Whatsapp Destek
Menü
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Sepetim
Kolajenin Nedir? Ne İşe Yarar?
09.03.2020

Kolajenin Nedir? Ne İşe Yarar?

Son günlerde güzellik kelimesi ile birlikte en çok kullanılan kelime kolajen. Aslında insanoğlu var olduğundan beri bedenimizde sağlığımızın birçok farklı yerini destekleyen kolajen, artık güzellik mercekleri altına girdi. Beden sağlığına olduğu gibi cilt sağlığına da çok faydalı etkileri olan kolajen özellikle kadınlar tarafından büyük ilgi görüyor. Birçok kişinin güzellik için bakım rutinine giren kolajen incelendiğinde cilt sağlığında inanılmaz katkılarda bulunduğunu görüyoruz. Bu etkilerini duyan birçok kişi kolajen edilmek için hemen harekete geçiyor!

Vücut sağlığı için neredeyse bir kilit taşı olarak kabul edebiliriz kolajeni. Peki, bu kadar faydalı ve aynı zamanda güzelliği de destekleyici olan kolajeni neden cilt bakımını desteklemek amaçlı kullanmayalım ki?

Kolajen

Varlığımızdan bu yana bedenimizin içerisinde bulunan kolajen proteinin adını daha önce duymamış olabilirsiniz. Ancak bundan sonra elinizden bırakamayacaksınız! Üstelik kolajen proteinin varlığından ruhunuz bile haberdar olmasa da kaybı durumunda cildiniz hemen sinyaller vermeye başlar. Bunu da bizler yaşlanma belirtisi olarak nitelendiririz. İşte, kolajen cildin sağlıklı, genç ve canlı görünümü için bu denli önemlidir.

Kolajenin Faydaları

* Cilde ışıltı kazandırır.

* Düzenli kullanımda hayal edilen pürüzsüz görünümün elde edilmesine destek verir.

* Cildin ihtiyaç duyduğu nemi karşılar.

* Düzenli kullanımda cildin esnekliğini korumaya yardımcı olur.

* Saçlarınızdan dişlerinize tırnaklarınıza kadar kolajen kullanımı uygundur.

* Kolajen kullanımı sonrasında saç köklerinin güçlendiği gözlemlenir.

* Saçları daha gür bir görünüme kavuşturan kolajen, diş ve tırnakların da beslenmesine yardımcı olur.

* Sadece cilt güzelliğini değil, beden sağlığını da destekler. Kolajen kullanımı ile göz korneası güçlenerek göz hastalıklarının ilerlemesi, oluşması engellenir.

* Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur.

* Eklem ağrılarını giderme ve eklemleri onarma konusunda da olumlu etkileri bulunur.

Kolajen Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Kollajen1

Vücut tarafından üretilen proteinler arasında yer alan kolajen, vücut ve cilt sağlığı açısından çok önemli. Faydaları oldukça fazla olan kolajen üretimi, 25’li yaşlara gelindiğinde az üretilmeye başlanıyor. 35 yaş ve sonrasında ise bu az üretilme hızı hızlanıyor. Böylece yaşlılık belirtileri de ciltte görülmeye başlanıyor. Bu nedenle kolajen eksikliği yaşayan kişiler, ciltlerindeki değişiklikleri yakından takip ederek bunu tespit edebilirler.

Kolajen eksikliğinin ilk sinyali olarak cildin sıkılığını yitirmesini kabul edebiliriz. Tabi sıkılığını kaybeden bir cilt, sarkmaya başlıyor. Gençlik yıllarının o canlı görünümü giderek geriye mat ve kırışıklık problemi ile baş başa kalmış bir cilt kalıyor. Bunu engellemek elinizde! Öncelikle vücutta kolajen üretimini desteklemelisiniz. Aynı zamanda kolajen üretimini olumsuz etkileyecek olan şeylerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Son günlerde daha popüler hale gelen besin takviyesi de kolajen eksikliği şikâyeti yaşayan kişilerin çare bulmasına yardımcı oluyor. Protein olan kolajeni, dışarıdan besin ve vitamin takviyesi olarak almak da vücudunuza yardımcı olmanızı sağlar.

