Whatsapp Destek
%100 Orijinal Ürün
%100 Güvenli Ödeme
Yukarı
Vitamin ve Mineraller Hakkında Tüm Merak Edilenler
25.11.2021

Vitamin ve Mineraller Hakkında Tüm Merak Edilenler

Vitaminler ve mineraller, vücudun sağlıklı şekilde çalışması için hayati öneme sahiptir. Vücudun günlük vitamin ve mineral ihtiyacı, besinler aracılığıyla ya da takviye kullanımı ile karşılanabilir.

Vitamin ve Mineral Nedir?Vitaminler, insan vücudunun çalışmasında rol alan organik bileşiklere verilen genel isimdir. Mineral nedir sorusuna ise insan vücudundaki hayati faaliyetlerin yerine getirilebilmesi için oldukça önemli inorganik bileşiklerdir şeklinde cevap vermek mümkündür. Bu bileşikler, insan vücudunun kendisi tarafından üretilmez; dışarıdan alınması gerekir.

Vitaminler ve mineraller, insan sağlığının korunması için gereklidir. Ancak günlük ihtiyaç; yaşa, cinsiyete ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Vücudun günlük ihtiyacı, mutlaka düzenli olarak karşılanmalıdır. Bunun için düzenli ve yeterli bir beslenme programı takip etmek oldukça önemlidir. Ancak gündelik hayatın temposu içerisinde bu düzene uygun hareket etmek mümkün olmayabilir.

Vitaminlerin ve minerallerin eksikleri, farklı semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Eksiklik semptomları ortaya çıktıysa vücudun ihtiyacını karşılamak adına sadece gıdalardan değil takviye ürünlerden de destek alınmalıdır. Vitamin ve mineral takviyeleri ile eksiklik kısa süre içerisinde giderilebilir. Bu sayede, eksiklikten kaynaklanan daha ciddi sağlık sorunları da kolayca önlenebilir.

Vitamin ve Mineral Çeşitleri Nelerdir?Vitamin çeşitleri, genellikle harfler kullanılarak isimlendirilir. Bu bileşiklerin yağda ve suda çözünen çeşitleri mevcuttur. Mineraller ise farklı kimyasal maddelerin bir araya gelip başkalaşması ile oluştuğundan özel isimlere sahiptir. İnsan vücudu için önemli olan vitamin ve mineral çeşitlerinin bazılarından kısaca şu şekilde bahsedilebilir:

D VitaminiD vitamini, büyük oranda güneşten alınan ve kemiklerin gelişmesinde ve korunmasında önemli rol oynayan bir bileşiktir. Yeterli miktarda alınmadığında kemik yapısında bozulmalar başta olmak üzere çok sayıda ciddi hastalık ortaya çıkabilir. Vücudun vitamin D ihtiyacının sadece %10’u, besinler yolu ile karşılanabilir. Bu yüzden güneşlenme süresinin yetersiz kaldığı durumlarda takviye olarak bu bileşiğin alınması gereklidir.

C VitaminiBağışıklık sistemi üzerindeki etkileri ile tanınan vitamin C, suda çözünür. Bu nedenle depolanamaz. Vücudun C vitamini ihtiyacı, günlük olarak karşılanmalıdır. Fazlası idrar yolu ile vücuttan atıldığı için takviye almanın bilinen ciddi bir yan etkisi söz konusu değildir. Bu bileşiğin kolajen proteinlerinin sentezlenmesinde de görev aldığı bilinmektedir; bu açıdan da yeterli miktarda alınması oldukça önemlidir.

K VitaminiYağda çözünen K vitamini, kendi içerisinde K1 ve K2 olmak üzere iki çeşide sahiptir. Gıda yolu ile alınabilen K1, bağırsak bakterileri tarafından K2’ye dönüştürülür. K vitamini eksikliği, bu nedenle yetişkinlerde nadir görülür. Ancak, yeni doğan bebeklerde ve küçük çocuklarda sıklıkla karşılaşır. Eksikliğinde, kanamaların durdurulaması gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilk semptomlar görüldüğü andan itibaren takviye kullanımına başlanarak önlem alınması gereklidir.

Balık YağıBalık yağı, bir mineral değildir; ancak vücut için son derece önemlidir. Gıda takviyesi olarak kullanılan balık yağı hapı, içerisinde çok sayıda minerali de barındırır. Balık yağının mineraller ile zenginleştirilmesinin sebebi, vücut tarafından emilimini hızlandırmaktır. Bu yağ, beyin besini olarak da isimlendirilen değerli bir yağ asidi olan omega 3 açısından da oldukça zengindir.

