Whatsapp Destek
%100 Orijinal Ürün
Güvenli Ödeme Garantisi
Yukarı
Uyku Apnesi Nedir?
23.10.2021

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen sağlık problemlerinden biridir. “Uyku apnesi nedir?” sorusunun cevabı kısaca, uyku esnasında solunumun ani ve tekrarlayıcı şekilde durması olarak özetlenebilir. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de bu rahatsızlığı yaşayan kişiler %5 ile %10 arasında bir oranda değişkenlik gösterir. Uyku apnesi 3 farklı alt tipte incelenir;

Uyku Apnesi

Tıkayıcı (Obstrüktif) Uyku Apnesi

 

Genellikle üst solunum yollarındaki tıkanıklık sonucu oluşur ve en sık karşılaşılan tiptir. Solunum, hava kanallarındaki fonksiyon kaybı sebebi ile tamamen ya da kısmen durur. Bunun sonucunda meydana gelen oksijen düşüklüğü, kişilerde hâlsizliğe yol açar. 

Santral Uyku Apnesi

 

Solunumu kontrol eden kaslara doğru sinyallerin ulaşamaması sonucu oluşur. Bu durum, nörolojik rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Santral uyku apnesi; baş ağrısı, gün içerisinde uykulu hissetme ve konsantrasyon eksikliği gibi şikâyetlere neden olabilir.

Kompleks Uyku Apnesi Sendromu

 

Kişilerde hem tıkayıcı hem de santral uyku apnesinin görüldüğü durumlardır. Hava kanallarındaki tıkanıklığın tedavi edilmesine rağmen nefes alma problemlerinin devam etmesi sonucunda hastalara bu teşhis konur.

Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlık, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da sıklıkla görülebilir. Genellikle tıkayıcı ve santral tipteki apnelerin şikâyetleri benzerdir. Bu sebeple kişiler, iki durumun ayrımını yaparken zorluk yaşayabilir. Uyku apnesinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Yüksek sesle horlama

 

  • Uyku esnasında solunumun durması

 

  • Ani uyanmalar

 

  • Uyandığınızda oluşan ağız kuruluğu ya da boğaz ağrısı

 

  • Uykusuzluk çekme

 

  • Gün içerisinde hâlsiz ve bitkin hissetme

 

  • Baş ağrısı

 

  • Depresif ruh hâli

 

  • Sinirlilik hâli

 

  • Odaklanma sorunları

Uyku Apnesi Nedenleri Nelerdir?

 

Uyku apnesinin nedenleri, alt tiplerine göre çeşitlilik gösterebilir. Tıkayıcı olan tip, boğazın arkasında bulunan kasların gevşemesi sonucu oluşur. Bu kaslar, küçük dil ve bademciği yan taraflarda tutar. Kaslar gevşediği takdirde küçük dil ve bademcik hava kanallarını kapatabilir. Bu durumda da kişi uyku sırasında yeterince hava alamaz ve oksijenden mahrum kalır. Oksijen seviyesi düşmeye başladığında ise beyin sinyal vererek kişiyi uyandırır. Kişi genellikle uyanık kaldığı süreyi hatırlamaz. Bu durumu sık bir biçimde yaşayan kişiler, gün içerisinde bitkin ve hâlsiz hisseder.

 Uyku Apnesi

Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Bu rahatsızlıktan muzdarip olan kişiler, “Uyku apnesi nasıl geçer?” sorusunun cevabını arar. Tedavi yöntemleri, hastalığın tipine göre çeşitlilik gösterir. Kişilerin yaşam tarzında yapacağı değişiklikler, hastalığın tedavi edilebilmesi için önem arz eder. Alkol ve sigara kullanımını azaltmak hastalığın seyrinin kötüye gitmesini engeller. İleri derecedeki üst solunum yolu darlıklarında ise cerrahi müdahalelere gerek duyulabilir.


Bu rahatsızlığa evde çözüm bulmak isteyen kişiler, Nar Ecza'dan temin edebilecekleri uyku apnesi protezini kullanabilir. Horlama protezleri, ilk geceden itibaren etkisini gösteren ürünlerden bir tanesidir. Kullanan kişilerin %94'ü, rahat ve konforlu bir uyku geçirdiklerini belirtir. Bu ürünler, sporcuların kullandığı ağız koruyucularına benzer. Uyku esnasında alt çeneyi öne doğru sabitler. Böylece havanın gırtlaktan geçmesini destekleyerek rahatça nefes almanızı sağlar. Standart ve küçük boy dişlikler, farklı çene yapısına sahip kişilerin kullanımı için özel olarak tasarlanır.  Ayarlanabilir çubukları sayesinde çene mesafesine tam olarak uyum sağlar. Nar Ecza, birbirinden kaliteli ürünleri ile sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Blog Son Eklenenler
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri

Cilt & Vücut Bakımı

Yaz aylarında güneşin cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmak önemlidir. Ancak tüm önlemlere rağmen cildimizde bazı yorgunluk ve yıpranma belirtileri görülebilir. Bu etkileri en aza indirecek ve gidermenize yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
11.09.2023
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı

Cilt & Vücut Bakımı

Esmer ciltler, güneş ışınlarına maruz kaldıklarında açık tenlilere göre daha az güneş yanığı yaşarlar, ancak güneş lekeleri oluşma riski daha yüksektir. esmer tenliler için güneş lekelerini giderici detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
08.09.2023
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Tüyoları

Yazın girdiğiniz havuzun klorlu suyu, içerisindeki kimyasallar ve güneş ışınları, saçlarınızı yıpratabilir. Yıpranan saçlar, matlık, kırılma ve düzensizlik gibi sorunlara yol açabilir. Saçınızı eski canlılığına kavuşturmaya yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler

Güzellik & Dermokozmetik

Açık tenlerde güneş lekeleri, UV ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanır ve ciltte renk açılmasına neden olur. Bu renk değişimlerini önlemenin ve önüne geçmenin yöntemleri tüm detayları ile yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
Deniz Sonrası Etkili Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Deniz Sonrası Etkili Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saç Bakım Tüyoları

Yazın gelmesi ile birlikte deniz sonrası saç bakımı rutinleri başladı.  Deniz sonrası etkili saç bakımı nasıl olmalıdır? Deniz suyu saçlara zarar verir mi merak edilenler yazımızın devamında.. 

Devamını Oku
06.07.2023
Bronzlaştırıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bronzlaştırıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cilt & Vücut Bakımı

Bronzlaştırıcı seçerken nelere dikkat edilmelidir? Bronzlaştırıcı kullanmanın faydaları nelerdir merak edilenler yazımızın devamında!

Devamını Oku
06.07.2023
Peeling Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalı?
Peeling Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalı?

Cilt & Vücut Bakımı

Cildiniz için nasıl bir cilt bakım rutini tercih etmelisiniz? Peeling hakkında tüm merak edilenler yazımızın devamında.. 

Devamını Oku
03.05.2023
Saç İçin Hangi Vitamin Alınmalı?
Saç İçin Hangi Vitamin Alınmalı?

Saç Bakım Tüyoları

Hangi saç ürünü ne için kullanılır, en kaliteli ve en iyi saç bakım ürünleri hangileridir? Gelin, birlikte göz atalım.

Devamını Oku
03.05.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.