Whatsapp Destek
Menü
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Sepetim
Saç Uzama Hızını Arttırmanın En İyi 10 Yolu!
30.06.2021

Saç Uzama Hızını Arttırmanın En İyi 10 Yolu!

Saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlamak için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Herhangi bir ürün size bu konuda yardımcı olabilir mi? Günlük diyetinizde değişiklik yapmak saçınızın daha hızlı uzamasını sağlar mı? Peki, ya ilaçlar ya da tedaviler?

 

Makalenin devamında bu soruların hepsini yanıtlayacağız. Ayrıca, saç uzamasını nelerin etkileyebileceğine ve saçlarınızın uzamasını iyileştirmek için atabileceğiniz adımlara daha yakından inceleyeceğiz. 

 

Saç Nasıl Uzar?

 

Amerikan Dermatoloji Akademisi'ne (AAD) göre sahip olabileceğiniz tüm saç folikülleri ile doğarsınız. 

 

Doğduğunuzda sahip olduğunuz 5 milyon civarı saç folikülünün yaklaşık 100,000 kadarı kafa dirinizdedir. Saç dökülmesi konusuna gelince Amerikan Dermatoloji Akademisi günde 50 ila 100 tel saç kaybetmenin normal olduğunu söylüyor.

 

Saçlar cildinizin altındaki bir folikülün dibindeki bir kökten büyür. Kafa derisindeki kan foliküle gider ve saç köküne oksijen ve besin sağlar, bu da saçın uzamasına yardımcı olur.

 

Saçlarınız uzadıkça derinizi delerek geçerek yağ bezesinin içinden geçer. Amerikan Dermatoloji Akademisi'ne göre, saçınızı parlak ve yumuşak yapan şey, bu bezenin sağladığı yağdır.

 

Saçınızın Uzamasına Ne Yardımcı Olabilir?

 

Genetik, sağlıklı ve sürekli saç uzamasında rol oynasa da diğer birçok faktör de devreye girer.

 

Anında saçınızın uzaması ile sonuçlanacak sihirli bir iksir veya çare olmamasına rağmen, saçlarınızın uzamasına yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

 

Saçlarınızın daha hızlı ve güçlü uzamasına yardımcı olabilecek 10 adıma bakalım.

 

1-Sınırlayıcı Diyetlerden Kaçının

 

Columbia Doctors'ta dermatolog ve Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'nde dermatoloji yardımcı doçentlik yapan Doktor Lindsey Bordone'a göre, saç uzamasını etkileyen her şeyi kontrol edemeyiz. Ancak, uzamanın bozulmasına ve dökülmenin artmasına neden olabilecek şeylerden kaçınabiliriz.

Bordone, "Kısıtlayıcı diyetler, saç büyümesi için gerekli kaynakları ve besinleri azaltabilir" dedi.

 

"Ve saç büyümesi diğer vücut fonksiyonlarına göre nispeten düşük bir önceliğe sahip olduğundan, vücudunuz kısıtlayıcı diyet nedeniyle stres altında kaldığında saç büyümesi hızlı bir şekilde durdurulur", diye açıkladı.

 Saç Bakımı

“Sağlıklı bir diyete geçiş yaptığınızda bile, saç dökülmesi genelde birkaç ay daha devam eder” diye ekledi.

 

2-Protein Tüketiminizi Kontrol Edin

 

Bordone, "Diyetiniz ciddi şekilde kısıtlayıcıysa, saçlarınız en iyi şekilde uzamaz ve dökülme meydana gelebilir" dedi.

 

“Dengeli ve yeterli miktarda protein içeren bir beslenme programı, ideal saç uzaması için son derece önemlidir. Genelde, günde 50 gramdan fazla protein tüketilmesini öneriyoruz” dedi.

 

3-Kafein İle Tahkim Edilmiş Ürünleri Deneyin

 

Hepimiz kafeinin enerjimizi arttırabileceğinden haberdarız, fakat, 2014’te yapılmış bir araştırmada kafeinin saç uzamasını destekleyen etkileri olduğu da keşfedildi.

