Whatsapp Destek
Menü
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Sepetim
En İyi 5 Gözenek Sıkılaştırıcı Tonik ve Losyon
12.09.2020

En İyi 5 Gözenek Sıkılaştırıcı Tonik ve Losyon

Gözenek genişlemesi sorunu kadınların en sık karşılaştığı yağlı cilt sorunlarından biridir. Bu durumu önlemek için gözenek sıkılaştırıcı kullanılabilir. Ancak doğru ve uygun gözenek sıkılaştırıcıyı seçmek o kadar kolay değildir. Ayrıca gözenek sıkılaştırıcı olarak; tonik, losyon, gündüz bakım kremi, termal su ve nemlendirici gül suyu gibi çeşitli ürünler kullanılabilir. Bu yazımızda “En İyi 5 Gözenek Sıkılaştırıcı Tonik ve Losyon”dan bahsedeceğiz. Ama öncelikle bazı temel soruları cevaplayalım.

Gözenek sıkılaştırıcı nedir?

Tüm vücutta bulunan gözenekler terin ve havanın geçmesini ve cildin nefes almasını sağlar. Ancak bazı sebeplerden dolayı bu gözenekler genişleyebilir. Bu durum güzelliğe vurulan bir darbedir. Gözenek genişlemesinin önüne geçmek için gözeneklerin neden genişlediğini bilmekte fayda vardır. Gözeneklerin genişleme sebeplerini 6 maddede inceleyebiliriz. Bunlar;

- Genetik; gözenek genişliği genetik olarak miras kalabilen bir özelliktir. Buradan da anlaşılacağı üzere gözenek genişlemesinin kalıtımsal olarak insandan insana aktarılabilmesi mümkündür.

- Yağlı cilt; Cildi yoğunlaştırma eğiliminde olan yağlar dolayısıyla, yağlı ciltlerin gözenekleri daha büyük olur.

- Yaş; Yaşlandıkça cilt elastikiyetini kaybeder ve cildin gerilmesi ve sarkması gözeneklerin daha büyük görünmesine neden olur.

- Güneş hasarı; Uzun süre ve korumasız olarak güneş ışınlarına maruz kalınması cilt gözeneklerinin daha büyük görünmesine neden olabilir.

- Siyah noktalar; Siyah nokta ve sebum sıvısı ile tıkanmış gözeneklerden kaynaklanan akne enfeksiyonları genellikle gözenek genişlemesine neden olur.

- Tıkanmış gözenekler; Ciltte biriken yağ, kir ve ölü cilt hücreleri gözeneklerde toplanabilir. Bu da gözeneklerin normalden daha büyük görünmesine neden olur.

Gözenek genişlemesini önlemek veya bu sorunu azaltmak için kullanılan ürünlere gözenek sıkılaştırıcı denir. Gözenek sıkılaştırıcı ürünler kategorisine; tonikler, kremler, sütler, temizleyici jeller gibi bir çok cilt bakım ürünü girmektedir. Gözenek sıkılaştırıcı ürünleri doğru ve uygun bir şekilde kullanarak daha sağlıklı, güzel ve genç bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Neden gözenek sıkılaştırıcı kullanılmalı?

Gözenek genişlemesi sorununun nedenlerine bakıldığında görülecektir ki genetik sebepler hariç tüm bu nedenlerle cerrahi müdahale olmadan mücadele edilebilir. “Neden gözenek sıkılaştırıcı kullanılmalı?” sorusunun cevabını aşağıdaki maddelerle verebiliriz.

- Cildin daha güzel ve sağlıklı görünmesi için,

- Cildin erken yaşlanmaması için,

- Yaşlılık belirtilerinin azaltılması için,

- Siyah noktalardan kurtulmak için,

- Ciltteki sarkmaların önüne geçmek için.

