleyerek uzun vadede azaltıyor. Dolayısıyla sir ağda, lazer epilasyon ile alakalı çekinceleri olanlar için harika bir alternatif!

Sir ağda; saç, erkeklerde sakal, kirpik, meme ucu tüyleri dışında tüm vücuttaki kılları almak için kullanılabilir. Sir ağdanın faydaları ise şöyle:

 • Şeker içerikli olmadığı için kıl köklerini beslemez. Bu sebeple uzun vadede kılları azaltma özelliğine de sahiptir.
 • Herhangi bir hazırlık gerektirmez. Isıtıp vücuda uygulamanız yeterli.
 • Kolay uygulanır, zamandan tasarruf ettirir.
 • Kılların alındığı bölgede batık oluşumuna sebebiyet vermez, kılları kökünden alır.
 • Hijyeniktir ve kağıt bezlerle vücuttan ayrılabilir.
 • Duş gerektirmez, sir ağda yağları ya da doğal yağlarla vücuttaki yapışkanlık hissi giderilebilir.
 • Güçlü bir ağda türü olduğu için en ufak tüyleri bile kolayca alabilir.

El Ağdası Nedir?

Anneanneler ve onların annelerinin evde kendileri hazırladıkları ağa türüne ev ağdası deniyor. Geleneksel ağda olarak da bilinen bu ağda, pratik biçimde yapılabilir. Bunun için gerekli malzemeler:

 • Bir kase su
 • İki buçuk su bardağı toz şeker
 • Çeyrek su bardağı limon suyu

Ağda

El Ağdası Nasıl Yapılır?

El ağdası nasıl yapılır sorusunun cevabı, yukarıda malzemelerin karışımında saklı. Orta boy bir tencerenin içine suyu ve şekeri ilave ederek başlayabilirsiniz. Bunlar birleşip kıvam alana dek karıştırılır. Karışım iyice ısınınca üzerine limon suyunu da ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Yaklaşık on beş dakika sonra karışımın ağda kıvamına geldiğini fark edeceksiniz. Bu aşamada ağdanızı ya soğuk bir kaba ya da tezgaha alarak soğumasını bekleyin. Oda sıcaklığına geldiğinde, ağdanız kullanıma hazır! Sıra geldi nasıl uygulanacağına. Beş kolay adımda el ağdası nasıl uygulanır, hep birlikte öğrenelim.

1. Oda sıcaklığına gelen ağdanızı tüylerden kurtulmak istediğiniz bölgeye uygulayın. Bir süre bastırdıktan sonra tüylerin ters yönüne doğru çekerek istenmeyen kıllardan kurtulabilirsiniz.

2. Her kullanım sonrası ağdanızı uzatıp çekerek ters yüz etmeniz gerekiyor. Böylece ağdanın kıvamı aynı kalacaktır. Ancak bu aşamada ağdanın erimesini önlemek için ellerinizin tümünü değil, parmak uçlarınızı kullanmanız önemli. Aksi halde el ağdası kısa sürede daha akışkan hale gelip kullanılamaz olabilir. Hatta mümkünse havalandırmayı azami düzeyde tutabilirsiniz.

3. Eğer eliniz yerine spatula ile uygulamak isterseniz, bu da mümkün.

4. Batık olmaması için ağdayı çekerken hızlı olmanızda fayda var.

5. İşlem sona erdiğinde, uygulama yapılan bölgeyi sabunlu suyla yıkayarak yapışkanlık hissinden kurtulabilirsiniz.

Acısız Ağda Yapmanın Püf Noktaları

Her ne kadar tüylerden uzun süre kurtulmanıza olanak verse de ağda çeşitleri, acılı epilasyon yöntemleri arasında nam salmış. Ancak belli başlı teknikleri bildiğinizde ağdayı en acısız halde uygulayabilirsiniz. Biz de bu yazının kapanışını sizler için derlediğimiz acısız ağda uygulaması taktikleri ile yapıyoruz. Buyurun bakalım, acısız ağda yapmanın püf noktaları nelermiş.