 

Araştırmaya göre, kafein hem erkeklerde hem de kadınlarda moleküler, hücresel ve organ seviyelerinde yeni saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

 Saç Dökülmesi

Eğer kafein ile tahkim edilmiş ürünler ile ilgileniyorsanız, size çevrimiçi olarak satın alabileceğiniz Alpecin Kafein Şampuanı öneriyoruz.

-       Alpecin Kafein Şampuan Saç kökleri için gerekli olan enerjinin kazandırılmasına yardımcı olarak, saç uzaması düzenler ve saç kökünde oluşan stresin önlenmesine yardımcı olur.

 

4-Esansiyel Yağları Keşfedin

 

Esansiyel yağlar iyi kokmanın yanı sıra saç uzamasını da teşvik edebilir.

 

Bir araştırma, kapsül formunda günde 400 miligramlık kabak çekirdeği yağının erkeklerde saç büyümesinde bir artışa neden olduğunu keşfetti. 24 hafta sonra, kabak çekirdeği yağı kullanan erkeklerin saç sayısında yaklaşık %40’lık bir artış yaşandığı gözlemlendi.

 

Bir başka araştırma, her birine farklı saç tedavisi uygulanan 4 farklı fare grubunu inceledi. Tedavide kullanılan ilaçların içinde içinde salin, jojoba yağı, yüzde 3 minoksidil veya yüzde 3 nane yağı bulunuyordu.

 

Araştırma, nane yağı ile tedavi edilen grubun en fazla saç uzaması gösterdiğini ortaya koydu. Ayrıca, nane yağı ile tedavi edilen farelerde dermal kalınlık, folikül sayısı ve folikül derinliğinde önemli bir artış gözlemlendi.

 

Araştırmalar, biberiye yağının, saç uzamasında rogaine'deki aktif bileşen olan minoxidil kadar etkili olabileceğini göstermiştir.

 

5-Daha Fazla Vitamin ve Mineral Tüketin

 

Bazı vitaminler, mineraller ve yağ asitleri özellikle vücut sağlığı için önemlidir. Ayrıca, vitaminler ve mineraller saç büyümesi için gereken enerjiyi sağlamada önemli bir rol oynarlar. 

 Saç Dökülmesi

Bu vitamin ve minerallerden bazıları:

-Biotin

 

-C vitamini

 

-D vitamini

 

-E vitamini

 

-Çinko

 

-Demir

 

-Omega-3 ve omega-6

 

Bir araştırma omega-3 ve omega-6 içeren besin takviyelerini 6 ay boyunca kullanmanın saç dökülmesini engelleyebileceğini keşfetti.

 

Başka bir araştırmada keşfedilen verilere göre, düşük çinko seviyeleri de saç dökülmesinde önemli bir rol oynayabilir.

 

Biotinin bu konudaki etkilerini kanıtlayan araştırmalar sınırlı olsa da bir literatür taraması biotin içeren besin takviyelerini kullandıktan sonra saç ve tırnak sağlığı gelişen 18 vaka buldu.

 

Vitamin takviyeleri ile ilgileniyorsanız, çevrimiçi olarak satın alabileceğiniz ürünlerden bazıları:

 

Sugarbear Hair Vitamins: A, C, D, E vitaminleri, B-6 ve B-12 vitaminleri, folat, çinko, biotin, pantotenik asit ve daha fazlasını içeren vejetaryen bir jelibon takviyesidir.

6-Kafa Derinize Masaj Yapın

 

Kafa derisi masajı rahatlamanıza ve stresten kurtulmanıza yardımcı olur. Fakat 2016’da yapılan küçük çaplı bir araştırmaya göre, saç sağlığını teşvik edici etkilere de sahip olabilir.

