Whatsapp Destek
Menü
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Sepetim
Parfüm Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
29.12.2020

Parfüm Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çok eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş olan parfüm, Latince  ‘kokulu duman’ anlamına gelmektedir. Özellikle Fransa’da  başlamış olan hoş kokulu bitkilerin ekimi zamanla büyük bir sanayiye dönüşmüş ve  merkezi haline gelmiş olan parfüm, vücut kokularını bastırmak ve etrafa güzel koku saçmak için kullanılmıştır.

Parfum

Kokunun, insanlar üzerindeki etkisini bilmeyenimiz yoktur. Güzel kokular bizi mutlu, güzel, çekici ve ferah hissettirirken kötü kokular ise bunların tam tersi yönündedir. Kokular her insanda farklı bir his bıraktığı gibi tenle buluştuğunda da dışarıya yayacağı koku farklı olacaktır. Çünkü her cilt tipinin florası farklıdır ve bu sebepten parfüm seçerken dikkat etmemiz gereken unsurlar vardır. Şimdi gelin hep birlikte “Parfüm Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?” inceleyelim.

 

Parfüm Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Ten Uyumu

İster erkek parfümü olsun ister bayan parfümü öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken şey, parfümün teninizle uyumlu olmasıdır. Bir parfüm kişiden kişiye değişik koku bırakmaktadır. Bu sebeple parfümü ilk olarak teninizde denedikten sonra karar vermeniz sizin için daha doğru bir karar olacaktır. 

Temiz Vücut

 Parfum

Parfümü denerken teninizin temiz olmasına özen göstermelisiniz zira temiz bir vücuda sıkılan parfüm daha iyi emilir ve kalıcılığı artar. Bunun yanında parfüm almaya gitmeden önce ağır yemeklerden de kaçınmakta oldukça fayda vardır. Aksi halde yağlı, baharatlı yemekler cildinizin kimyasını değiştirerek parfümün normal kokusundan daha farklı bir koku olarak algılanacak ve sizi yanıltacaktır.

 

Yer

Parfüm denerken kokuyu daha iyi algılayabilmek adına mutlaka nabzınızın olduğu yerlere doğru misal bileğinizde ya da boyun bölgenizde uygulayarak etkili bir sonuç alabilirsiniz.

 

Zaman

 Parfum

Parfümü denerken sabah saatlerini tercih etmelisiniz. Bunun nedeni akşamları yorgun düşen burnunuz sabahları daha iyi bir koku alacaktır.

Parfümü sıktıktan sonra 10 dakika bekleyin çünkü ilk zamanda sıkmış olduğunuz o yoğun parfüm kokusu daha sonradan teninize sinerek asıl koku ortaya çıkacaktır.

 

Cilt Tipi

 

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz kalıcılığına çok dikkat etmeniz gerekmemektedir. Çünkü yağlı cilt, parfümü daha çok çeker ve uzun süre dayanır. Bu sebeple yağlı cilde sahip olan insanlar yumuşak kokuları, kuru bir cilde sahip olanlar ise yoğun kokuları tercih etmelidir.

 

Ne İstediğini Bilmek

Parfum

Birçok parfümü denemek bir zaman sonra koku karmaşıklığı yaratacağından aklınız karışacaktır. Bu sebeple seçenekleri daraltmak sizi doğru yola götüreceği için ilk olarak hangi kokulardan hoşlandığınızı belirleyin ve size uygun parfümü seçin.

 

Mevsim

 

Yazın havaların sıcak olması parfümün kokusunu keskin bir hale getirdiği için daha soft kokular, kışın ise havanın soğuk olması sebebi ile yoğun kokular tercih edebilirsiniz.

 

Yaş

 Parfum

Parfüm seçiminde bir diğer etken yaştır.

20’li yaşlarda dinamik ve çiçeksi kokular,

30’lu yaşlarda sofistike ve yoğun kokular.

Orta yaşın üzerinde olan kişilerde hormonal değişikler meydana geldiğinden şekerli kokular, kişilerin üzerinde daha uzun süre taşınmaktadır.

 

Kalıcılık

 

Eğer parfümünüzün  kalıcı parfüm olmasını istiyorsanız bir diğer etken içerisinde bulundurmuş olduğu esans ve konsantre oranı yüksek olan parfümleri tercih etmelisiniz. Bu oranların düşük olması demek, parfümünüzün etkisinin kalıcılığa uzun süre dayanamaması anlamına gelmektedir.

 

Size uygun bir parfüm seçmek istiyorsanız yukarıda belirtmiş olduğumuz unsurları göz önünde bulundurarak bir yol haritası oluşturabilir ve kolaylıkla teninize ve zevkinize göre kokunuzu bulabilirsiniz.

Sitemizde bulunan parfümleri aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:

https://www.narecza.com/parfum

 

 

Blog Son Eklenenler
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı Yaşam İpuçları

C vitamini, vücut için hayati öneme sahip bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan doğal savunma mekanizmasıdır.  C Vitamine dair detaylı bilgi yazımızın devamında...

23.02.2024
Atopik Cilt Nedir?
Atopik Cilt Nedir?

Cilt & Vücut Bakımı

Atopik cilt, genellikle kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren kronik bir cilt durumudur. Bu durum, cildin doğal bariyerinin zayıflaması sonucu dış etkenlere hassas hale gelmesiyle ortaya çıkar.   Detaylar yazımızın devamında...

23.02.2024
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Arjinin, vücutta çeşitli önemli işlevleri yerine getiren bir aminoasittir.  Arjinin vücudunuzda ne işe yaradığı, eksikliğinde oluşacak belirtiler ve daha fazlası yazımızın devamında...

18.01.2024
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Kışın vitamin takviyeleri, soğuk havalarında etkisiyle hastalanma riskinizi en az düzeye indirebilecek unsurların başında gelmektedir. Peki, hangi vitaminleri ne kadar ve ne oranda almalıyız? Detaylar yazımızın devamında...

18.01.2024
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış mevsimi, daha çok rüzgar, daha çok soğuk hava ve bunların etkisiyle düşük nem seviyeleri anlamına geliyor. Tüm bu etkilerle birlikte cilt sağlığı da olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Cildinizi soğuk havada koruyacak bakım önerileri yazımızın devamında...

18.01.2024
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte havadaki nem oranının düşmesi, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir.  Kış aylarında nemlendirici kullanmanın önemi ve püf noktaları yazımızın devamında...

18.01.2024
En Çok Melatonin İçeren Besinler!
En Çok Melatonin İçeren Besinler!

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Melatonin, vücudun doğal olarak ürettiği bir hormondur. Uyku düzenini sağlamak gibi bir görevi yerine getirse de aslında birçok konuda faydası bulunuyor. Melatonin ve vücudunuza etkileri üzerine detaylı bilgi yazımızın devamında...

18.01.2024
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

14.11.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.