 • Ağdayı yapmak için ideal zamanı kollayın. Örneğin, reglinizden sonraki hafta, vücudun hormonal anlamda düzene girdiği ve acı eşiğinizin görece yüksek olduğu bir vakit olduğu için, ağda yapmak adına en doğru zamanlardan biri.
 • Ağdayı vücudunuza yapıştırdıktan sonra çekmeden önce derin bir nefes alın. Nefesinizi, tam ağdayı çekerken verdiğinizde acının bir nebze de olsa hafiflediğine şaşıracaksınız.
 • Eczaneden ağda için uyuşturucu kremler satın alarak kullanabilirsiniz. Bu kremleri ağda uygulamasından 2 saat kadar önce sürmeniz gerektiğini unutmayın!
 • Uyuşturucu kremlere alternatif olarak pudrayı da kullanabilirsiniz. Ağda yapılacak bölgeye bir miktar pudra serpmek, acıyı azaltan etkilerden.
 • Uzmanlar, ağdadan önce alınan ılık duşun gözenekleri açtığını ve bu sebeple kılların daha kolay ve acısız alınmasına yardımcı olduğunu belirtiyor.

Ağda Çeşitleri

Tüm bu bilgiler ışığında siz de ister el ağdası ister sir ağda ister konserve ağda isterseniz de farklı bir tür ağda kullanarak istenmeyen vücut tüylerinden kurtulabilirsiniz. Bu yazımızdaki taktikleri de göz önünde bulundurarak acısız ağda uygulamalarıyla dakikalar içinde pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkün!

Blog Son Eklenenler
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
Kırışık Eller İçin En İyi Krem Çeşitleri Nelerdir?
Kırışık Eller İçin En İyi Krem Çeşitleri Nelerdir?

Cilt & Vücut Bakımı

Zarif, kendin emin çizgiler, yumuşak dokunuşlar ve pürüzsüz bir cilde sahip eller için basit bir bakım bile yeterli olabilir. Bu bakım içinde en büyük yeri kulkusuz kremler kaplıyor. Doğru krem için tüm detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
Yüz Masajı İle Gençliğe Bir Adım Daha Atın
Yüz Masajı İle Gençliğe Bir Adım Daha Atın

Cilt & Vücut Bakımı

Yüz masajı, yüz bölgesine uygulanan bir masaj türüdür. Bu masajın amacı, yüz kaslarını rahatlatmak, dolaşımı arttırmak ve genel olarak yüzün daha genç ve canlı görünmesini sağlamaktır. Yüz masajının uygulama yöntemleri ve püf noktaları yazımızın devamında...

Devamını Oku
04.10.2023
Gözaltı Şişliğini ve Morluğunu Gidermek İçin En Etkili Yöntemler
Gözaltı Şişliğini ve Morluğunu Gidermek İçin En Etkili Yöntemler

Cilt & Vücut Bakımı

Gözaltı şişliği ve morluğu herkesin yaşayabileceği yaygın bir sorundur. Stres, yorgunluk, uyku eksikliği, alerjiler ve hormonsal değişiklikler gibi birçok faktör, gözaltı şişliği ve morluğuna neden olabilir. Göz çevresi sorunları ve giderme yöntemleri yazımızın devamında...

Devamını Oku
04.10.2023
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri

Cilt & Vücut Bakımı

Yaz aylarında güneşin cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmak önemlidir. Ancak tüm önlemlere rağmen cildimizde bazı yorgunluk ve yıpranma belirtileri görülebilir. Bu etkileri en aza indirecek ve gidermenize yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
11.09.2023
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı

Cilt & Vücut Bakımı

Esmer ciltler, güneş ışınlarına maruz kaldıklarında açık tenlilere göre daha az güneş yanığı yaşarlar, ancak güneş lekeleri oluşma riski daha yüksektir. esmer tenliler için güneş lekelerini giderici detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
08.09.2023
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Tüyoları

Yazın girdiğiniz havuzun klorlu suyu, içerisindeki kimyasallar ve güneş ışınları, saçlarınızı yıpratabilir. Yıpranan saçlar, matlık, kırılma ve düzensizlik gibi sorunlara yol açabilir. Saçınızı eski canlılığına kavuşturmaya yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler

Güzellik & Dermokozmetik

Açık tenlerde güneş lekeleri, UV ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanır ve ciltte renk açılmasına neden olur. Bu renk değişimlerini önlemenin ve önüne geçmenin yöntemleri tüm detayları ile yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.