 

Araştırma, her gün 4 dakika boyunca yapılan kafa derisi masajının etkilerini inceledi. Araştırmacılar, araştırmaya katılan erkeklerin saçlarının 24 hafta sonra daha gürleştiğini keşfetti.

 

Araştırmacılar kafa derisi masajının saç uzaması bakımından fark edilebilir bir etkisini gözlemleyemedi. Fakat kafa derisi masajının cildin altındaki kan damarlarını genişletmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bu da saçın kırılma veya hasar görme olasılığını azaltarak daha gür ve daha güçlü saçlara yol açabilir.

 

Profesyonel bir kafa derisi masajı yaptırabilir veya evde kendi kafa derinize masaj yapabilirsiniz.

 

7-Trombosit Bakımından Zenginleştirilmiş Plazma Tedavisi Yaptırmayı Düşünün (PRP)

 

Spring Street Dermatology'den kurul sertifikalı dermatolog Dr. Sapna Palep, PRP tedavisinin saç dökülmesinden şikâyetçi olan hastalar için umut vaat ettiğini söylüyor.

 

Daha fazla kontrollü araştırmaya ihtiyaç olsa da bir araştırma PRP’nin saç dökülmesine karşı etkili bir tedavi seçeneği olduğu kanısına vardı.

 Saç Dökülmesi

Doktor Palep "PRP, saç uzamasını eski haline getirmek ve hızlandırmak için hastanın kendi trombositlerinin konsantrasyonunun enjeksiyonlarını kullanan çığır açan bir tedavidir", dedi. Palep, "Trombositler, kişinin kendi kan dolaşımından ve DNA'sından elde edilen ve vücuda geri yerleştirildiğinde kök hücre gibi davranabilen proteindir" dedi.

 

PRP'nin kafa derisine enjekte edilmesi pasif saç köklerini uyararak daha fazla saç büyümesine neden olabilir.

 

PRP tedavisi 3 ay süre ile ayda bir defa yapıldıktan sonra, bakım için her 6 ayda bir devam eder.

 

8-Saçınızı Isıya Maruz Bırakmayın

 

Saç maşası, saç kurutma makinesi ve saç düzleştiricilerden gelen ısı saçınıza zarar verebilir ve kırılmaya neden olabilir. Saçınızı ısı ile şekillendirmeyi tamamen bırakmak sizin için mümkün değil ise, bu cihazları daha az kullanmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, bu cihazları daha düşük sıcaklıklarda kullanmak saçınıza daha az hasar verebilir.

 

2011’de yapılan bir araştırmaya göre, ısı kullanan saç şekillendirici cihazları kullanmadan önce saçınızı ısıdan koruyan bir ürün kullanmak saçlarınızdaki kırılmayı önemli ölçüde azaltabilir.

 

Eğer saçlarınızı ısıdan korumak istiyorsanız bu ürünlere göz atabilirsiniz:

 

9-Doktorunuza Minoxidil Hakkında Danışın

 

Kozmetik kimyager ve Freelance Formulations’un kurucusu olan Vanessa Thomas, minoxidil gibi, saç büyümesi için klinik olarak test edilmiş ve olumlu sonuçlar göstermiş bazı bileşenler olduğunu söylüyor.

Minoxidil başın arkasında kalıtsal saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan Rogaine'deki aktif bileşendir.

 

Doktor Thomas, minoksidil konsantrasyonu belirli bir yüzdenin altında olan bazı ürünlerin reçetesiz olarak satın alınabileceğini belirtti.

 

Rogaine herkes için işe yaramıyor. Ayrıca, sonuçları görmek 4 aya kadar sürebilir.

 

10-Saçınızı Boyarken Dikkatli Olun

 

Doktor Thomas “Saçımızı boyadığımızda ve saç dokumuzu kimyasallar ile değiştiririz. Bu işlemler saçı yıpratarak kırılmasına neden olabilir.” dedi.

 Saç Dökülmesi

“Fakat saçımızı boyarken dikkatli olursak, saçlarımız daha az kırılacağı için daha hızlı uzuyormuş gibi görünebilir” diyerek ekledi.

