Whatsapp Destek
Menü
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Sepetim
Tonik Nedir? Nasıl Kullanılır?
30.12.2020

Tonik Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Herkes cildinin temiz, bakımlı ve pürüzsüz olmasını ister. Fakat yaşamış olduğumuz metropol şehirlerde bulunan kirli hava, toz ve dumanın da etkisi ile cildimizi temiz tutmak olduğundan daha da zor bir hal alır. Kirli bir cilt ise beraberinde akne, siyah nokta gibi çeşitli sorunları beraberinde getirir. Bu sebeple cildimizi düzenli olarak temizlemeli ve oluşacak sorunların önüne geçmeliyiz.


Cilt temizliği için sadece yüzü yıkamak yeterli bir temizlik sağlayamayabilir. Bunun için cilt tipinize uygun yüz temizleme ürünleri, tonik, düzenli aralıklarla yapabileceğiniz maskeler gibi cilt temizliğinize yardımcı olacak ürünlerden yararlanmanız sizlere fayda sağlayacaktır. Cilt temizleme rutininizin olmazsa olmaz parçası ise elbette toniklerdir. Bu yazımızda cildinizin en büyük dostlarından tonik hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Tonik Nedir?

 Tonik

Öncelikle "Tonik Nedir ve Ne İşe Yarar?" sorusunun cevabını vererek işe başlayalım. Tonik, cildinizi temizlediğiniz sırada ilk aşamada ciltten arınmayan yağ ve kirlerin arınmasına yardımcı olur ve cildin pH dengesinin korunmasını sağlar. Bununla beraber cildinizi temizledikten sonra kullanacağınız nemlendirici, serum gibi cildi besleyen ürünlerin cildiniz tarafından kolayca emilmesine yardımcı olur. Bu da kullandığınız besleyici ürünlerin etkisini arttırır.


Cildinizin Dostu Toniğin Faydaları

Tonik Nedir


 Cilt temizleme rutininizin yapı taşlarından tonik, cildinizi temizlemekle kalmıyor, beraberinde birçok faydayı da getiriyor. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz.


 • Cildinizi temizledikten sonra arta kalan yağ ve kirleri arındırmak adına kullandığınız tonik, cildinizdeki gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Bu da düzenli kullanımda siyah nokta ve akne oluşumunu engeller.


 • Cildimizin pH dengesi kullandığımız ürünlerin yapısı dolayısıyla bozulabilir. Kullanacağınız tonik ise cildinizin pH dengesini tekrar kazanmasına yardımcı olur.


 • Tonik cildinize zarar verebilen çevresel faktörlerden korunmanıza yardımcı olur.


 • Tonik
  , cildinizi yağ ve kirden arındırdığı için daha canlı, aydınlık bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.


Tonik Nasıl Kullanılır?

Tonik Nasıl Kullanılır


 Cildinizi temizlemek adına tonik kullanmak oldukça basittir. Fakat kullanım aşamanıza ekleyeceğiniz birkaç püf nokta toniğin etkilerinin yanında cildinizin kan dolaşımının hızlanmasına ve yaşlılık belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Peki "
Tonik Nasıl Kullanılır?" 
aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


 1. Cildinizi her zaman kullandığınız temizleme ürünü ile temizledikten sonra bir parça pamuğa cilt tipinize uygun tonikten yeteri kadar dökünüz.


 1. Cildinizi yukarıdan aşağıya doğru silerek işlemi uygulayınız. Pamukta kir gördüğünüz her seferinde pamuğu ve toniği yenileyiniz. Kirli pamukla devam etmeyiniz.


Püf Nokta:
Cildinizi temizlerken yüz masajı yaparak temizleyiniz. Yani çene kısmınızdan başlayıp sağ ve sol kısımları kulak çizginize kadar yanak kısımlarını ise burnunuz üzerinden sağ ve sol olmak üzere iki ayrı harekette elmacık kemiklerinizden geçip şakaklarınıza kadar siliniz. Alnınızı da aynı şekilde yukarı yöne silerek işlemi tamamlayınız. Bu cildinize yaşlanma karşıtlığı bir etki katmaya yardımcı olacaktır. Aynı hareketleri tonik sonrasında kullanacağınız nemlendirici veya serum için de kullanmanız ürünlerin etkilerini kat ve kat arttıracaktır.


Cilt Tipine Uygun Tonik Nasıl Olmalı?

 


Cildinin ihtiyacına göre kullanılacak toniği belirlemek oldukça önemlidir.  Kullanacağınız toniğin cildinize gereken faydaları sağlaması adına cilt tipinize uygun ürünü seçmelisiniz. Aksi halde kuru ciltler için olan bir ürünü yağlı bir cildin kullanmayı sivilceye, yağlı ciltler için olan bir ürünü kuru bir cildin kullanması da cildin daha fazla kuruyup soyulmasına, çatlamasına sebebiyet verebilir.


 • Yağlı cilt
  tipine sahipseniz; kullanacağınız toniğin içerisinde yağ bulunmamasına dikkat etmeniz gerekir.


 • Kuru cilt
  tipine sahipseniz de kullanacağınız toniğin cildinizi daha da kurutmaması adına içerisinde nemlendirici bulundurmasına dikkat etmelisiniz.
Blog Son Eklenenler
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı Yaşam İpuçları

C vitamini, vücut için hayati öneme sahip bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan doğal savunma mekanizmasıdır.  C Vitamine dair detaylı bilgi yazımızın devamında...

23.02.2024
Atopik Cilt Nedir?
Atopik Cilt Nedir?

Cilt & Vücut Bakımı

Atopik cilt, genellikle kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren kronik bir cilt durumudur. Bu durum, cildin doğal bariyerinin zayıflaması sonucu dış etkenlere hassas hale gelmesiyle ortaya çıkar.   Detaylar yazımızın devamında...

23.02.2024
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Arjinin, vücutta çeşitli önemli işlevleri yerine getiren bir aminoasittir.  Arjinin vücudunuzda ne işe yaradığı, eksikliğinde oluşacak belirtiler ve daha fazlası yazımızın devamında...

18.01.2024
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Kışın vitamin takviyeleri, soğuk havalarında etkisiyle hastalanma riskinizi en az düzeye indirebilecek unsurların başında gelmektedir. Peki, hangi vitaminleri ne kadar ve ne oranda almalıyız? Detaylar yazımızın devamında...

18.01.2024
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış mevsimi, daha çok rüzgar, daha çok soğuk hava ve bunların etkisiyle düşük nem seviyeleri anlamına geliyor. Tüm bu etkilerle birlikte cilt sağlığı da olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Cildinizi soğuk havada koruyacak bakım önerileri yazımızın devamında...

18.01.2024
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte havadaki nem oranının düşmesi, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir.  Kış aylarında nemlendirici kullanmanın önemi ve püf noktaları yazımızın devamında...

18.01.2024
En Çok Melatonin İçeren Besinler!
En Çok Melatonin İçeren Besinler!

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Melatonin, vücudun doğal olarak ürettiği bir hormondur. Uyku düzenini sağlamak gibi bir görevi yerine getirse de aslında birçok konuda faydası bulunuyor. Melatonin ve vücudunuza etkileri üzerine detaylı bilgi yazımızın devamında...

18.01.2024
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

14.11.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.