x
sadsad x
asdasd
Marka Listesi
Tavsiye Edilenler
Yeni Ürünler
Color Soin 7C Terracotta ... Color Soin 8C Copper Blon... Color Soin 10R Shinning R... Color Soin 7M Mahogany Ch... Color Soin 9R Fire Red Ko... Color Soin 5M Mahogany Ch... Color Soin 4M Mahogany Ch... Color Soin 10N Platinum B... Color Soin 9N Honey Blond... Color Soin 11A Sandy Ash ...
Sırala:
1 2 3 4 5 6 7
Sırala:
1 2 3 4 5 6 7

Saç Boyaları

Saç boyaları 1907’de Eugen Schuller’in geliştirdiği, ondan evvel kadınların bitkisel kökboyaları ile idare ettiği, geçmişten bu yana günümüze kadar tüm bayanların ilgi odağı, vazgeçilmez ihtiyacı konumuna gelmiştir. Kadınlar ve büyük bir çoğunluğu olmasa da erkekler saç boyalarına zaman zaman belirli aralıklarla ihtiyaç duyarlar, bu bazen renk değiştirmek istediğindendir bazense beyazlayan saçlar sebebi ile olur. Özellikle kadınların psikolojik olarak kendilerini mutsuz hissettikleri zamanlarda kendilerinde değişiklik yapmak istedikleri izlenmiştir. Ve bu değişimde ilk akla gelen saç boyları mucizesine sığınmaktır.O zaman bu kategorideki saç boyaları tam size göre, istediğiniz rengi seçebilir, farkınızı yansıtabilirsiniz.

Saç boyaları kaç çeşittir?

Üç çeşit saç boyası vardır.

  • Direkt saç boyaları saçı değiştirmez. Doğrudan saç telinin dış yüzeyine yapışırlar. Boya negatif, saç pozitif yüklü olduğu için birbirlerine mıknatıs gibi yapışarak saça sabitlenirler. Bu boyalar saçın renginin açılmasına veya beyaz saçların örtülmesine izin vermezler. Etkileri 6 ile 8 şampuanlamadan sonra hafiflemektedir.
  • Kalıcı saç boyaları olarak bilinen oksidasyon bazlı saç boyaları saç teline derinlemesine nüfuz etmektedirler. Bu tip saç boyaları, saçın ve özellikle saça rengini veren melaninin yapısını değiştirir. Kalıcı saç boyalarında iki tane bileşik bulunmaktadır ve etkilerini bu iki bileşik ile göstermektedirler. Oksijenli su (oksidan) ve amonyak (alkalin). Amonyak, saç teline kimyasal boyanın girmesine izin verecek şekilde saçın kabuğunu açar. Kabuklar açıldıktan sonra amonyak uçar. Oksijenli su ise saç telinin içindeki doğal renk hücrelerini değiştirerek boyaların birleşip görünebilir olmasına izin vermektedir. Bu boyalar beyaz saçların tamamen kapanmasına izin verdiği gibi, saç rengine yapılacak açma veya koyultma gibi kökten renk değişimleri için de uygundur. Dayanıklılıkları uzun sürelidir.
  • Ton sür ton olarak adlandırılan saç boyaları ise, yukarıda anlatılan direkt boyalar ve oksidasyon bazlı boyaların ortalarında bir yerde bulunur. Amonyak içermezler ama oksijenli su içerirler. Saç kabuğunun açılıp boyanın tutunması için amonyak yerine aynı işlevi gören farklı bir molekül kullanılmaktadır. Yani bu tür boyalarda da saç teli kabuğunun hemen altı boyayı tutar. Bu da ton sür ton boyamanın direkt boyalardan fazla ama oksidasyon bazlı boyalardan daha az dayanması anlamına gelir. Ton sür ton boyalar yarı oranda beyaz saçları örter ve yaklaşık 24 şampuanlama içinde de hafiflemektedir.

Saçları boyası kullanmadan evvel nelere dikkat etmeliyiz?

Saçların boyama işlemi öncesinde kirli ya da temiz olması çok fazla önemli değildir. Ancak saçların üzerinde boya işleminden önce jöle, saç spreyi, biryantin, wax, saç köpüğü gibi içeriğinde kimyasal barındıran diğer maddelerden arınmış olması gerekmektedir. Çünkü boyanın saçlara iyice işlemesini engelleyerek, boyanın saçlarımızda kalıcılığına da azaltır.

Saç boyaları saça zarar verir mi?

En bilinen sebep saç boyasının saçları döktüğüdür. Fakat saç boyaları saçlarımızın dökülmesinin sebebi değildir. Çünkü saçlar, deri kısmının dışarısında kalır ve ölü keratin hücrelerinden oluşmaktadır. Sadece oksidan gibi renk açıcı maddeler nedeni ile incelip zayıflarlar. Saç dökülmesinin esas nedenlerini düzensiz beslenme, biyolojik rahatsızlıklar, mevsim koşulları gibi nedenlere bağlayabiliriz. Aynı zamanda kaliteli bir saç boyası tercih ettiysek saçımızın rengini değiştirmekle kalmaz, ona bakım uygulayarak, canlılık ve güçlülük de verir.

Saç Boyası kullanırken…

Eğer saç boyamasını kendiniz evde yapacaksanız boyamaya başlamadan önce saçlarımızın bittiği alın bölgesi, kulak üzeri ve ense kısımlarına deriye iyice yedirmeden krem uygulamanız tavsiye edilmektedir.Saç boyama işlemi bittikten sonra ise bu krem tabakasını bir ile kolayca temizleyebiliriz. Saçlarımız normal durumlarda ayda 1 cm uzamaktadır. Saçların diplerinden 4 ile 5 hafta sonrasında dip boyası yapılması gerekir. Saçlarda kimi zaman renk kimi zamanda tedavi ve bakım amaçlı kullanılan kına saçların üzerinde doğal bir katman oluşturur. Uzun süre saçlarda kalır. Kına saçlara uygulandıktan sonra uzun süre saçlardan çıkarmak mümkün değildir. Eğer saçlarda kına kullanılmışsa kimyasal bir saç boyası kullanmanız önerilmez. Kınanın saçtan akması beklenmelidir. Ancak kuaför ya da güzellik uzmanı renk açıcı ile bu kınayı çıkarabileceğini söylerse de saçlarınızın aşırı derecede yıpranacağını göz önüne almayı unutmadan işlem yaptırabilirsiniz.Boya ürünleri kullanılmadan önce mutlaka test edilmelidir. Bazı insanlar diğer insanlara göre daha hassas olabilmektedirler.

Yukarı Çık
Narecza WhatsApp Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız. 09:30-18:30 Tıklayınız
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.