 

Sonuç Olarak

 

Genetik, saç uzaması konusunda önemli bir rol oynasa da devreye giren birçok başka faktörün de olduğunu unutmamak gerekir. Saçınızın anında uzamasını sağlayabilecek sihirli bir iksir olmasa da saçınızın sağlığını geliştirmek için atabileceğiniz birçok adım vardır.

 

Yeterli miktarda protein, vitamin ve mineral içeren sağlıklı bir beslenme programı oldukça önemlidir. Belirli ürünleri ve tedavileri kullanmak saç büyümesini teşvik ederken, saçınızı ısıya maruz ve kimyasallara maruz bırakmamak da yardımcı olabilir.

 

Saç dökülmesi konusunda endişeleriniz varsa veya saçlarınızı uzatmakta sorun yaşıyorsanız, bunun neden olabileceği hakkında doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz.

Kaynak

Blog Son Eklenenler
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı Yaşam İpuçları

C vitamini, vücut için hayati öneme sahip bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan doğal savunma mekanizmasıdır.  C Vitamine dair detaylı bilgi yazımızın devamında...

23.02.2024
Atopik Cilt Nedir?
Atopik Cilt Nedir?

Cilt & Vücut Bakımı

Atopik cilt, genellikle kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren kronik bir cilt durumudur. Bu durum, cildin doğal bariyerinin zayıflaması sonucu dış etkenlere hassas hale gelmesiyle ortaya çıkar.   Detaylar yazımızın devamında...

23.02.2024
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?
Arjinin Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Arjinin, vücutta çeşitli önemli işlevleri yerine getiren bir aminoasittir.  Arjinin vücudunuzda ne işe yaradığı, eksikliğinde oluşacak belirtiler ve daha fazlası yazımızın devamında...

18.01.2024
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?
Kışın Vitamin Takviyeleri: Hangi Vitaminleri ve Ne Kadar Almalıyız?

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Kışın vitamin takviyeleri, soğuk havalarında etkisiyle hastalanma riskinizi en az düzeye indirebilecek unsurların başında gelmektedir. Peki, hangi vitaminleri ne kadar ve ne oranda almalıyız? Detaylar yazımızın devamında...

18.01.2024
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!
Soğuk Hava Koşullarında Cilt Bakımı: Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış mevsimi, daha çok rüzgar, daha çok soğuk hava ve bunların etkisiyle düşük nem seviyeleri anlamına geliyor. Tüm bu etkilerle birlikte cilt sağlığı da olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Cildinizi soğuk havada koruyacak bakım önerileri yazımızın devamında...

18.01.2024
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!
Kuru Havada Nemlendirici Kullanımı: Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi!

Cilt & Vücut Bakımı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte havadaki nem oranının düşmesi, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir.  Kış aylarında nemlendirici kullanmanın önemi ve püf noktaları yazımızın devamında...

18.01.2024
En Çok Melatonin İçeren Besinler!
En Çok Melatonin İçeren Besinler!

Sağlıklı Yaşam İpuçları

Melatonin, vücudun doğal olarak ürettiği bir hormondur. Uyku düzenini sağlamak gibi bir görevi yerine getirse de aslında birçok konuda faydası bulunuyor. Melatonin ve vücudunuza etkileri üzerine detaylı bilgi yazımızın devamında...

18.01.2024
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılmalı ve Temizlenmeli?

Cilt & Vücut Bakımı

Makyaj süngeri makyaj ürünlerini daha kolay ve homojen bir şekilde uygulamak için kullanılan bir araçtır.  Makyaj süngerleri özellikle fondöten pudra allık ve kapatıcı gibi ürünlerin uygulanmasında sıklıkla kullanılır. Bu sebeple üzerinde bakteri ve mikrp birikimi söz konusudur. Cildiniz için makyaj süngeri kullanımı ve temizliği yazımızın devamında...

14.11.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.