%100 Orijinal Ürün
Whatsapp Destek
Menü
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Sepetim

Reishi Mantarı

Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Toplam 1 ürün bulunmaktadır.
Görünüm :
Solgar Reishi Shiitake Maitake Mushroom Extract 50 Kapsül
%19 İndirim
734,59 TL
906,90 TL
Sepete Ekle İncele

Reishi Mantarı

Geleneksel Çin tıbbında yüzyıllardır yaygın bir yere sahip olan reishi mantarı genel olarak Asya ülkelerinde de hem gıda hem tedavi amacıyla kullanılıyor. Geniş etki alanı ve faydaları itibarıyla ölümsüzlük mantarı adı ile de bilinen bu mantar çeşidi, literatürde "Ganoderma lucidum" ismiyle tanınıyor. Peki reishi mantarı nedir, faydaları ve zararları neler? Niçin "ölümsüzlük mantarı" adı ile biliniyor? Tüm merak ettiklerinizi Narecza’da öğrenebilir, hemen keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Reishi Mantarı Nedir?

Son zamanlarda popülerliği günden güne artan Ganoderma lucidum (reishi mantarı) Çin başta olmak üzere Asya ülkelerinin geleneksel ve tamamlayıcı tıbbı (GETAT) içerisinde yüzyıllardır önemli bir yere sahip. Bu açıdan GETAT uygulamalarında öne çıkan ve Türkiye'de daha çok kırmızı reishi mantarı adı ile bilinen bu ürünler, aynı zamanda ömrü uzatıp sağlığı geliştirdiğine inanılan bir mantar türü. Parlak bir yüzeye sahip olan reishi mantarı, koyu kırmızı bir renkte ve odunsu bir dokuda. Latincede "parlak" anlamına gelen "lucidus" sözcüğünden adını alan Ganoderma lucidum (reishi mantarı), doğal ortamda yetişmesinin yanı sıra nadir bulunduğu için eski zamanlarda soyluların erişebildiği bir mantar türü olarak biliniyor. Daha sonraki dönemlerde ise erişilmesi güç olduğu için yetiştiriciliğine başlanmış olan ölümsüzlük mantarı, 2000'li yıllara gelindiğinde ise binlerce ton tüketilen bir duruma geliyor. Genelde meşe ve erik ağaçlarının üzerinde yetiştirilmeye başlanan bu mantar türü, coğrafi bölgelere göre farklı çeşitleri ile tercih ediliyor. Örneğin, Çin'in güneyinde siyah reishi mantarı popülerken Japonya'da ise kırmızı reishi mantarı ön plana çıkıyor. Sıcak ve nemli koşullarda büyüyen Ganoderma lucidum, oval olup genellikle 40 - 200 mm çapında boyutlara sahip.

Reishi Mantarı Faydaları ve Zararları Neler?

Maalesef çeşitli spekülasyonlara da sahip olan reishi mantarı faydaları açısından çokça araştırma konusu oluyor. Bu noktada yalnız güvenilir kaynakları dinlemekte ve bilimsel araştırmaları referans almakta yarar var. Örneğin, National Library of Medicine (Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi) resmi sitesinde yer alan bilgilere göre bu mantar türleri; bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurken yorgunluk ve depresyona karşı da mücadele ediyor. Hücre hasarını önleyen antioksidan etkisi ve kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olması da yine aynı resmi yayın organı tarafından aktarılan bilgiler arasında. Bunun dışında reishi mantarı ne işe yarar bakıldığında; her ne kadar bazı kanser türlerine (gastrointestinal ve göğüs) karşı koruyucu amaçla kullanılsa da bu konuda klinik çalışmalara ihtiyaç duyuluyor. Bugünkü bilgiler ışığında reishi mantarı dâhil olmak üzere Ganoderma türlerinin hastalık önleme ve tedavi için doğal ürünler olarak değerlendirilmesi kalite kontrol, yetiştirme usulleri ve ticari formülasyon gibi bir dizi kritere ihtiyaç duyuyor. Tek başına ya da kemoterapi veya radyasyon tedavisi ile birlikte kullanıldığı durumlarda dahi etkinliğinin araştırılması gerekiyor ve mevcut veriler hâlihazırda oldukça sınırlı. Prof. Dr. Mustafa Özdoğan'ın resmi sitesinde yer verdiği bilgilere göre ise bu mantar türlerinin tümör hücrelerinde öldürücü etki gösterdiği raporlanmış durumda. Son olarak reishi mantarı zararları hakkında ise çeşitli bilgiler mevcut. Çeşitli vakalardaki letarji (uyuşukluk) ve anoreksiden (iştahsızlık), cilt lezyonları, saç dökülmesi gibi problemlerden G. lucidumun sorumlu tutuluyor.

Reishi Mantarı Kullanımı Hakkında

Kuru, sıvı, kapsül ya da toz formunda bir ekstrakt olarak alınan bu mantar çeşidi, sahip olduğu formuna göre farklı kullanım talimatları içeriyor. Örneğin, reishi mantarı çayı öne çıkanlar arasında. Bu mantarlardan çay yapabilmek ya da çorbaya eklemek mümkün görünüyor. Çay elde etmek içinse mantarı öğütüp dilimlemek, ardından suda ortalama 1 saat kaynatmak gerekiyor. Kaynayan suyu ise bir filtre yardımı ile süzüp içmek mümkün. Kurutulmuş olan formları ise çorba ya da çay gibi içeceklere katılabiliyor. Toz formunda olanları ayrıca tatlı ve yemeklerde de tüketilebiliyor. Daha çok klinik araştırmaya ihtiyaç duyduğu için özellikle reishi mantarı içerikli gıda takviyelerini kullanmadan önce hekiminizin direktifleri doğrultusunda hareket etmeyi unutmayın. Dilerseniz, Bitkisel Ürünler sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku   ▶ Gizle   ▶
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.