1- Perricone MD Intensive Pore Minimizer

Perricone MD Intensive Pore Minimizer, gözenek sıkılaştırıcı bir toniktir. Yağlı ve akneli ciltlerde görülen genişlemiş gözeneklere karşı kullanılabilir. Cildi kir ve kalıntılardan arındırır. Tıkanmış gözeneklerin açılmasını sağlar. Gözenekleri sıkılaştırır ve genişlemiş gözenek görünümünü en aza indirir. Cildi gözle görülür şekilde sıkılaştırmak, nemlendirmek ve enerji vermek için; DMAE, salisik asit ve bakır kompleks ile formüle edilmiştir. Glikolik asit ve salisik asitten elde edilen AHA ve BHA içeriği yardımıyla cildin yağ dengesini kontrol altına alır. Aşırı yağlanmayı ve parlamayı engeller. Cilde temizlenmiş ve donuk (mat, parlak olmayan) bir görünüm verir.

Kullanım şekli; sabah ve akşam, temizlenmiş yüze bir miktar pamuk yardımı ile nazikçe sürebilirsiniz.

2- Sirenol Cadı Fındığı Tonik

Sirenol Cadı Fındığı Tonik

Sirenol Cadı Fındığı Tonik, cildi ve gözenekleri sıkılaştırmaya ayrıca gözenekleri temizlemeye yardımcı olan bir toniktir. %100 doğal formüle sahiptir. Tüm cilt tipleri için uygundur. GDO, gluten, paraben, petrol türevleri, ftalat,silikon, sülfat, üre ve yapay renk içermez. Hayvanlar üzerinde test edilmemiş bir ürün olduğundan hayvan severler tarafından rahatça tercih edilebilir.

Cadı fındığı; Amerika’nın soğuk bölgelerinde yetişen bir ağaçtır. Bu ağacın kabuklarından kaynatılarak elde edilen “doğal cadı fındığı” FDA (Birleşik Devletler (ABD) Yiyecek ve İlaç İdaresi) tarafından kozmetik etkileri onaylanmış birkaç ağaçtan biridir. Cadı fındığı ağacı literatürde “Hamamelis Virginiana” ve “Witch hazel” adlarıyla da bilinmektedir. Bu ağaç ülkemizde “macadamia yağı” ile de karıştırılmaktadır. Macadamia yemiş veren ve sıcak bölgelerde yetişen bir ağaç olduğundan bu ikisi farklı ağaçlardır.Cadı fındığının yağı bulunmamaktadır.

Kullanım şekli; cilt temizliği sonrası ya da bakım öncesi günlük olarak kullanılabilir.

3- La Roche Posay Effaclar Tonik

La Roche Posay Effaclar Tonik

La Roche Posay Effaclar Tonik, yağlı ve akneye eğilim gösterebilen ciltler için sıkılaştırıcı ve mikro soyucu bir toniktir. Yağlı ve akneye eğilim gösteren cilde sahip olanlar kullanabilir. Pürüzlü yağlı ciltlerde, geniş gözenek ve düzensiz cilt dokusu görünümünün düzelmesine ve daha iyi bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan temizleyici maddeler ve sıkılaştırıcı LHA™ ile ciltteki gözeneklerin temizlenmesini sağlar.

Siyah noktalarda %25 azalma ve sebum sıvısında %16 azalma sağlar. 5.5 olan pH değeri ile cilde uyumludur. Temizleme ve tonikleme amacıyla kullanılabilir. Nemlendirme yapmak için ise; La Roche Posay Effaclar Duo (+) kullanılabilir. 200ml’lik şişede satılan bir üründür.

Kullanım şekli; ürünü bir parça pamuğa dökerek, önceden temizlenmiş ve kurulanmış yüzünüze nazikçe uygulayın. Göz çevresiyle temas ettirmekten kaçının.

 

4- Caudalie Beauty Elixir

Caudalie Beauty Elixir

Caudalie Beauty Elixir, 16. Yüzyılda Macaristan Kraliçesi Elizabeth’in gençlik iksirinden esinlenerek geliştirilen bir üründür. Cildin yumuşatılmasına ve gözeneklerin sıkılaşmasına destek olur. Cilde nem verir ve canlılık kazandırır. İçeriğinde; üzüm, portakal çiçeği, gül, organik balm, nane ve biberiye bulunmaktadır.