Kolajen Üretimi Neden Yavaşlar?

Vücudun belirli bir yaşa kadar bize hiç hissettirmeden ürettiği kolajeni, ne zaman üretmeyi yavaşlatırsa o zaman farkına varırız. Peki, bunca zaman belli bir hızda üretilmeye devam eden kolajen neden bir süre sonra vites düşürür?

Yaşlanma, sadece cildinizde değil, aynı zamanda vücudunuzun çalışma sistemi üzerinde de çeşitli değişikliklerin meydana gelmesine yol açar. Bunlardan bir tanesi de kolajen üretiminin yavaşlamasıdır. 25’li yaşlardan itibaren görülen yavaşlama 35 yaşına geldiğinizde hızlanarak devam eder. Ancak bazı kişilerde kolajen üretiminin yavaşlaması daha erken yaşlarda görülebilir. Bu durumda kişinin genel durumu değerlendirilerek bu durumun nedeni araştırılmalıdır.

Kolajen üretimini yavaşlatan nedenler;

* Sigara,

* Hava kirliliği,

* Güneş,

* Fazla şeker tüketmek

Kolajen Takviyesi İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

Kollajen3

Günümüzde her şeye ulaşmak artık çok kolay… Yeter ki siz ne istediğinize, cildinizin neye ihtiyaç duyduğuna karar verin.

Sosyal medyada da son günlerde çoğu kişi günlük hayatta kolajen takviyesi aldığını kişiler ile paylaşıyor. Bu nedenle yeni bir akım olarak da kabul edebileceğimiz durum, kolajen faydalarına bakıldığında hepimize iyi gelecek gibi duruyor.

Vücudunuz ve cildinizde meydana gelen yaşlılık belirtilerini engellemek için kolajen ihtiyacını sadece bu besin takviyesi ürünlerinden karşılamazsınız. Aynı zamanda öğünlerde tercih edilen yemekler ile de vücudun ihtiyaç duyduğu kolajeni tüketebilir ve cildinizi kolajen ile buluşturabilirsiniz. Bir diğer yandan da besin takviyesi şeklinde günlük belli bir oranda tüketilen kolajenlerde vücudun ve cildin ihtiyacı olan kolajen miktarının daha kolay sağlandığı bir gerçek.

Sizler yine de doğal besinlerden kolajen elde etmek istiyorsanız beslenme rutininize bu besinleri ekleyebilirsiniz; Kemik suyu, yumurtanın beyazı, C vitamini, ıspanak, semizotu, roka, tere, maydanoz, portakal, limon, mandalina, çilek, ahududu, böğürtlen, karadut, yaban mersini, sarımsak, su yosunu, morina balığı.

En İyi Kolajen Takviyesi

Kolajenin cildimize esneklik ve canlılık kazandırdığını artık biliyoruz. Kısacası gençliğimizin anahtarı onun ellerinin arasında saklı! O nedenle kolajene önem vermek cilt görünümümüz için çok önemli.

Kolajen takviyesi tüketmek, birçok kişi tarafından “beni gençleştirecek” düşüncesi ile başlanan bir alışkanlık. Yanlış bir düşünce de değil. Çünkü uzun vadede bakıldığında kolajen takviyelerini düzenli kullanmak, cildinizde gençleştirici bir etki uyandırır. Hücrelerinizi destekler ve cildinizin sıkılığını korumasına yardımcı olur. Aynı zamanda canlı ve gençlik ışıltısını korumaya da yardımcı olur.

Kolajen takviyesi kullanmaya karar veren kişiler, kısa sürede etkili sonuç almak için en iyi kolajen takviyesi markasını satın almak ister. Ancak bu düşünce ile gidip bilinmeyen sadece para tuzağı olan bir markaya ciddi miktarda ödeme yaptırmak sizlere gençliğinizi kazandırmaz. Aynı zamanda paranızı kaybetmenize de neden olur. Bu nedenle doğru bir şekilde marka seçimi yapılmalıdır.