KolajenBir çeşit hayvansal protein olan kolajen, özellikle cilt ve saç sağlığı için son derece faydalıdır. Kolajen takviyesi de tıpkı balık yağı gibi mineraller ile zenginleştirilir. Kolajen takviyeleri içerisinde, özellikle cilt ve saç sağlığı üzerinde etkileri bilinen mineral ilaveleri yer alır. Bu sayede kısa sürede güçlü etkiler alınması sağlanır. Bu takviyeler, cildin esnek ve genç kalmasını desteklerken, saçların da sağlıkla parlamasına yardımcı olur.

Beta GlukanBeta glukan, bir çeşit karbonhidrattır. Balık yağı veya mineraller gibi insan vücudunun üretemediği besin grupları içerisinde yer alır. Yüksek kolesterol ve diyabet benzeri rahatsızlıklara karşı direnç sağlamak gibi çok sayıda olumlu etkisi olduğu için takviye olarak kullanılması önerilir. Takviye beta glukan içerisinde çok sayıda mineral ve vitamin desteği de bulunur. Bu sayede yüksek emilim oranı elde edilerek maksimum verim sağlanır.

Vitamin ve Mineral Takviyesinin Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve Mineral

Tüm vitaminler ve mineraller vücutta farklı bir rol oynar ve bu rollerin tamamı insan yaşamının sürdürülebilmesi için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle vücudun ihtiyacının tam olarak karşılanması gerekir. Bu aşamada takviyelerden yararlanılması mümkündür. Vitamin ve mineral takviyelerinin sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilir:

- Yetersiz beslenme nedeniyle ortaya çıkan problemlerin kısa süre içerisinde ortadan kaldırılmasını destekler.

- Vücudun günlük bileşen ihtiyacının kolayca ve doğru şekilde karşılanmasını sağlar.

- Vücudun sağlıklı işleyişinin kesintiye uğramadan devam etmesini destekler.

- Bağışıklık sistemini güçlü tutarak dış etkenlerden kaynaklanan hastalıklara karşı bir savunma oluşturur.

- Hücrelerin büyümesine, gelişmesine, yenilenmesine ve onarılmasına katkı sağlayarak tüm vücut sistemlerine destek olur.

- Hastalıklar ile savaşta bağışıklık sistemi başta olmak üzere tüm vücut sistemlerine katkı sağlar. Böylece hastalıkların iyileşme sürecini olumlu yönde etkiler.

- Dinç ve enerjik hissedilmesini destekler. Halsizlik ve yorgunluk ile savaşır.

Vitamin ve mineral takviyeleri, sadece eksiklik belirtileri ortaya çıktığında değil sürekli olarak kullanılabilir. Bir uzman desteği ile vücudun ihtiyaçları belirlenerek uygun takviye ürünlerden yardım alınabilir. Birçok vitamin ve mineral vücudun kendisi tarafından üretilemez ve depolanamaz. Bu nedenle, düzenli olarak tüketilmeleri gerekir. Ancak onca vitamini ve minerali sadece besinler yolu ile düzenli olarak almak pek mümkün değildir.

Yeterli bir beslenme düzeni içerisinde yer alan besin miktarı bile insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralin tamamını karşılamayabilir. Bu nedenle takviye ürünlerden yararlanmak sağlık açısından verimli bir yoldur. Ayrıca, tek bir kapsül ya da tablet ile vücudun ihtiyaçlarını karşılamak oldukça pratik bir yöntemdir.

En Güvenilir Vitamin ve Mineral Markaları Hangileridir?Nar Ecza, en güvenilir vitamin ve mineral markalarının ürünlerini kullanıcılarına sunar. Nar Ecza aracılığı ile kolayca çok sayıda güvenilir ve kaliteli takviye ürün markasına ve çeşidine ulaşabilirsiniz. Pastil, tablet, kapsül ya da sıvı formda üretilen ürünlerden ihtiyacınıza yönelik olanları inceleyebilir ve detaylı bilgiler alabilirsiniz. Geniş fiyat aralıklarına sahip ürünler içerisinden size hitap edenleri güvenle satın alabilirsiniz. Nar Ecza aracılığı ile ulaşabileceğiniz güvenilir vitamin ve mineral markalarından bazıları şunlardır:

VenaturaVenatura kapsül, tablet ve şase gibi farklı formlara sahip takviye ürünler satışa sunar. Çok sayıda vitamin ve mineral içeren kompleks ürünleri içerisinden ihtiyacınıza uygun seçimler yapabilirsiniz. Veranatura markasına ait, çocukların kullanıma uygun takviye ürünler de mevcuttur.
Gıda Takviyesi

PharmatonGüvenilirliği ve kısa sürede etki eden formülleri sayesinde Pharmaton kapsüller, takviye ürünler içerisinde oldukça bilindiktir. Omega 3 ve ginseng gibi farklı bileşenler ile zenginleştirilen multivitamin kapsüller, günlük vücut ihtiyacını karşılamak üzere formüle edilmiştir. Pharmaton tarafından üretilen takviyeler, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde oldukça etkilidir.