Adından da anlaşılacağı gibi bir güzellik iksiri olarak tanımlanabilir. %100 doğal türevli içerikleri ve bitkisel özlerle cilde ışıltı verirken ince çizgilerin görünümünü azaltır. Ayrıca gözenekleri de sıkılaştırır. Makyaj bazı etkisi yapabilir. Bu sayede makyajın ciltte daha uzun süre kalmasını sağlar ve moda defilelerinin vazgeçilmez bir ürünüdür. Canlandırıcı etkisiyle cilde ışıltılı bir görünüm kazandırır ve aromatik kokusuyla cildi yatıştırır. Duyuları canlandırır.

Kullanım şekli; kullanmadan önce çalkalayın. Daha sonra gözünüzü kapatın ve yüzünüze sıkın. Günün herhangi bir saatinde cildinizi canlandırmak veya makyajınızı sabitlemek için kullanabilirsiniz.

5- Lierac Double Toning Jel Losyon

Lierac Double Toning Jel Losyon, adından da anlaşılacağı üzere çift etkili temizleyici bir üründür. İyonik temizleme estetik tekniğinden ilham alınarak geliştirilen jel losyon tonik, tüm cilt tipleri için geliştirilen formülü ile çift etkili temizleyicilerin etkinliğini arttırıcı bir özelliğe sahiptir.

Cildi derinlemesine temizler ve gözenekleri sıkılaştırır. Aktif jel dokusu su ile temas ettiğinde suya dönüşür. Yasemin, lotus çiçeği ve beyaz gardenyanın feminen notaları ile ciltte taze bir duyu (his) bırakır. Tüm cilt tipleri için kullanılabilir. Mikro-magnet temizleyici ile yüzeyde ve derinde kirleri yakalar ve yok eder. İçeriğindeki hyaluronik asit ile yaşlanma karşıtı bakım sunar ve nilüfer özü cildi korur. Cildi ölü hücrelerden arındıran bir özelliğe sahip olup, içeriğindeki enzimatik mikro-eksfoliant bu işe yarar. Bu ürün bilim ve doğadan gelen eşsiz sinerji olarak tanımlanabilir.

Kullanım şekli; bir pamuk yardımıyla göz çevrenize gelmeyecek şekilde uygulayın. Durulamayın.

Blog Son Eklenenler
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı Yaşam İpuçları

C vitamini, vücut için hayati öneme sahip bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan doğal savunma mekanizmasıdır.  C Vitamine dair detaylı bilgi yazımızın devamında...

Devamını Oku
23.02.2024
Atopik Cilt Nedir?
Atopik Cilt Nedir?

Cilt & Vücut Bakımı

Atopik cilt, genellikle kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren kronik bir cilt durumudur. Bu durum, cildin doğal bariyerinin zayıflaması sonucu dış etkenlere hassas hale gelmesiyle ortaya çıkar.   Detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
23.02.2024
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Arjinin, vücutta çeşitli önemli işlevleri yerine getiren bir aminoasittir.  Arjinin vücudunuzda ne işe yaradığı, eksikliğinde oluşacak belirtiler ve daha fazlası yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Kışın vitamin takviyeleri, soğuk havalarında etkisiyle hastalanma riskinizi en az düzeye indirebilecek unsurların başında gelmektedir. Peki, hangi vitaminleri ne kadar ve ne oranda almalıyız? Detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış mevsimi, daha çok rüzgar, daha çok soğuk hava ve bunların etkisiyle düşük nem seviyeleri anlamına geliyor. Tüm bu etkilerle birlikte cilt sağlığı da olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Cildinizi soğuk havada koruyacak bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte havadaki nem oranının düşmesi, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir.  Kış aylarında nemlendirici kullanmanın önemi ve püf noktaları yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
En Çok Melatonin İçeren Besinler!
En Çok Melatonin İçeren Besinler!

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Melatonin, vücudun doğal olarak ürettiği bir hormondur. Uyku düzenini sağlamak gibi bir görevi yerine getirse de aslında birçok konuda faydası bulunuyor. Melatonin ve vücudunuza etkileri üzerine detaylı bilgi yazımızın devamında...

Devamını Oku
18.01.2024
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.