Kolajen takviyesi için marka seçimi yaparken öncelikle içeriğine dikkat etmelisiniz. Kullanıcı yorumlarını değerlendirmek de hem marka hem ürün hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. Marka seçerken aynı zamanda gerekli koşullarda üretildiğini tescilleyebilen, uygun testlerden geçmiş, güçlü formüle ve gerekli belgelere sahip olan markalardan alışveriş yapmaya dikkat edilmelidir.

En iyi kolajen tavsiyesi markaları genellikle piyasanın önde gelen ve profesyonel markalarının altında üretilen ürünlerden bir araya gelmektedir. Kolajen takviyesi seçiminde titiz davranmak, beden sağlığınızı korumak için önemlidir. Çünkü genç ve canlı bir cilt çabalarınız kötü sağlık sorunları ile sonuçlanabilir. Bu nedenle markadan emin olmadan kullanmamanız uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.

Kolejen Takviyesi Almak Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Kolajen2

Düzenli kullanımda başarılı bir sonuç almanıza yardımcı olan kolajen kullanımı birçok kişi tarafından sevildi. Sosyal medya üzerinden de sık sık paylaşılmaya başlanması, daha geniş kesimlerde bulunan insanların bu kolajen proteininden haberdar olmasını sağladı. Kolajen kullanımının etkileri genel olarak 12 hafta düzenli kullanım sonrasında kendini hissettirir ve gözle görülür bir fark ortaya koyar.

Cildinizde ve beden sağlığınızda birçok faydalı yanı bulunan kolajen kullanımında kısa sürede olumlu etki alabilmek için doğru marka seçimi yapmak kadar doğru kullanım da önemli. Günlük belirtilen miktarın altında veya üstünde kullanmamak sizlere kısa sürede sonuç almanıza yardımcı olmaktadır.

 

Blog Son Eklenenler
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı Yaşam İpuçları

C vitamini, vücut için hayati öneme sahip bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan doğal savunma mekanizmasıdır.  C Vitamine dair detaylı bilgi yazımızın devamında...

23.02.2024
Atopik Cilt Nedir?
Atopik Cilt Nedir?

Cilt & Vücut Bakımı

Atopik cilt, genellikle kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren kronik bir cilt durumudur. Bu durum, cildin doğal bariyerinin zayıflaması sonucu dış etkenlere hassas hale gelmesiyle ortaya çıkar.   Detaylar yazımızın devamında...

23.02.2024
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Arjinin, vücutta çeşitli önemli işlevleri yerine getiren bir aminoasittir.  Arjinin vücudunuzda ne işe yaradığı, eksikliğinde oluşacak belirtiler ve daha fazlası yazımızın devamında...

18.01.2024
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Kışın vitamin takviyeleri, soğuk havalarında etkisiyle hastalanma riskinizi en az düzeye indirebilecek unsurların başında gelmektedir. Peki, hangi vitaminleri ne kadar ve ne oranda almalıyız? Detaylar yazımızın devamında...

18.01.2024
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış mevsimi, daha çok rüzgar, daha çok soğuk hava ve bunların etkisiyle düşük nem seviyeleri anlamına geliyor. Tüm bu etkilerle birlikte cilt sağlığı da olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Cildinizi soğuk havada koruyacak bakım önerileri yazımızın devamında...

18.01.2024
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte havadaki nem oranının düşmesi, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir.  Kış aylarında nemlendirici kullanmanın önemi ve püf noktaları yazımızın devamında...

18.01.2024
En Çok Melatonin İçeren Besinler!
En Çok Melatonin İçeren Besinler!

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Melatonin, vücudun doğal olarak ürettiği bir hormondur. Uyku düzenini sağlamak gibi bir görevi yerine getirse de aslında birçok konuda faydası bulunuyor. Melatonin ve vücudunuza etkileri üzerine detaylı bilgi yazımızın devamında...

18.01.2024
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

14.11.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.