OrzaxÖzellikle çocuklar için hazırladığı takviye ürünler ile öne çıkan Orzax, alanında güvenilir markalardan birisidir. Çocukların, yetişkinlerden farklı olan vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen Orzax, bu amaçla takviye ürünlerini sıklıkla sıvı formda üretir. Bu sayede çocukların bu ürünleri kolayca tüketmesine imkân sağlar. Markanın yetişkinlerin kullanımına uygun ürünleri de mevcuttur.
Vitamin

VoonkaÖzellikle cilt ve saç sağlığ0ı üzerindeki etkileri ile bilinen kolajen takviyelerinde adından söz ettiren Voonka, ürünlerinde tüketimi kolaylaştırmak adına çeşitli aromalar kullanılır. Lezzetli bir tüketim sağlayan ürün içeriği; aynı zamanda vitaminler, mineraller ve yağ asitleri açısından da oldukça zengindir.

Blog Son Eklenenler
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
Kırışık Eller İçin En İyi Krem Çeşitleri Nelerdir?
Kırışık Eller İçin En İyi Krem Çeşitleri Nelerdir?

Cilt & Vücut Bakımı

Zarif, kendin emin çizgiler, yumuşak dokunuşlar ve pürüzsüz bir cilde sahip eller için basit bir bakım bile yeterli olabilir. Bu bakım içinde en büyük yeri kulkusuz kremler kaplıyor. Doğru krem için tüm detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
14.11.2023
Yüz Masajı İle Gençliğe Bir Adım Daha Atın
Yüz Masajı İle Gençliğe Bir Adım Daha Atın

Cilt & Vücut Bakımı

Yüz masajı, yüz bölgesine uygulanan bir masaj türüdür. Bu masajın amacı, yüz kaslarını rahatlatmak, dolaşımı arttırmak ve genel olarak yüzün daha genç ve canlı görünmesini sağlamaktır. Yüz masajının uygulama yöntemleri ve püf noktaları yazımızın devamında...

Devamını Oku
04.10.2023
Gözaltı Şişliğini ve Morluğunu Gidermek İçin En Etkili Yöntemler
Gözaltı Şişliğini ve Morluğunu Gidermek İçin En Etkili Yöntemler

Cilt & Vücut Bakımı

Gözaltı şişliği ve morluğu herkesin yaşayabileceği yaygın bir sorundur. Stres, yorgunluk, uyku eksikliği, alerjiler ve hormonsal değişiklikler gibi birçok faktör, gözaltı şişliği ve morluğuna neden olabilir. Göz çevresi sorunları ve giderme yöntemleri yazımızın devamında...

Devamını Oku
04.10.2023
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri
Yaz Aylarında Güneşten Yorulan Yüzler İçin Bakım Önerileri

Cilt & Vücut Bakımı

Yaz aylarında güneşin cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmak önemlidir. Ancak tüm önlemlere rağmen cildimizde bazı yorgunluk ve yıpranma belirtileri görülebilir. Bu etkileri en aza indirecek ve gidermenize yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
11.09.2023
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı
Esmer Tenliler İçin Leke Bakımı

Cilt & Vücut Bakımı

Esmer ciltler, güneş ışınlarına maruz kaldıklarında açık tenlilere göre daha az güneş yanığı yaşarlar, ancak güneş lekeleri oluşma riski daha yüksektir. esmer tenliler için güneş lekelerini giderici detaylar yazımızın devamında...

Devamını Oku
08.09.2023
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?
Havuzda Yıpranan Saçlar İçin Etkili Bakım Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Tüyoları

Yazın girdiğiniz havuzun klorlu suyu, içerisindeki kimyasallar ve güneş ışınları, saçlarınızı yıpratabilir. Yıpranan saçlar, matlık, kırılma ve düzensizlik gibi sorunlara yol açabilir. Saçınızı eski canlılığına kavuşturmaya yardımcı bakım önerileri yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler
Açık Tenlilerde Güneş Lekelerini Hızlı Geçirmek İçin En iyi Ürünler

Güzellik & Dermokozmetik

Açık tenlerde güneş lekeleri, UV ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanır ve ciltte renk açılmasına neden olur. Bu renk değişimlerini önlemenin ve önüne geçmenin yöntemleri tüm detayları ile yazımızın devamında...

Devamını Oku
21.08.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.